در مورد همسایگان با گذشت، رفتار کنید

در مورد همسایگان با گذشت، رفتار کنید
مجموع 5 از 5 رای

همسایگان

در مورد همسایگان با گذشت، رفتار کنید

خیلی آسان می توانید اجازه دهید همسایگان به اعصاب شما فشار می آورند. بیشتر ما یا دیوار به دیوار یا حداقل نزدیک سایر مردم زندگی می کنیم. صدای آنها را از طریق دیوار می شنویم یا از پشت دیوار حیاط یا باغچه آنها را می بینیم و امکان دیدن برخی از عادت های ناراحت کننده آنها برای ما وجود دارد.

گاهی مجبوریم حیوانات خانگی، درهم ریختگی ها، سطل زباله، سر و صدا یا باغچه های درهم ریخته و چمن های نامرتب آنها را تحمل کنیم. گاهی نیز مجبوریم به کارهای نیمه تمام خانه ی آنها، علف های هرز و حصارهایی بنگریم که نیمه کاره رنگ شده اند.

گاهی نیز ممکن اس صدای بحث ها و سر و صدایی را بشنویم که دوست ندارند بشنویم. تعجبی ندارد که بسیاری از همسایگان نمی توانند با هم کنار بیایند. اگر مسائل بی اهمیت همسایگان خود را بزرگ کنید، احساس دیوانگی خواهید کرد، زیرا همواره مسائل بی اهمیت فراوانی برای مجادله یافت می شود.

مهم است بدانید که تحمل کردن ما هم به همان اندازه برای همسایگان ما دشوار است! مطمئن باشید از نظر آنها ما نیز مانند آنها و بلکه بدتر هستیم. در ارتباط بودن با ما برای آنها دشوار است، دشوارتر از رابطه ای که آنها با ما دارند.

اگر بر این نظر هستید که شما محق هستید و همسایگان تان مشکل دارند و شما کاملید، متقاعد کردن شما برای اینکه طوری دیگر فکر کنید، دشوار است.

کمتر کسانی وقتی خانه ای می خرند یا اجاره می کنند، همسایه ای می خواهند که به آنها بگوید باغچه شان باید چگونه باشد یا مرتب آنها را وادار به سکوت کند یا به آنها تذکر دهد بعد از ساعت ۱۰ شب صدای خود را پایین آورند.

مهم است که خود را جای همسایه ی خود بگذارید و سعی کنید به آنها با شفقت بنگرید. این به معنی پایمال شده حقوق شما نیست. به این معنی هم نیست که آنها را مجاز به هر نوع رفتاری می دانید. منظور از این بیان، انتخاب دقیق مجادلات شماست.

می توانید بیاموزید که بدون برهم زدن آرامش خود با استانداردهای همسایگی مخالفت کنید. بیاموزد که با همسایگان خود بدون آشفتگی و عصبانیت روشی غیر دفاعی در پیش گیرید. واقعا بیشتر مردم تمایل دارند در صلح و احترام متقابل زندگی کنند.

مشکل این است که بسیاری از مردم با همسایگان خود تجربه های منفی داشته اند و اینگونه تجربه ها برخورد آنها را به روابط و تعارض های مشابه دفاعی تعمیم می دهد. آنها در حقیقت دنبال دلایلی برای مخالفت و قبول نداشتن شما هستند. اگر دلیلی به دست آنها بدهید که احساس کنند تجربه های منفی گذشته ی خود را نادیده گرفته اند، به سرعت دشوار و متوقع می شوند.

در این شرایط، شما اولین کسی باشید که دست دوستی را دراز می کند و در پی صلح است. همسایه ی خود را برای صرف چای دعوت کنید. شما نمی توانید همسایه ی خود را تغییر دهید؛ ولی می توانید واکنش های خود را تغییر دهید.

روش دیگر برای گذشت در مقابل همسایگان این است که به جای تاکید بر عادت های منفی آزار دهنده ی آنها، بر عادت های صحیح آنها متمرکز شوید. مثلا ممکن است بر مهمانی های دیر وقت آنها به هنگام شب تاکید کنید و فراموش کنید که در ۹۵% موارد خانه ی آنها کاملا ساکت است.

در رابطه با باغچه نیز اگر صادق باشید، فقط ۱۰ دقیقه طول می کشد تا درهم ریختگی آن را مرتب کنید. اگر در مورد همسایه ی خود گذشت کنید، آنها نیز در مورد شما افکار مهرورزانه تری خواهند داشت و ملاحظه و اغماض بیشتری در مورد عادت های منفی شما خواهند کرد.

اگر از مسائل آنها بگذرید، در خواهید یافت که هماهنگ زندگی کردن خیلی آسان تر از آن است که تصورش را می کنید.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن