در خود شور و شوق ایجاد کنید

در خود شور و شوق ایجاد کنید
مجموع 5 از 2 رای

در خود شور و شوق ایجاد کنید

در خود شور و شوق ایجاد کنید

کشف بزرگ روانشناس مجارستانی، میکائیل ژیکس، که کارشناسی سرشناس در زمینه ی تحقیق در مورد مسائل مربوط به شادی و خلاقیت است، نشان دهنده ی این است که شادی یا ناراحتی یک فرد رابطه ی چندانی با شرایط زندگی او ندارد، بلکه کاملا به خود فرد بستگی دارد.

شادی چیزی نیست که بتوان آن را ایجاد کرد. ولی از طرف دیگر چیزی هم نیست که خود به خود اتفاق بیفتد. در واقع در جایی بین این دو قرار دارد. شادی حالتی است که ما نمی توانیم خود را برای آن آماده کنیم و زمینه ی ایجاد آن را در خود فراهم سازیم.

درست است که ما نمی توانیم شادی را به وجود آوریم، اما یک کار مفید می توانیم انجام دهیم و آن این است که جلوی بوجود آمدن آن را نگیریم. ژیکس این مطلب را به این صورت خلاصه می کند: “افرادی که می آموزند اختیار ذهنیت و احساسات درونی خود را در دست بگیرند، می توانند بر چگونگی پیشبرد زندگی شان هم تسلط داشته باشند و شاید بتوان گفت این بالاترین حد خوشبختی است.”

اوج لذت و شادی افراد زمانی نیست که هنگام تعطیلات، کنار ساحل بر روی صندلی راحتی نشسته اند. بهترین لحظات زندگی مواقع بیکاری و استراحت نیست، بلکه وقتی است که جسم و ذهن تان فعال و پرتحرک هستند. زمانی شاد هستید که شعله ی کوچکی از شور و شوق و هیجان در وجودتان جان می گیرد و آنقدر بر آن دامن می زنید تا به آتشی فروزان تبدیل می شود.

شادی حالتی پایدار و همیشگی نیست، بلکه شکل گرفته از شرایطی شخصی و درونی است که منجر به شاد بودن فرد می شود. ژیکس این حالت را “وجد” می نامد و این چنین تعریف می کند: “وقتی آنچنان غرق انجام کاری می شوید که گویی هیچ چیز در دنیا جز کاری که مشغول آن هستید اهمیت ندارد، مانند زمانی که کودکان غرق در بازی های مهیج خود هستند.” هنگامی که در حالت وجد هستید تمام اتفاقات لازم خود به خود و در زمان مناسب رخ می دهند و همه ی کارها راحت و بی دردسر پیش می روند. وجد تداعی گر آرامش درونی است وشاید بتوان گفت که رسیدن به وجد همان دستیابی به آسایش و آرامش در زندگی است.

هر دوره ای از زندگی ما با شادی های خاصی همراه است که تکرار شدنی نستند، مثلا اولین باری که عاشق می شویم. کسانی که متاهل هستند نمی توانند انتظار داشته باشند که شور و هیجان اولین ملاقاتشان دوباره تکرار شود. باور کردن حرف کسانی که می گویند “هنوز هم درست مثل روز اول عاشق هستند” دشوار است.

شادی واقعی از انتظار تکرار ایام خوش گذشته حاصل نمی شود، بلکه از وقایعی که پیش رو داریم نشات می گیرد: مانند شادی ناشی از بچه دار شدن، دستیابی به موفقیتی بزرگ و ارزشمند، و یا لذت بردن از زندگی علیرغم شرایط دشوار موجود.

شادی و خوشبختی به هیچ عنوان به فرهنگ، سن و سال، سطح تحصیلات، و یا ثروت افراد بستگی ندارد. ژیکس در میان اقشار و مشاغل مختلف جامعه از جمله کارگران معدن، هنرمندان، مدیران و جراحان، افرادی را یافت که نسبت به سایر افراد زندگی شادتری داشتند. تقریبا همه ی آنها افرادی سختکوش بودند و همیشه به بهبود زندگی شان فکر می کردند.

منبع: (زندگی به همین سادگی، تیکی کوستن ماخر)

ادامه ی مقالات زندگی به همین سادگی را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن