خوب صحبت کنید!

خوب صحبت کنید!
مجموع 5 از 3 رای

موفقیت در بازار کار

در ادامه ی آنچه در مورد موفقیت در بازار کار گفته شد؛ امروز یکی دیگر از عوامل موثر بر موفقیت را بررسی می کنیم.

خوب صحبت کنید!

معنی خوب صحبت کردن چیست؟ آیا گمان می کنید که من توصیه می کنم با یک صدای بسیار خوب حرف بزنید یا با ادا صحبت کنید؟ البته که نه. اما نکته ی مهم این است، تا چه حد به روشنی و صراحت حرف می زنید. صراحت در کلام یعنی فقط صریح و شفاف سخن گفتن.

مواردی که باید در گفتار از آنها خودداری کنید:

  • جویده جویده حرف نزنید، چون روشن است که نمی توانند کلام شما را بفهمند.
  • با صدای خیلی آرام صحبت نکنید. آنها نمی توانند صدای شما را بشنوند.
  • کلمات زبان های تخصصی را به کار نبرید، زیرا برای کسانی که خارج از اداره هستند یا در آن زمینه تخصص ندارند غیر قابل درک است.

از هر گونه حرف زدنی که شما را متعلق به گروه خاص یا گروه اجتماعی نشان بدهد، پرهیز کنید. مانند جوانان و استفاده از تکه کلمات رایج و عامیانه، یا اصطلاحات کاملا سیاسی، تعصبات قومی یا کلماتی خیلی واضح که متعلق به گروه و طبقه ای خاص است.

بد صحبت نکنید. حتی اگر معلومات کمی دارید از کتاب های دستور و قواعد زبان کمک بگیرید. همیشه جملات خود را به پایان برسانید. چهار واژه ی کلیدی وجود دارد که با به خاطر سپردن آنها می توانید خوب صحبت کنید:

  • شاد
  • فصیح
  • خوشایند
  • ساده

این تمام چیزی است که باید برای صحبت کردن رعایت کنید. با اعمال این چهار واژه، دچار خطا نمی شوید و آنچه را که می گویید در خاطر مردم سپرده خواهد شد و تحت تاثیر شما قرار می گیرند.

اگر با اعتماد به نفس و اطمینان راه بروید و نام خود را صریح و مطمئن بر زبان آورید، مردم میفهمند که شما چه کسی هستید و چه می خواهید. بنابراین شما را به خاطر خواهند سپرد.

به سادگی صحبت کنید و آنچه را می خواهید به طور مستقیم ابراز کنید. نه چیزی بیشتر!

(منبع: قانون موفقیت در بازار کار، ریچارد تمپلر)

ادامه ی مقالات موفقیت در بازار کار را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن