حالت ها، خلق و خو و زندگی خانوادگی

حالت ها، خلق و خو و زندگی خانوادگی
مجموع 5 از 3 رای

خلق و خو

حالت ها، خلق و خو و زندگی خانوادگی

تغییر حال و خلق ما یکی از حقایق اجتناب ناپذیر، مرموز و گاه ناراحت کننده ای است که باید آن را پذیرفت؛ اما شناخت حالت ها به شما کمک می کند که بتوانید آزردگی ها را از خود دور کنید و زندگی ساکت تر و تحت کنترل تری داشته باشید.

حالت ها و خُلقیات را می توان “آب و هوای داخلی” انسان دانست؛ دائم تغییر می کند و با تغییرشان درک ها و نگرش های متفاوتی از زندگی بروز می کند. به طور کلی وقتی خُلق یا حالت خوب فکری داشته باشید، زندگی خوب و بی عیب به نظر می رسد و علیرغم وجود معایب، از داشتن خانواده و خانه ی خود سپاس گزار خواهید بود.

قسمت خوب این موضوع این است که با زندگی خود به همان صورت که هست موافق خواهید بود سعی خواهید کرد بهترین بهره را از آن ببرید. در این حالت با وجود مشکلا احساس نمی کنید که به آخر دنیا رسیده اید و به راحتی راه حل ها را پیدا می کنید.

در بهترین حالت اخلاقی خود، همسر و فرزندان خود را می پرستید. مسئولیت های خود را به سهولت انجام می دهید. وقتی چیزی می شکند آن را درست می کنید یا از آن می گذرید، اگر کسی از شما انتقاد کند، به خود می خندید و می دانید احتمالا نکته ی صحیحی را مطرح کرده است و از ارمغان باور نکردنی زندگی بهترین بهره را می برید!

در صورت داشتن حالات منفی، به رغم داشتن دقیقا همان موقعیت های یکسان در زندگی، همه چیز به شدت متفاوت جلوه می کند. همه چیز جدی و حساس می نماید و در مقابل صبر و تحمل شما کم به نظر می رسد. به جای آنکه از زندگی خود سپاس گزار باشید، از آن شاکی هستید و به نقص های آن می اندیشید.

هرچند بی اندازه عاشق فرزندان خود هستید؛ اما به سادگی از اینکه طالب توجه بیشتر شما هستند، ناراحت و آشفته می شوید. منزل شما بیشتر شباهت به زندان دارد تا مکانی که از وجود آن شکرگزار باشید.

بر عیب های همسر خود متمرکز می شوید، به دلیل مشکلات خانه او را سرزنش می کنید و همه چیز مانند کوهی بزرگ و سنگین به نظر می رسد.

مجدد تاکید می کنم که چگونگی خلق شما اهمیت بسیار دارد. مشاهده می کنید که چگونه زندگی شما بسته به حالتی که در آن قرار دارید، از این ساعت به ساعت بعد متفاوت به نظر می رسد.

درک چگونگی حالت ها و تغییر آنها می تواند تفاوت های بسیاری در کیفیت زندگی شما ایجاد کند و واکنش های تان را به نحو رضایت بخش آرام کند. مسئله ی مهم بعنوان حقیقت زندگی، پذیرفتن تغییر حالت ها و درک این امر است که تجربه ی خلقیات بد اجتناب ناپذیر است. به خاطر داشته باشید که این خلق شماست که ظرف یک ساعت گذشته ناگهان بدتر شده است نه زندگی شما.

درک این مطلب دیدگاه بازتری به شما می دهد. حال آموختید که هنگام ناراحتی باید توقع داشته باشید از امور برداشتی منفی داشته باشید. وجود این توقع باعث می شود هر موضوعی که شما را آزار می دهد، جدی نگیرید. شما می آموزید به دلیل مشکلاتی که پیش می آیند، زندگی و خانواده ی خود را سرزنش نکنید بلکه خُلق خود را سرزنش کنید.

به یاد داشته باشید اگر امری حقیقتا علت بروز احساسات منفی در شما باشد، شما را همواره آشفته می کند. با این حال تقریبا هیچ چیز در این مقوله نمی گنجد. حقیقت این است که اکثریت قریب به اتفاق مسائلی که شما را آزار می دهند، آن هایی هستند که هنگام خونسردی با آنها کنار می آیید.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن