تکان دادن سر به نشانه ی مخالفت یا بی اعتنایی

تکان دادن سر به نشانه ی مخالفت یا بی اعتنایی
مجموع 4.7 از 3 رای

تکان دادن سر به نشانه ی مخالفت یا بی اعتنایی

نشان دادن مخالفت

سر تکان دادن به چپ و راست، رایج ترین شیوه برای ابراز واکنش منفی است. بچه ها سینه ی مادر، شیشه ی شیر یا قاشق غذا را با تکان سریع سر از یک طرف به طرف دیگر رد می کنند. مردم شناسان معتقدند که عمل چرخاندن سر به صورت افقی از چپ به راست با تاکید برابر روی هر طرف برای بیان مخالفت، ریشه در اجداد ما دارد.

تکان دادن سر با دو سرعت مختلف صورت می گیرد:

  • حرکت سریع: اگر شنونده سرش را به سرعت تکان می دهد، در واقع مخالفت خود را ابراز می کند و می خواهد جای گوینده را بگیرد.
  • حرکت کند: چرخش آرام سر به عقب و جلو، تردید شنونده را درباره ی آنچه شنیده است نشان می دهد. تکان دادن آهسته ی سر این مفهوم را می رساند که شنونده هم چنان می خواهد در همان موقعیت بماند و قصد ندارد جای گوینده را بگیرد.
حالت تهدید آمیز

در هر محیط تجاری ناگزیر کسی را می بینید که پشت میزش نشسته و دستانش را پشت سر قف کرده، آرنج ها را به عقب برده و سینه را بیرون داده است. هر فردی که این حالت را به خود می گیرد، بلافاصله ابعاد بدنش را افزایش می دهد و ظاهری تهدید آمیز می یابد.

حرکات خود را با دقت انتخاب کنید. اگر رئیس، شما را به دفتر احضار کرده است تا با شما صحبت کند، حالت تهدید آمیز خود را کنار بگذارید؛ مگر اینکه آماده ی ضد حمله باشید.

سر تکان دادن به نشانه ی بی اعتنایی

زنان اغلب سرشان را به نشانه ی تحقیر یا تکبر تکان می دهند. آنها سر را به عقب می برند و کمی تکان می دهند تا نشان دهند تمایلی به معاشرت با فرد مقابل را ندارند یا به صحبت های مطرح شده علاقمند نیستند و یا اینکه در هر حال نمی خواهند درگیر موضوع شوند.

کسی که قصد دارد طرف مقابل را حسابی مسخره کند، سرش را صاف نگه می دارد، آن را به عقب می افکند و در همان حال حرف های تحقیر آمیزی را به زبان می آورد.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن