بُعد جدیدی از ثروت (۲)

بُعد جدیدی از ثروت (۲)
مجموع 5 از 2 رای

بُعد جدیدی از ثروت

بُعد جدیدی از ثروت (۲)

  • به نیازمندان کمک کنید

تناقض روانشناختی بزرگی که در رابطه با پول وجود دارد این است که اگر به نیازمندان کمک کنید، احساس ثروتمند بودن به شما دست می دهد. بخشیدن می تواند واقعا باعث کاهش هزینه ها شود. دلیل این امر آن است که وقتی پولی را به کسی اهدا می کنید، ناخودآگاه تان شما را وادار می کند که محدودیت هایی را در سایر مخارجتان ایجاد کنید.

بعضی ها فکر می کنند اگر به جای اینکه پولشان را به دیگران ببخشند، آن را برای خودشان خرج کنند و لباس های شیک بخرند و پول بیشتری در تعطیلات شان خرج کنند، بیشتر احساس ثروتمند بودن خواهند کرد. اما ضمیر ناخودآگاهمان ما را به خاطر این خود پسندی در تنگنا قرار می دهد و دیر یا زود فاجعه ای در رابطه با پولی که وارد زندگی مان می شود رخ می دهد. اگر به دقت به زندگی طبقه ی ممتاز و ثروتمند جامعه نگاه کنید، می بینید که خیلی از آنها یکباره ثروت خود را از دست می دهند.

فقط به سازمان های خیریه کمک نکنید، بلکه خودتان هم مستقیما به سراغ افراد نیازمند بروید. به فرد دیگری کمک کنید که به موفقیت دست یابد. هیچ چیز به اندازه ی این کار برای دستیابی خودتان به موفقیت به شما انگیزه نمی دهد. ضرب المثلی وجود دارد که می گوید: “بهترین روش یادگیری، یاد دادن است.”

بر اساس این اصل پیش بروید که هر کس بخواهد ثروت برداشت کند ابتدا باید بذرهایش را بکارد. بسیاری از افراد واقعا نمی دانند چطور این کار را انجام دهند و به خاطر اعتماد به نفس پایینی که دارند بذر فقر را می کارند.

  • ارثیه را هدیه قلمداد کنید

هیچ چیز به اندازه ی مسائل مربوط به ارث و میراث باعث وقوع احتلاف خانوادگی نمی شود. غالبا جر و بحث ها از همان زمان حیات فردی که انتظار می رود از خود چیزی به جا بگذارند آغاز می شوند. “سوزان تنها به این خاطر از عمویش مراقبت می کند که در وصیت نامه اش چیزی هم برای او کنار بگذارد.”

روانشناسان توصیه می کنند که چیزی را که به ارث می برید یک هدیه در نظر بگیرید، چون برای بدست آوردن آن هیچ تلاشی نکرده اید. تنها در این حالت است که در صورت وقوع اختلافات خانوادگی می توانید از بخشی از سهم خود چشم پوشی کنید. این کار باعث حل اختلافات می شود و دوباره آرامش برقرار می گردد.

حال اگر از کل سهم خود چشم پوشی کنید، بقیه تصور می کنند هدف شما از انجام این کار این است که خودتان را سطح بالا نشان دهید. در چنین شرایطی هم ادامه ی ارتباط با افراد دشوار و غیر ممکن می شود.

منبع: (زندگی به همین سادگی، تیکی کوستن ماخر)

ادامه ی مقالات زندگی به همین سادگی را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن