بهترین روش ها برای مرتب کردن وسایل (۲)

بهترین روش ها برای مرتب کردن وسایل (۲)
مجموع 4.7 از 3 رای

مرتب کردن وسایل

بهترین روش ها برای مرتب کردن وسایل (۲)

  • با قدم های کوچک آغاز کنید

بهترین کار این است که از یک کشو یا یک قفسه شروع کنید، تا اینکه تصمیم بگیرید، یک روزه کل انباری یا کل کمدها را مرتب کنید. واقع بینانه برنامه ریزی کنید و کار را به قسمت های کوچک تری تقسیم کنید. در غیر این صورت فشار زیادی به شما وارد می شود، در نتیجه خسته می شوید، انگیزه ی خود را از دست می دهید و به روند بی نظمی خود ادامه می دهید.

با چیزی شروع کنید، که تمیز و مرتب کردنش، ۲ تا ۳ ساعت از شما زمان بگیرد؛ مثلا قفسه ی ادویه جات آشپزخانه، کشوی میزتان و یا بخشی از کمد لباس های تان. این فرآیند از پنج مرحله تشکیل می شود.

۱.تمام وسایل موجود را از آن قسمت خارج کنید.

۲.بعد از خالی کردن بخش مورد نظر، آن را تمیز کنید، تا برق بیفتد.

۳.محتویات بخش مورد نظر را که الان در خارج از آن قرار دارند به سه بخش تقسیم کنید.

به دردبخور: هرچه در این بخش قرار می گیرد، واقعا باید مفید باشد و درست کار کند، در انتخاب این وسایل سخت گیر باشید. بهتر است این وسایل چیزی هایی باشند که آنها را دوست دارید و از آنها لذت می برید.

برای تصمیم گیری بهتر، می توانید از خود سوال کنید که آیا در یک سال اخیر حداقل یکبار از آنها استفاده کرده اید؟ آیا جایگزینی برای آنها وجود دارد؟ اگر از هر وسیله چندتا دارید، بهترین آنها را انتخاب کنید و بقیه را در یکی از دو بخش زیر قرار دهید.

دور ریختنی: اشیا شکسته، اضافی و یا وسایلی که حداقل یک سال است از آنها استفاده نکرده اید، در این بخش قرار می گیرند.

علامت سوال: اگر نمی توانید تصمیم بگیرید که وسیله ای به دردبخور است یا دور ریختنی، آن را در این بخش قرار دهید. آنها را در جعبه ای قرار دهید، همه ی محتویات را روی آن بنویسید و داخل انبار بگذارید. هر شش ماه نگاهی به این جعبه بیندازید. می بینید که در این مدت، تکلیف خیلی از این اشیا معلوم شده و حالا می توانید با خیال راحت آنها را دور بریزید. چیزهایی که تا آن زمان به کار شما نیامدند، خود به خود، دور ریختنی به حساب می آیند.

۴.وسایل شبیه به هم را در یک جا قرار دهید. اشیا کوچک را در داخل جعبه یا ظرف جداگانه ای بگذارید. استفاده از اینگونه جعبه ها خیلی مفید است. اگر از این روش استفاده نکنید، بعد از چند وقت دوباره وسایل تان نامرتب خواهد شد.

۵.هوراااا. از محیط مرتب و منظمی که به وجود آورده اید لذت ببرید و از اینکه کلی کار دیگر مانده، گله نکنید. همانطور که خانه و محل کارتان، رفته رفته بی نظم و به هم ریخته شده بودند، این کار شما هم می تواند شروعی دوباره برای داشتن محیطی مرتب و منظم باشد.

منبع: (زندگی به همین سادگی، تیکی کوستن ماخر)

ادامه ی مقالات زندگی به همین سادگی را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن