بهانه بی بهانه : یک هدف را انتخاب کنید

بهانه بی بهانه : یک هدف را انتخاب کنید
مجموع 5 از 1 رای

یک هدف را انتخاب کنید

بهانه بی بهانه : یک هدف را انتخاب کنید

طبق آنچه تا کنون در مورد مباحث تعیین هدف گفته ایم، وقتی هدف های خود را نوشتید تصور کنید که اگر به اندازه کافی به هدف هایتان علاقه داشته باشید و به اندازه کافی صبر کنید می توانید به همه آن ها برسید. همچنین تصور کنید یک «عصای سحرآمیز» دارید که می توانید با تکان دادن آن طی بیست و چهار ساعت به هر هدفی که در فهرست تان قرار دارد برسید. اگر می توانستید طی بیست و چهار ساعت به هر کدام از این هدف ها که می خواهید برسید کدام یک بیشترین اثر مثبت را روی زندگی فعلی تان می گذاشت؟

کدام هدف بیشتر از هر هدف دیگری زندگی تان را تغییر می داد یا آن را بهتر می کرد؟ کدام یک از هدف هایتان هست که اگر به آن دست پیدا کنید به شما کمک می کند تا به بیشتر هدف های دیگرتان برسید؟ پاسخ شما به این سوال هرچه هست یک دایره دور آن بکشید و سپس آن را بالای یک برگ کاغذ تمیز بنویسید.

“اکنون این هدف به هدف بزرگ اصلی تان تبدیل می شود. این هدف به نقطه تمرکز و اصل سازمان دهنده فعالیت های آینده تان بدل می شود.”

برای شروع از روش پرسش و پاسخ استفاده کنید

در اینجا تکنیک دیگری را مطرح می کنم که با استفاده از آن می توانید احتمال رسیدن به هدف را بسیار بالا ببرید. این قدرتمندترین تکنیک تفکر خلاق است که تا به حال دیده ام. این روش بیشتر از هر روش دیگری به بسیاری از مردم کمک کرده است که ثروتمند شوند. یک برگ کاغذ سفید دیگر بردارید. و هدف اصلی تان را به صورت یک سوال در بالای آن بنویسید.

سپس خودتان را موظف کنید که حداقل بیست پاسخ برای آن پیدا کنید. به عنوان مثال اگر هدف شما این باشد که تا زمان مشخصی مبلغ مشخصی پول دربیاورید می توانید این سوال را بپرسید که:

«چطور می توانم تا فلان تاریخ فلان مقدار پول دربیاورم؟»

سپس خود را موظف کنید که بیست پاسخ برای این سوال تان پیدا کنید. این تمرین اندیشه گشایی، ذهن تان را فعال می کند، خلاقیت تان را شکوفا می کند و به شما ایده هایی می دهد که ممکن است قبلا اصلا به آنها فکر نکرده باشید. نوشتن سه تا پنج پاسخ اول ساده خواهد بود. پیدا کردن پنج پاسخ بعدی سخت می شود و ده پاسخ آخر سخت تر از آنی خواهد بود که بتوانید فکرش را بکنید. حداقل اولین باری که این تمرین را انجام بدهید این طور است. با این حال باید از قدرت انضباط و اراده فردی تان استفاده کنید و تا نوشتن بیست پاسخ به کارتان ادامه دهید.

وقتی بیست پاسخ را نوشتید به فهرست خود نگاه کنید و یکی از پاسخ ها را انتخاب کنید تا فورا بر اساس آن دست به کار شوید. ظاهرا وقتی برای به اجرا درآوردن یکی از ایده های موجود در فهرست تان دست به کار می شوید جرقه ایده های بیشتری در ذهن تان روشن می شوند و انگیزه پیدا می کنید که تعداد بیشتری از پاسخ هایی را که نوشته اید به اجرا در بیاورید.

منبع: (بهانه بی بهانه، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات بهانه بی بهانه را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن