بهانه بی بهانه : چاره رفع احساسات منفی

بهانه بی بهانه : چاره رفع احساسات منفی
مجموع 5 از 2 رای

رفع احساسات منفی

بهانه بی بهانه : چاره رفع احساسات منفی

سریع ترین و قابل اعتمادترین راه حذف احساسات منفی این است که در هنگام مواجهه با آنها فورا بگویید: «من مسئولم!» هر بار که اتفاقی می افتد که موجب عصبانیت یا هر نوع عکس العمل منفی از سوی شما می شود فورا با گفتن این عبارت که: «من مسئول هستم.»، احساسات منفی خود را خنثی کنید.

قانون جابه جایی می گوید که شما می توانید یک احساس منفی را با یک احساس مثبت جایگزین کنید. از آنجاییکه ذهن شما در آن واحد تنها می تواند یک فکر را در خود نگه دارد وقتی آگاهانه فکر مثبتی را انتخاب می کنید و مثلا با خود می گویید: «من مسئول هستم»، از بروز هر فکر یا احساس دیگری در آن لحظه جلوگیری می کنید. امکان ندارد بپذیرید که مسئول هستید و در عین حال عصبانی باشید. امکان ندارد که مسئولیت چیزی را بپذیرید و در عین حال احساسات منفی را تجربه کنید. امکان ندارد که مسئولیت را بپذیرید بدون اینکه دوباره آرام شوید، ذهن تان شفاف شود و تمرکز پیدا کنید.

تا وقتی که به خاطر یک مسئله ی ناخوشایند در زندگی تان فرد دیگری را مورد سرزنش قرار بدهید یک «کودک ناراحت» باقی خواهید ماند و همچنان خود را مانند یک قربانی، کوچک و درمانده خواهید دید و به حمله کردن به دیگران ادامه خواهید داد.

اما وقتی شروع کنید به پذیرش مسئولیت اتفاقاتی که برایتان می افتند، به یک «بزرگسال ناراحت» تبدیل خواهید شد. و خود را بر زندگی تان مسلط خواهید دید و دیگر به خودتان به عنوان یک قربانی نگاه نخواهید کرد. در انجمن الکلی های گمنام، افرادی که به نوشیدن مشروبات الکلی اعتیاد دارند در جلساتی شرکت می کنند که افرادی مانند خودشان در آنها حضور دارند.

چیزی که آنها متوجه شده اند این است که تا وقتی که فرد مسئولیت مشکلاتی را که در رابطه با الکل و دیگر حوزه های زندگی اش دارد نپذیرد هیچ پیشرفتی حاصل نخواهد شد. اما بعد از اینکه فرد مسئولیت را قبول می کند هر چیزی ممکن می شود. این مسئله تقریبا در مورد همه موقعیت های دشوار زندگی تان که علت ناراحتی تان را در آنها به گردن دیگران یا عوامل بیرون از وجود خودتان می اندازید صحت دارد.

پول و احساسات

بسیاری از بزرگترین مشکلات و نگرانی هایمان در زندگی به پول مربوط می شوند:

به دست آوردن پول، خرج کردن، سرمایه گذاری کردن و علی الخصوص از دست دادن آن.

در نتیجه بسیاری از احساسات منفی ما به نوعی به پول مربوط می شوند. اگرچه واقعیت این است که شما مسئول وضعیت مالی زندگی خودتان هستید. شما هستید که انتخاب می کنید و تصمیم می گیرید. کنترل اوضاع مالی زندگی تان در دست خودتان است. شما می توانید مشکلات مالی تان را به گردن دیگران بیندازید. این شمایید که تصمیم می گیرید.

بنابراین تنها وقتیکه مسئولیت درآمد (چه کسی تصمیم گرفت شما شغل فعلی تان را داشته باشید؟)، بدهیها (چه کسی پول ها را خرج کرد که شما مقروض شدید؟) و سرمایه گذاری هایتان (چه کسی این تصمیمات را گرفت؟) را بپذیرید می توانید از یک «کودک اقتصادی» به یک «بزرگسال اقتصادی» تبدیل شوید.

منبع: (بهانه بی بهانه، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات بهانه بی بهانه را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن