بهانه بی بهانه : پذیرش مسئولیت و کنترل

بهانه بی بهانه : پذیرش مسئولیت و کنترل
مجموع 4.3 از 4 رای

پذیرش مسئولیت و کنترل

بهانه بی بهانه : پذیرش مسئولیت و کنترل

میان پذیرش مسئولیت و میزان کنترلی که حس می کنید بر زندگی تان دارید رابطه مستقیمی وجود دارد. این یعنی هرچه بیشتر مسئولیت قبول کنید حس کنترل بیشتری را تجربه خواهید کرد. همچنین میان میزان کنترلی که حس می کنید بر زندگی تان دارید و میزان مثبت بودن تان رابطه مستقیمی وجود دارد. هرچه بیشتر حس کنید که بر بخش های مهم زندگی تان «کنترل» دارید در هر کاری که انجام می دهید مثبت تر و شادتر خواهید بود. وقتی مسئولیت قبول می کنید حس قدرتمندی و هدفمندی به شما دست می دهد.

پذیرش مسئولیت، احساسات منفی را که مانع شادی و رضایت شما می شوند حذف می کند.

در هر موقعیتی پادزهر احساسات منفی این است که بگویید: «من مسئول هستم» بعد به موقعیتی که در آن قرار دارید نگاه کنید و دلایل اتفاقی که افتاد یا موقعیتی را که در آن قرار دارید پیدا کنید. هوش و ذکاوت شما مانند یک شمشیر دولبه است. زیرا می تواند از هر دو طرف برش دهد. شما می توانید از هوش و ذکاوت خود برای توجیه کردن خودتان و سرزنش دیگران برای مسائل ناخوشایند زندگی تان استفاده کنید یا اینکه از آن استفاده کنید تا بفهمید که چرا مسئول اتفاقی هستید که افتاده است و دست به کار شوید تا مشکل را حل کنید یا به وضعیتی که در آن قرار دارید خاتمه بدهید.

می توانید بهانه بیاورید یا اینکه پیشرفت کنید. تصمیم با شماست. حتی اگر تصادفی رخ داده باشد؛ مثلا در حالیکه سر کار هستید اتوموبیل تان در پارکینگ اداره با یک اتوموبیل دیگر تصادف کند شاید قانونا در این تصادف تقصیری نداشته باشید. اما همچنان مسئول عکس العمل ها و رفتارهایتان در مقابل اتفاقی که افتاده است هستید.

هیچ وقت شکایت نکنید؛ هیچ وقت توضیح ندهید

نشانه یک رهبر و یک فرد واقعا فوق العاده این است که مسئولیت کامل وضعیتی را که در آن قرار دارد می پذیرد. امکان ندارد یک رهبرواقعی به جای دست به کار شدن در زمان بروز مشکلات و سختی ها، غر بزند و شکایت کند.

«احساس مسئولیت» نشانه فردی است که شخصیت شناخته شده ای دارد. چنین فردی با خود عهد می بندد که به خاطر مسئله ای که نمی تواند روی آن تاثیری بگذارد یا آن را تغییر بدهد ناراحت یا عصبانی نشود. همان طور که نمی توانید از دست هوا عصبانی شوید نباید از دست موقعیت ها و شرایطی که هیچ کنترلی روی شان ندارید عصبانی شوید. علاوه بر این مطمئنا شما به خودتان اجازه نمی دهید که به دلیل تجربیات ناخوشایند گذشته، در حال حاضر ناراحت یا عصبانی شوید. بلکه با خودتان می گویید: «مسئله ای را که نمی توانم حل کنم باید تحمل کنم.»

شگفت انگیز است که چه تعداد زیادی از مردم در حال حاضر به دلیل اتفاقاتی که سال ها پیش رخ داده است ناراحت هستند. هربار که این افراد به تجربه ناخوشایند گذشته فکر می کنند مجددا عصبانی یا افسرده می شوند. خبر خوش اینکه شما هروقت که بخواهید می توانید فکر کردن درباره گذشته، بحث کردن درباره آن و بازسازی آن را در ذهن تان متوقف کنید. در عوض می توانید گذشته را رها کرده و به اهداف و آینده نامحدودتان فکر کنید.

“هلن کلر یک جمله طلایی دارد که می گوید: «وقتی رویتان به سوی خورشید باشد پشت تان به سایه ها خواهد بود.»”

منبع: (بهانه بی بهانه، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات بهانه بی بهانه را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن