بهانه بی بهانه : ۷ مرحله برای تحقق اهداف (۱)

بهانه بی بهانه : ۷ مرحله برای تحقق اهداف (۱)
مجموع 5 از 1 رای

تحقق اهداف

بهانه بی بهانه : ۷ مرحله برای تحقق اهداف (۱)

هفت اقدام ساده وجود دارد که شما می توانید برای تعیین هدف و سریع تر قدم برداشتن در راستای تحقق اهداف تان از آن ها استفاده کنید. روش های پیچیده تر و دقیق تری برای رسیدن به هدف ها وجود دارند اما این روش هفت مرحله ای شما را قادر می سازد ده برابر بیشتر از گذشته به اهداف تان دست پیدا کنید و این کار را بسیار سریع تر از آنی انجام خواهید داد که در حال حاضر برایتان قابل تصور باشد.

قدم اول: تصمیم بگیرید که دقیقا چه می خواهید. دقیق باشید. اگر می خواهید درآمدتان بیشتر شود به جای اینکه فقط روی «درآمد بیشتر» تمرکز کنید در مورد یک مبلغ معین تصمیم گیری کنید.

قدم دوم: هدفتان را بنویسید. هدفی که نوشته نشده باشد مانند دود سیگار است. یعنی نابود می شود. چنین هدفی مبهم و سست است. و هیچ نیرو، اثر یا قدرتی ندارد اما هدفی که نوشته شده باشد به چیزی تبدیل می شود که می توانید آن را ببینید، لمس کنید، بخوانید و در صورت لزوم تصحیح کنید.

قدم سوم: برای هدف تان یک ضرب الاجل تعیین کنید. یک مدت زمان منطقی را مشخص کنید و بنویسید که می خواهید چه زمانی به هدفتان برسید. اگر هدفتان خیلی بزرگ است یک ضرب الاجل نهایی و چند ضرب الاجل فرعی یا مراحل میانی از جایی که الان در آن قرار دارید تا جایی که می خواهید در آینده به آن برسید برایش تعیین کنید. یک ضرب الاجل مانند یک «سیستم مجبورکننده» در مغز شماست. درست همان طور که وقتی تحت فشار یک ضرب الاجل هستید کارهای بیشتری انجام می دهید، وقتی تصمیم بگیرید که تا زمان معینی به یک هدف دست پیدا کنید ذهن ناخودآگاه تان سریع تر و موثرتر عمل می کند.

قانونش این است که: «هیچ هدف غیرمنطقی وجود ندارد. فقط ضرب الاجل های غیرمنطقی وجود دارند.» اگر تا زمان ضرب الاجل به هدف تان دست پیدا نکنید چه کار می کنید؟ یک ضرب الاجل دیگر تعیین می کنید. هر ضرب الاجلی فقط یک «حدس» است. گاهی وقت ها قبل از ضرب الاجل تعیین شده به هدف می رسید، گاهی درست سر زمان تعیین شده و گاهی بعد از آن در زمانی که هدف تعیین می کنید تحت تاثیر یک سری شرایط بیرونی قرار دارید اما ممکن است این شرایط تغییر کند و در نتیجه شما هم مجبور شوید که ضرب الاجل خود را تغییر بدهید.

قدم چهارم: از همه کارهایی که می توانید انجام بدهید تا به هدف خود برسید فهرستی تهیه کنید. هنری فورد می گوید:

«بزرگترین اهداف نیز قابل دسترسی هستند اگر آنها را به اندازه کافی به مراحل کوچکتر تقسیم کنید.»

از موانع و سختی های درونی و بیرونی که باید بر آن ها غلبه کنید تا به هدفتان برسید فهرستی تهیه کنید. از اطلاعات و مهارت هایی که برای رسیدن به هدف تان به آنها نیاز دارید فهرستی تهیه کنید. از افرادی که برای رسیدن به هدف تان به همکاری و حمایت شان نیاز دارید فهرستی تهیه کنید. از هر کاری که باید انجام بدهید فهرستی تهیه کنید و وقتی کارها و مسئولیت های جدیدی به ذهنتان رسید به این فهرست اضافه کنید. تا وقتی که فهرست تان تکمیل شود به نوشتن ادامه بدهید.

منبع: (بهانه بی بهانه، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات بهانه بی بهانه را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن