بهانه بی بهانه : قدرت اهداف

بهانه بی بهانه : قدرت اهداف
به این مقاله امتیاز دهید

قدرت اهداف

بهانه بی بهانه : قدرت اهداف

یکی از ارباب رجوع هایم(ارباب رجوع های برایان تریسی) اخیرا ماجرای جالبی را برای نقل کرد. او به من گفت که در سال ۱۹۹۴ در یکی از سمینارهایم شرکت کرده بود که در آن درباره اهمیت نوشتن اهداف و برنامه ریزی برای رسیدن به آنها حرف زده بودم. در آن زمان او سی و پنج ساله بود. و برای یک نمایندگی اتوموبیل در ناشویل اتوموبیل می فروخت.

درآمد سالانه او در آن زمان ۵۰ هزار دلار بود. او به من گفت که آن روز زندگی اش را تغییر داد. او شروع به نوشتن اهداف و برنامه هایش کرد و هر روز برای رسیدن به آنها کاری انجام میداد. دوازده سال بعد درآمد سالانه او به بیش از یک میلیون دلار رسید و رییس شرکتی شد که به بعضی از بزرگترین شرکت های کشور خدمات می دهد و به سرعت در حال رشد است. او به من گفت اگر یک برگ کاغذ بر نمی داشت و اهدافی را که می خواست طی یک سال به آنها دست پیدا کند روی کاغذ نمی نوشت اصلا نمی داند چه اتفاقی می افتاد.

کنترل زندگی خود را به دست بگیرید

ارسطو می گوید انسانها موجودات غایت شناسی هستند که معنای ساده اش این است که ما انسان ها، هدف گرا هستیم. بنابراین شما تنها زمانی شاد هستید و احساس می کنید کنترل زندگی تان را در دست گرفته اید که هدف مشخصی داشته باشید که هر روز در جهت رسیدن به آن کاری انجام بدهید. این همچنین به این معنا است که توانایی شما در اینکه در تمام طول عمرتان به تعیین هدف بپردازید یکی از مهم ترین انواع انضباط است که می توانید در خودتان پرورش بدهید.

در طبیعت، کفتر جلد پرنده فوق العاده ای محسوب می شود. این پرنده غریزه عجیبی دارد که او را قادر می سازد به هر طرف که رفته باشد و هرچقدر هم که دور شده باشد مجددا به لانه اش برگردد. شما می توانید یک کفتر جلد را از لانه اش بردارید و آن را درون یک قفس قرار بدهید سپس قفس را داخل یک جعبه بگذارید و جعبه را با یک پتو بپوشانید و آن را در پشت یک وانت قرار بدهید و به هر طرف که بخواهید به اندازه هزار مایل دور شوید. سپس این پرنده را آزاد کنید. کفتر جلد پس از آزاد شدن سه بار می چرخد، موقعیت خود را تعیین می کند و سپس مستقیما به سمت لانه اش حرکت می کند. این تنها موجود روی زمین است که چنین توانایی دارد.

البته به جز انسان ها و به جز شما. شما هم این توانایی را در ذهن تان دارید اما با یک تفاوت ویژه. ظاهرا کفتر جلد به صورت غریزی می داند که لانه اش دقیقا در کجا قرار دارد و به همین دلیل می تواند مستقیما به سمت آن حرکت کند. اما وقتی انسان ها هدفی را در ذهن شان طراحی می کنند می توانند بدون اینکه بدانند به کجا خواهند رفت یا چگونه به آن هدف دست پیدا خواهند کرد به راه شان ادامه بدهند. و به صورت معجزه آسایی و بدون خطا به سمت آن هدف حرکت کنند و هدف نیز به سمت آنها حرکت کند. 

با این حال بسیاری از مردم در مورد تعیین هدف تردید دارند. آنها می گویند:

«من می خواهم از نظر مالی مستقل باشم. اما اصلا نمی دانم چطور می توانم این کار را بکنم.»

در نتیجه این افراد حتی موفقیت مالی را به عنوان یک هدف برای خودشان تعیین نمی کنند. اما خوشوقتانه لازم نیست بدانید که چطور باید به هدف تان دست پیدا کنید. فقط باید در مورد هدفی که می خواهید به آن برسید شفاف باشید تا مکانیسمی که برای تلاش برای رسیدن به هدف در مغزتان وجود دارد شما را دقیقا به سمت مقصد هدایت کند. برای انجام این کار فقط کافی است در مورد چیزهایی که واقعا خواهان شان هستید، کاملا شفاف فکر کنید.

منبع: (بهانه بی بهانه، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات بهانه بی بهانه را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن