بهانه بی بهانه: انضباط فردی و شخصیت

بهانه بی بهانه: انضباط فردی و شخصیت
مجموع 5 از 3 رای

انضباط فردی

بهانه بی بهانه: انضباط فردی و شخصیت

خود را موظف به داشتن معیارهایی کنید که بالاتر از معیارهایی است که دیگران از شما انتظار دارند. هیچ وقت بهانه های خودتان را نپذیرید. هیچ وقت دل تان به حال خودتان نسوزد. یک استاد سخت گیر برای خودتان باشید اما با دیگران با نرمی و مهربانی رفتار کنید. “هنری وارد بیچر، روحانی قرن نوزدهم”

مهم ترین کار انسان در زندگی شکل دادن به شخصیت خود است. توانایی شما در کسب شهرت به عنوان فردی که از یک شخصیت عالی برخوردار است، بزرگ ترین دستاورد زندگی اجتماعی و حرفه ای شما است. رالف والدو امرسون می گوید: «صدای کاری که می کنی آن قدر بلند است که یک کلمه از حرف هایت را نمی شنوم.»

فردی که الان هستید و شخصیت درونی شما نتیجه تمام انتخاب ها و تصمیم هایی است که از ابتدا تا به امروز در زندگی تان گرفته اید. هر بار که انتخاب درستی داشته اید و به بهترین شکلی که می دانید به طور پیوسته و دائم دست به کار شده اید شخصیت خود را تقویت کرده و به فرد بهتری تبدیل شده اید. عکس این قضیه نیز درست است. یعنی هر بار که کم کاری کرده اید، راه ساده تر را در پیش گرفته اید و طوری رفتار کرده اید که با آنچه درست می پنداشتید تفاوت داشت، شخصیت خود را ضعیف کرده و به فردیت خود ضربه زده اید.

فضیلت های بزرگ

یک سری فضیلت ها یا ارزش ها هستند که معمولا فردی که یک شخصیت عالی دارد از آنها برخوردار است. از این میان می توان به اینها اشاره کرد:

“شجاعت، مهربانی، بخشندگی، اعتدال، استقامت، سرسختی، گرمی و صمیمیت.”

 اگر قرار باشد درباره عمق و قدرت شخصیت شما قضاوت کنیم قبل از همه موارد گفته شده، صداقت قرار می گیرد. میزان صداقت شما و صادقانه زندگی کردن با دیگران است که بیشتر از هر چیز دیگری شخصیت شما را نشان می دهد. صداقت در واقع، ارزشی است که همه ارزش های دیگر را تضمین می کند. هرچه میزان صداقت شما بیشتر باشد با خودتان صادق تر خواهید بود و احتمال این بیشتر می شود که دائما با دیگر ارزش هایی زندگی کنید که آنها را تحسین می کنید و برایشان احترام قائل هستید. 

اما برای اینکه شخصیت خوبی داشته باشیم به انضباط فردی بسیار زیادی نیاز داریم. برای اینکه همیشه و در هر موقعیتی «کار درست را انجام بدهیم» به اراده بسیار قوی نیاز داریم. و برای مقاومت در برابر وسوسه میانبر زدن، در پیش گرفتن راه ساده تر و انتخاب مزایای کوتاه مدت هم به انضباط فردی و هم به یک اراده قوی نیاز داریم.

“همه زندگی یک امتحان است تا بفهمید که واقعا در اعماق درون تان چه می گذرد. به تنهایی و از طریق مطالعه و تفکر می توان به خردمندی رسید اما شخصیت فقط در خلال بده بستان های روزمره و زمانیکه مجبور می شوید از میان چند گزینه و وسوسه یکی را انتخاب و تصمیم گیری کنید ساخته می شود.”

منبع: (بهانه بی بهانه، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات بهانه بی بهانه را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن