بهانه بی بهانه : انضباط فردی و تشکیل خانواده

بهانه بی بهانه : انضباط فردی و تشکیل خانواده
مجموع 5 از 1 رای

انضباط فردی و تشکیل خانواده

بهانه بی بهانه : انضباط فردی و تشکیل خانواده

“کنترل خود بهتر از برنده شدن در هزاران هزار نبرد مهم است. زیرا به این ترتیب پیروزی از آن شما است. و هیچ کس نمی تواند آن را از شما بگیرد؛ نه فرشتگان و نه شیاطین، نه بهشت و نه جهنم.”  بودا

توانایی شما در این که وارد یک رابطه عاشقانه طولانی مدت شوید معیار مهمی برای سنجش شخصیتتان است. زنان و مردان طوری به دنیا می آیند که نیمه های کامل کننده یکدیگر باشند. آن ها ویژگی های متفاوتی دارند که وقتی به شکل مناسبی با هم ترکیب شوند کمال، تعادل و هماهنگی را که طبیعت مقدر کرده است ایجاد می کنند.

ویژگی های اساسی ازدواج و روابط عاشقانه، اعتماد و احترام هستند. مردان و زنان ممکن است در طول زندگی زناشویی خود اختلافات زیادی با هم داشته باشند. اما تا وقتی که اعتماد و احترام میان شان باقی بماند زندگی زناشویی می تواند ادامه پیدا کند. اگر یکی از این دو دیگر نتواند به دیگری اعتماد کند یا به او احترام بگذارد رابطه به پایان می رسد. بسیاری از ازدواج ها به طلاق منجر می شوند و بسیاری از افرادی که طلاق می گیرند چند بار ازدواج می کنند که تک تک آن ها نیز با شکست مواجه می شوند. با این حال بعضی ها فقط یک بار ازدواج می کنند و تا آخر عمر با همان فردی که با او ازدواج کرده اند زندگی می کنند. چرا برای تعدادی این طور است و برای بعضی ها هم این طور نیست؟

کلید ازدواج موفق

شاید مهم ترین دلیل یک ازدواج موفق، سازگاری باشد. یعنی وقتی که دو نفر به صورت ایده آل در کنار هم تعادل دارند و هر یک ویژگی های تحسین برانگیزی دارد که به خوبی با ویژگی های طرف مقابل ترکیب می شود و یک تعادل کامل برقرار می شود. مردم اغلب می گویند «افرادی که با هم تفاوت دارند هم دیگر را جذب می کنند.» این درست نیست. کسانی که با هم تفاوت دارند فقط در یک نقطه همدیگر را جذب می کنند و آن خلق و خو است. شما همیشه با کسی که خلق و خوی اش نقطه مقابل خلق و خوی شما است یا خلق و خوی تان در ترکیب با او متعادل می شود بیش ترین سازگاری را پیدا می کنید.

به عنوان مثال اگر شما برون گرا و معاشرتی باشید بیش ترین سازگاری را با کسی دارید که خود دار و درون گرا است. اگر پرحرف و خوش بیان باشید بیشتر با کسی سازگاری دارید که آرام است و خوب گوش می دهد. طبیعت برای این که میان دو انسان سازگاری و شادی برقرار کند به تعادل در خلق و خوهای آن دو نیاز دارد.

کبوتر با کبوتر باز با باز

در همه بخش های دیگر على الخصوص بخش ارزش ها شباهت ها هستند که باعث می شوند افراد جذب یکدیگر شوند. حتما این ضرب المثل را شنیده اید که می گوید : کبوتر با کبوتر باز با باز. شما همیشه جذب افرادی می شوید که ارزش های بنیادی شان بیشترین شباهت را با ارزش های بنیادی شما داشته باشند و بیشترین سازگاری را با این افراد دارید. عشق از هر نوعی پاسخی به ارزش ها است. ما چیزی را دوست داریم که بیش ترین ارزش را برایش قائل باشیم. هم در خودمان و هم در دیگران.

وقتی یک زوج واقعا در کنار هم خوشبخت هستند ظاهرا در مورد خانواده، پول، اخلاقیات، کار، بچه ها، سیاست، دین و افراد، ارزش های بسیار مشابهی دارند. مردم اغلب به این نکته اشاره می کنند که زوج های خوشبختی را می شناسند که به دو حزب مخالف هم رای داده اند. یا دین شان با هم تفاوت دارد. اما مسئله مهم در مورد هماهنگی و تعادل، شدت ارزشی است که کسی برای چیزی قائل است. این شدت نشان می دهد که آیا آن فرد در مورد اعتقاد خاصی که به بخشی از زندگی دارد مطلق و غیر قابل انعطاف است یا انعطاف پذیر. مردم می توانند هم دیگر را دوست داشته باشند و سال ها با شادی در کنار هم زندگی کنند حتی اگر از جناح های سیاسی متفاوتی حمایت کنند اما به شرطی که اعتقادات سیاسی آن قدر برای شان مهم نباشد که بر عناصر مهم تری که در رابطه شان وجود دارد مانند بچه ها، خانواده و ارزش ها، ارجحیت پیدا کند.

عشق بزرگترین نیاز ما در زندگی است

می گویند: «هر کاری که در زندگی انجام می دهیم یا برای این است که عشقی را به دست آوریم یا این که کمبود عشق مان را جبران کنیم.» روان شناسان عموما معتقدند که ریشه مشکلات شخصیتی در سنین بزرگسالی را می توان در عشقی جستجو کرد که در دوران طفولیت و کودکی از فرد دریغ شده است. انسان ها همان قدر به عشق احتیاج دارند که گل های رز نیازمند باران هستند. بدون برخورداری از عشق و پذیرش کافی، افراد انواع و اقسام مشکلات جسمی و شخصیتی را از خود بروز می دهند. فقط زمانی می توانید واقعا شاد باشید که نیازتان به عشق کاملا تامین شده باشد. لازمه یک زندگی زناشویی موفق انضباط فردی و کنترل خود به میزان زیاد است.

“لازمه عشق، فداکاری و از خود گذشتگی است.”

اگر واقعا عاشق کسی باشید شادی و سلامتی آن فرد برای تان مهم تر از شادی و سلامتی خودتان خواهد شد. و حاضر خواهید بود هر بهایی لازم است بپردازید و هر از خود گذشتگی که لازم است از خود نشان دهید تا سلامت فردی را که عاشقش هستید را تضمین کنید. در تورات، پاول که یکی از حواریون بود در یکی از نامه های خود به قرنتیان می گوید:

«عشق صبور است، عشق همچنین مهربان است، هرگز حسادت نمی کند و هرگز به خود نمی بالد. گستاخ نیست و خودخواه نیست. عشق به سادگی خشمگین نمی شود. خطاهای دیگران را به خاطر نمی سپارد. عشق از همدمی با شیطان لذت نمی برد. بلکه دوست دار حقیقت است. همواره حافظ است. عشق همواره به دیگران اعتماد دارد. همواره امیدوار است. و همواره پاینده است. عشق هرگز شکست نمی خورد.»

منبع: (بهانه بی بهانه، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات بهانه بی بهانه را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن