بهانه بی بهانه : اعتماد به نفس

بهانه بی بهانه : اعتماد به نفس
مجموع 5 از 2 رای

اعتماد به نفس

بهانه بی بهانه : اعتماد به نفس

وقتی بچه ها حقیقت را می گویند قوی، با صداقت و با عزت نفس و اعتماد به نفس بالا بزرگ می شوند. احترام بیشتری برای خود قائل خواهند بود و غرور بیشتری خواهند داشت. آن ها درست در چشم هایتان نگاه می کنند و به شما می گویند که چه فکر و احساسی دارند. آن ها با بچه هایی که مجبورند مدام به والدینشان دروغ بگویند یا حقیقت را پنهان کنند تا بتوانند از دست والدین شان در امان بمانند تفاوت بسیار زیادی دارند.

در زمان بزرگ کردن بچه هایتان زمان های بیشماری پیش خواهد آمد که آن ها حرفی بزنند که شما با آن مخالف باشید یا آن را قبول نداشته باشید و همین باعث عصبانیت تان شود. در این زمان ها باید خود را موظف کنید قبل از اینکه دست به کاری بزنید یا واکنشی نشان بدهید فکر کرده و خود و اعصاب تان را کنترل کنید. باید به خودتان یادآوری کنید کاری که در زمان نگرانی انجام می دهید توسط فرزندتان ثبت و ضبط می شود و می تواند تا مدت نامحدودی در آینده در زندگی او اثرگذار باشد.

بچه ها از طریق آموزش و الگوهایی که در زمان رشد مدام به آن ها داده می شود ارزش ها را یاد می گیرند. وقتی ارزش ها را به آن ها آموزش میدهید و شخصا ارزش عشق را در زندگی به کار می برید، علی الخصوص برای همسرتان؛ وقتی به افرادی که به اندازه شما خوشبخت نیستند محبت می کنید، به کسانی که نیازمند هستند بذل و بخشش می کنید، در مواقع لزوم صبر می کنید، نظرات مخالف را تحمل می کنید، در زمان مواجهه با سختی ها از خود شجاعت نشان می دهید و در مقابل موانع مقاومت می کنید فرزندانتان این رفتارهای شما را به عنوان پیش فرض کسب می کنند. و اینها را روش های مناسب پاسخ به شرایط مشابه در دوران بزرگسالی می بینند.

قدرت بخشش

یکی از مهم ترین ارزش هایی که به فرزندان خود آموزش می دهید بخشش است. عدم توانایی بخشیدن در ریشه اکثر احساسات منفی قرار دارد. وقتی می بخشید، وقتی آزادنه مسائل را رها می کنید بچه هایتان با توانایی بخشیدن بزرگ می شوند. و این باعث می شود از سال ها ناراحتی به دلیل آزار یک فرد که همیشه اتفاق می افتد رها شوند.

والدین من خشک و انعطاف ناپذیر بودند. آن ها که فرزندان دوران رکود اقتصادی بزرگ آمریکا بودند عزت نفس پایینی داشتند. در نتیجه وقتی موضعی را در مورد موضوعی در پیش می گرفتند حتی اگر اشتباه بود هرگز نمی توانستند از خر شیطان پایین بیایند و به اشتباه خود اعتراف کنند. من با خودم عهد بسته بودم که وقتی خودم بچه دار شدم دقیقا عکس این رفتار را داشته باشم. از زمانی که دخترم، کریستینا، بچه بود اگر به هر دلیلی سر او فریاد می کشیدم همیشه برمی گشتم و از او عذرخواهی می کردم.

می گفتم: «نباید سرت داد می کشیدم. اشتباه کردم. منو می بخشی؟» وقتی بچه بزرگ می کنید بچه هایتان در زمان بزرگ شدن اشتباهات بیشماری می کنند. گاهی اوقات شما عکس العمل شدیدی از خود نشان می دهید. مگر اینکه یک فرد معصوم باشید در غیر این صورت امکان ندارد که این کار را نکنید. اما هر بار که در قبال فرزندان خود مرتکب اشتباهی می شوید باید شجاعت و محبت لازم را داشته باشید تا بفهمید که انتقاد مخرب از سوی پدر یا مادر برای بچه ها فوق العاده دردناک است. اگر این کار را کردید بروید و حرفتان را پس بگیرید. معذرت بخواهید و از فرزندانتان بخواهید که شما را ببخشند.

حتی اگر او بدرفتاری کرده باشد دلیل نمی شود که به یک روش منفی و ناراحت کننده با فرزندتان برخورد کنید. فقط بگویید: «معذرت میخوام. منو میبخشی؟» و آنها همیشه شما را می بخشند. لحظه ای که عذرخواهی کنید و از فرزندانتان بخواهید به خاطر رفتار آزار دهنده تان شما را ببخشند آن ها را از احساس حقارت و احساسات منفی رها می کنید. وقتی حرف تان را پس می گیرید به آن ها اجازه می دهید که بار دیگر شاد باشند و اعتماد به نفس داشته باشند.

آموزش به بچه ها هرگز به پایان نمی رسد

پرورش ارزش های مناسب و آموزش رفتارهای مناسب به بچه ها یک کار مادام العمر است. نمی توانید یک بار درباره راستگویی و محبت برای بچه هایتان سخنرانی کرده و بعد دیگر آن را فراموش کنید. شما باید در تمام طول مدتی که بچه هایتان در کنارتان هستند مدام و در طول سال ها این درس را با بحث کردن و ارائه الگوهایی تکرار کنید.

مادری در نامه ای که به خانم منرز نوشته بود پرسید: «آموزش آداب غذا خوردن به بچه ها چقدر طول می کشد؟ هر چقدر هم حرف بزنم بچه هایم به صورت بی مبالات و شلخته غذا می خورند.» خانم منرز این طور پاسخ داد: «صبور باشید. حدود پانزده سال تکرار مداوم لازم است تا آداب غذا خوردن را به بچه هایتان آموزش بدهید. و حتی بعد از این مدت هیچ تضمینی وجود ندارد که آموزش های شما موفقیت آمیز باشند.»

الگوی فرزندان خود باشید

مطمئنا اگر بخواهید فرزندانتان رفتار خاصی داشته باشند باید به طور مداوم و همه ساله همان رفتار را از خودتان نشان بدهید. اگر می خواهید بچه هایتان درست لباس بپوشند خودتان باید درست لباس بپوشید. اگر می خواهید بچه هایتان خودشان را به طور مناسبی آماده کنند خودتان هم باید همین کار را بکنید. اگر می خواهید بچه هایتان منظم و کارآمد باشند شما باید از طریق رعایت نظم و کارآمدن بودن، این شیوه را به آن ها نشان بدهید. هر روز به یاد داشته باشید که بچه هایتان قرار است همان طوری رفتار کنند که شما تا آخر عمرتان رفتار می کنید.

اگر این طور فکر کنید مجبور می شوید انضباط فردی بیشتری به کار برده و کنترل بیشتری را روی خودتان اعمال کنید. زیرا می دانید که پیامدهای رفتار شما قرار است تا سال های بسیار زیادی روی فرصت های فرزندانتان در زندگی تاثیر گذار باشد. بزرگ کرن بچه ها به صورتی که عزت نفس بالایی داشته باشند، مثبت باشند و به خودشان و ارزش هایشان اطمینان داشته باشند یکی از مهم ترین کارهایی است که باید انجام بدهید. نتایج شیوه شما در بزرگ کردن بچه هایتان تا آخر عمرتان ادامه خواهد داشت.

منبع: (بهانه بی بهانه، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات بهانه بی بهانه را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن