برای مشکلات واقعی اهمیت قائل شوید، نه مشکلات جزئی

برای مشکلات واقعی اهمیت قائل شوید، نه مشکلات جزئی
مجموع 5 از 4 رای

مشکلات واقعی

برای مشکلات واقعی اهمیت قائل شوید، نه مشکلات جزئی

یکی از موضوعات اصلی که ما در این سری مقالات سعی کردیم بر آن تکیه کنیم، غلبه بر مشکلات کوچک و به حداقل رساندن استرس موجود در خانه است. یکی از مهم ترین اصل ها تعیین اولویت هاست.

حال ببینیم تعیین اولویت ها در عین حال که امری مهم به نظر می رسد، در مجموع به چه معناست؟ پس از تفکرات فراوان به این نتیجه رسیدم که اکثر مسائلی که ما را ناراحت می کنند، مسائل مرگ و زندگی نیستند.

در واقع مسئله بسیار جالب توجه این است که وقتی مردم با “مشکلا بزرگ” واقعی (بلایای طبیعی، جدایی، بحران های مالی، بیماری، مرگ افراد مورد علاقه و غیره) مواجه می شوند، اکثر آنها خیلی شجاع می شوند و راه های جدیدی می یابند؛ در بیشتر وقایع سخت زندگی قدرت درونی خود را به کمک می گیرند و از امکانات و نعمات زندگی می گذرند؛ دعا می کنند و استعداد می طلبند و تحمل و بردباری زیاد از خود نشان می دهند.

با وجود این، همین افرادی که از اعتیاد دارویی، بحران های شغلی و سایر بحران ها می گذرند، از مسائل کوچک روزانه که بخشی از زندگی روزمره آنهاست، به راحتی ناراحت، عصبی و درمانده می شوند. در واقع همه ی ما بیشتر اوقات با مسائل کوچک درگیر هستیم نه با مشکلات بزرگ.

دائم با یادآوری این امر که بیشتر مسائل ما کوچک و بی اهمیت هستند، تاثیرات خوبی را بر روان و احساسات خود حس می کنیم. در حقیقت مسائلی نظیر قبض ها، فرزندان پرتوقع و بداخلاق، خانه ی بهم ریخته، همسایگان مزاحم، یک سگ پر سروصدا در همسایگی، جدول برنامه های اشباع شده و فشرده، یک مهمانی شلوغ در خانه ی همسایه، درگیری با همسر، ترافیک شدید و … مسائلی بی اهمیت هستند.

تماشای اخبار تلویزیون یادآور آن است که مسائل ما اهمیت چندانی ندارند. وقتی چنین نگرشی داشته باشیم کنار آمدن با مشکلات اضطراری و اساسی و حل آنها بسیار ساده می شود. با مشخص کردن مشکلات مهم تر، زندگی آرام تر و مدیریت آن راحت تر می شود.

ما شکرگزاریم که زنده ایم و مهمان خدا در کره ی خاکی زیبا هستیم. حال اگر مساله ی کوچکی مثل تاخیر کردن در بازگشت به خانه پیش بیاید، نباید در این شکرگزاری خلل وارد شود.

وقتی فرزند ما برخوردی پرخاشگرانه داشته باشد، می توانیم ناراحت شویم و روز خود را خراب کنیم یا برعکس، آن را یک اتفاق روزمره ی خانوادگی بدانیم. اگر خانه کاملا تمیز نباشد، می توانید احساس ناراحتی کنیم یا برعکس فکر کنیم چقدر خوشبختیم که یک خانه برای زندگی داریم.

چنانچه توان مالی کافی برای گذراندن تعطیلات مطابق میل خود نداشته باشیم، می توانیم احساس ناراحتی شدید کنیم و به حال خود تاسف بخوریم یا برعکس، عزم خود را جزم کنیم که در حد بودجه موجود ماجرا و خاطره ی منحصر به فرد برای خود خلق کنیم. می توانم همچنان ادامه دهم! به طور کلی پاسخ ما به مسائل، بستگی به خود ما دارید.

می توانیم گله مند باشیم زندگی کاملی نداریم یا می توانیم اولویت ها را تعیین کنیم و قدری آسان بگیریم. اگر شما نیز مانند بیشتر مردم باشید، کشمکش با زندگی را تجربه کرده اید. همه ی ما باید تلاش کنیم زندگی را آنطور که هست بپذیریم و به اولویت ها توجه کنیم. با ادامه ی این روش خوشحال تر می شویم و استرس ها کاهش می یابد.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن