لذت بردن از زندگی را به تعطیلات موکول نکنید!

لذت بردن از زندگی را به تعطیلات موکول نکنید!
مجموع 5 از 4 رای

لذت بردن از زندگی

لذت بردن از زندگی را به تعطیلات موکول نکنید!

بیشتر زندگی انسان صرف تعطیلات نمی شود. با این حال بسیاری از ما به حدی بر تعطیلات خود تاکید داریم که از بقیه ی لحظات زندگی غافل می شویم و از آن لذت نمی بریم. برای تعطیلات خود برنامه ریزی می کنیم و در انتظار آن می نشینیم، گویی قسمت ارزشمند زندگی ماست!

از تعطیلات تصویری برای خود می سازیم. مثلا مرخصی سالانه باید مهم ترین اتفاق سال برای ما باشد، فرصتی برای جبران تمام ناراحتی ها و ناامیدی های زندگی روزانه مان. چقدر زندگی عالی می شود وقتی به تعطیلات برویم!

تاکید زیاد بر تعطیلات مشکلات زیادی به دنبال دارد.

اول: همانطور که اشاره شد، تعطیلات درصد کوچکی از کل زندگی را تشکیل می دهد. بیشتر مردم فقط یک یا دو هفته در سال به تعطیلات می روند و بقیه ی ایام سال طبق معمول کار است و کار.

پنجاه هفته در سال مشتاق آن دو هفته ی تعطیلات بودن و برای آن برنامه ریزی کردن، در واقع معکوس شدن اولویت هاست و بروز احساس درماندگی را تضمین خواهد کرد. با تاکید بر آینده، ذهن شما از زمان حال خارج می شود و به جای آنکه کاملا به اینجا و حال توجه داشته باشید و شادی زندگی روزمره ی خود را دریابید، بر آینده و تصور اوقات خوشی که احتمالا پیش رو خواهید داشت، متمرکز می شوید.

دوم: این توقعات و انتظارات غیر واقعی هستند و به احساس یاس بسیار تلخ منتهی می شوند. اخیرا من و همسرم گرفتار همین مشکل شدیم. مدتی شدیدا درگیر کار بودم و فرصت رفتن به تعطیلات تابستانی را نداشتم. بالاخره تصمیم گرفتیم سفری کوتاه به کنار دریا برویم. همه ی ما خیلی منتظر آن بودیم.

پیش خودم فکر می کردم که سفر بسیار عالی پیش رو داریم که جبران نداشتن تعطیلات تابستانی را خواهد کرد. توقع شنیدن خنده های بچه ها، قدرشناسی و تشکر آنان و اوقاتی بسیار خوش را داشتم. با وجود این بهشت فکری من به مشکلی تبدیل شد که انتظار آن را نداشتم. مدتی از اقامت ما در اتاق یک هتل گذشت. محیط آنجا خیلی شلوغ و گرم بود و بچه ها بیشتر از همیشه با هم بحث و دعوا می کردند و با نحوه ی وقت گذرانی ما موافق نبودند.

در این میان من و همسرم احساس کردیم هیچ چاره ای نداریم. ساحل دریا و استخر بی اندازه شلوغ بود و گرمای هوا بر مشکلات ما افزوده بود. سرانجام همه به این نتیجه رسیدیم که حداقل همین یک دفعه، شادی و فضای بیشتر را در خانه خواهیم یافت.

سوء تفاهم نشود. منظور من این نیست که وجود تعطیلات یا منتظر آن بودن اشتباه است. بسیاری از تعطیلات، از جمله بیشتر تعطیلات خودم، بی نظیر هستند؛ اما می خواهم هشدار دهم که تعطیلات را برای خود بزرگ تر از آنچه هست نکنید یا پیش خود فکر نکنید که به چه محل خوبی قرار است بروید و در مقابل، محل کار و سکونت شما چقدر وحشتناک است.

می توانم به شما قول دهم اگر به جای آنکه به تعطیلات شادی بخش فکر کنید، بیاموزید هرجا که هستید راضی و آرام باشد، بیشتر اوقات تعطیلات شما با تجربیات غنی و مثبت توام می شود.

البته عکس آن هم صادق است. اگر اکثر مواقع ناراحت باشید و دچار استرس شوید قدری عجیب است که با یک بار مرخصی رفتن آرام بگیرید. توصیه ی من ساده است: زندگی خود را بکنید و برای تعطیلات خود برنامه ریزی کنید و وقتی به مرخصی رفتید، سعی کنید به شما خوش بگذرد؛ اما هیچ وقت فراموش نکنید که وقتی از آنچه که دارید سپاس گزار باشید، حتی زندگی عادی هم می تواند بی نظیر باشد.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن