برای آرامش بیشتر ، جلوی سیل اطلاعات را بگیرید

برای آرامش بیشتر ، جلوی سیل اطلاعات را بگیرید
مجموع 5 از 2 رای

جلوی سیل اطلاعات را بگیرید

برای آرامش بیشتر ، جلوی سیل اطلاعات را بگیرید

هر روز بیشتر از قبل با رسانه ها در ارتباط هستیم و به نظر می رسد که جریان اطلاعات و سرگرمی هایی که به ما عرضه می شوند هرگز فروکش نخواهد کرد. هر رسانه ی جدیدی با هدف ساده کردن زندگی پا به عرصه می گذارد، اما در واقع آن قبلی ها هم همچنان سر جای خود هستند. از بین پیشنهادات زیر، مناسب ترین مورد را که با شرایط شما مطابقت دارد انتخاب کنید.

  • تعداد کتاب ها، مجلات و روزنامه هایی را که باید بخوانید کاهش دهید

با انباشته کردن روزنامه ها، مجلات، بروشورها و کاتالوگ های خوانده نشده، دست و پای خود را نبندید. اگر بیشتر از تعدادی که می توانید در یک ماه بخوانید روی هم انباشته کرده اید، این فقط برایتان یک بار روانی ایجاد خواهد کرد. نگاهی به چیزهایی که جمع کرده اید بیندازید و سه نمونه از جالب ترین آنها را انتخاب کرده و بقیه را دور بریزید. مطمئن باشید که بعد از انجام این کار احساس می کنید باری از روی دوشتان برداشته شده است. بهتر است آن سه موردی را که نگه داشته اید همان روز بخوانید و بخش هایی را که لازم ندارید دور بریزید.

  • مجلات را قیچی به دست بخوانید

اگر در حین خواندن مجله با مقاله ی مفیدی برخورد کردید، آن را ببرید. با این کار اجازه نمی دهید به خاطر اینکه آن مجله دارای یک مقاله ی جالب است، روی سایر خواندهی هایتان انباشته شود.

  • فهرست مخصوص خودتان را درست کنید

هنگامی که مطلبی در کتابی نظرتان را جلب می کند، شماره ی صفحه ی مربوط به آن را در فهرستی که پشت جلد کتاب برای خودتان درست کرده اید یادداشت کنید. این کار باعث می شود به راحتی بتوانید بخش های جالب را پیدا کنید و مطالعه ی آگاهانه تر و سازمان یافته تری داشته باشید.

اگر این کار برایتان سخت به نظر می رسد، می توانید از برچسب های رنگی برای این منظور استفاده کنید. هنگامی که کتابی را می خوانید، معمولا به ۳ تا ۱۰ مطلب جالب برمی خورید که ممکن است بخواهید بعدا دوباره به آنها رجوع کنید. برچسب های رنگی شما را قادر می سازند که این مطالب جالب را به سرعت پیدا کنید.

این روش شامل حال رمان ها و کتاب های علمی هم می شود. اگر در یک رمان به یک جمله ی احساسی خیلی جالب برخوردید، به آن صفحه برچسب بزنید.

  • هر روز روزنامه نخوانید

خیلی ها به روزنامه خواندن علاقه دارند، اما معمولا اطلاعات چندانی از خواندن روزنامه بدست نمی آورند. حتی روزنامه های خوب هم ممکن است تنها یک مقاله داشته باشند که آنقدر برایتان جالب باشد که بخواهید درباره ی آن با دیگران صحبت کنید. بیایید روراست باشیم. اگر هر روز روزنامه نخوانید، چه چیزی از دست می دهید؟ می توانید اخبار روزانه را از رادیوی اتوموبیل تان یا رادیوی آشپزخانه و یا اخبار شبانگاهی بشنوید.

بعضی ها دوست دارند هنگام غذا خوردن روزنامه بخوانند. اما بهتر است به جای این کار، از این زمان برای ارتباط با اعضای خانواده تان استفاده کنید. در زندگی شغلی، جلسات کاری از ضروریات به حساب می آیند؛ در زندگی شخصی هم “جلسات وعده های غذایی”معادل همان جلسات کاری بوده و از اهمیت بالایی برخوردارند.

اگر نمی توانید روزنامه خواندن را کنار بگذارید، تنها بخش هایی را که حاوی اطلاعات مفید هستند مطالعه کنید و با بقیه ی روزنامه کاری نداشته باشید، زیرا زمانی که برای این کار اختصاص می دهید در مقایسه با نتیجه ای که می گیرید خیلی زیاد است.

  • اعتیادتان به تلویزیون را درمان کنید

تماشای تلویزیون هیچ ایرادی ندارد. هیچ وسیله ی دیگری وجود ندارد که بتواند تا این حد با تمام حس های انسان ارتباط برقرار کند. نتیجه ی یک تحقیق در کشور سوئد در سال ۱۹۹۵ نشان داد که بچه هایی که تلویزیون تماشا می کنند نسبت به فرزندان خانواده هایی که در منزل خود تلویزیون ندارند، در زمینه ی اطلاعات عمومی و هوش کاربردی در سطح بالاتری قرار دارند، البته به شرطی که دائما جلوی تلویزیون ننشینند. تماشای مستمر تلویزیون تاثیر مثبت آن را از بین می برد.

سعی کنید برنامه های مشخصی را ببینید و اینطور نباشد که هر وفت بیکار هستید تلویزیون را روشن کنید و جلوی آن بنشینید. با خودتان تصمیم بگیرید که بعد از تمام شدن برنامه ی مورد نظرتان تلویزیون را خاموش کنید.

منبع: (زندگی به همین سادگی، تیکی کوستن ماخر)

ادامه ی مقالات زندگی به همین سادگی را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن