استرس تان را در مورد مدیریت زمان ، کاهش دهید!

استرس تان را در مورد مدیریت زمان ، کاهش دهید!
مجموع 5 از 3 رای

مدیریت زمان

استرس تان را در مورد مدیریت زمان ، کاهش دهید!

حدود ۵۰۰ نفر از افراد شاغل توسط موسسه ی تحقیقات نظرسنجی مورد پرسش قرار گرفتند. نتیجه ی این تحقیق در ماهنامه ی ما، زندگی تان را ساده کنید، به چاپ رسید. از این افراد پرسیده بودند: “کدام جنبه از شغل تان بیشتر ازهمه برایتان آزاردهنده است؟” اغلب شرکت کنندگان در پاسخ به این پرسش مدیریت زمان را مطرح کردند. بیش از ۴۵% از شرکت کنندگان ابراز داشتند که همیشه از آنها خواسته می شود کارهای بیشتری را در زمان کمتری انجام دهید.

این موضوع نشان میدهد که افراد زیادی با مدیریت زمان مشکل دارند. تحقیقات بسیار دیگری نیز نتایج بدست آمده از این تحقیق را تصدیق می کنند. حدود ۸۰% از افراد شاغل می خواهند در شغل شان تحت فشار زمانی کمتری قرار داشته باشند. در اینجا سه اقدام فوری برای حل این مشکل ارائه می شود:

  • بدون ساعت کار کنید

ساعت مچی تان را باز کنید. کارها را مانند بچه ها در فاصله های زمانی نامنظم انجام دهید و از دیگران بخواهید قرار ملاقات هایتان را به شما یادآوری کنند.

  • به زمان به دید یک باغ نگاه کنید

هنگامی که درباره ی زمان حرف می زنیم، از تصاویر فضایی استفاده می کنیم. معمولا در این عبارات، زمان به صورت یک ماهیت فعال و کنش گر مطرح می شود، در حالی که خود ما نقشی انفعالی و تاثیرپذیر داریم؛ مثلا: “تحت فشار هستم” یا “زمان به من فشار می آورد” یا “فکر کردن درباره ی زمان تحویل پروژه در من وحشت ایجاد می کند” تصاویر درونی تان را تغییر دهید.

زمان را مانند باغی در نظر بگیرید که در حال قدم زدن در آن هستید. می توانید هر چقد بخواهید تند حرکت کنید، به دور خود بچرخید، راه های جدید را امتحان کنید و یا اینکه فقط استراحت کنید و هیچ کار خاصی را انجام ندهید. این تصویر جدید به شما کمک می کند تا باورهایی را که در مورد زمان در ذهن تان شکل گرفته اند تغییر دهد. از این به بعد شما تحت سلطه ی زمان قرار ندارید، بلکه خودتان تصمیم می گیرید که وقت تان را صرف چه کارهایی می کنید

  • ریتم ساعت درونی تان را بیابید

زمانی را به انجام این کار اختصاص دهید: روی یک صندلی بنشینید و عضلات تان را شل کنید. به یک ساعت نگاه کنید و سپس چشمان تان را ببندید و به مدت ۵ دقیقه هیچ کاری انجام ندهید. سعی کنید در این ۵ دقیقه کاملا در زمان حال زندگی کنید و اجازه ندهید چیزی آرامش تان را برهم زند. هنگامی که احساس کردید ۵ دقیقه تمام شده چشمان تان را باز کنید و به ساعت نگاه کنید. حالا می توانید بفمید که زمان درون تان با چه سرعتی می گذرد.

اگر چشمان تان کمتر از ۴ دقیقه و ۳۰ ثانیه بسته بوده اند، ساعت درون تان سریع تر از ساعت واقعی حرکت می کند. این باعث می شود همیشه فکر کنید وقت تان کم است و روزتان را بیش از حد توان تان پر کنید. بهتر است وقت آزادتان را بیشتر کنید، دوباره برنامه ریزی کنید و سعی کنید وقت بیشتری را به خودتان اختصاص دهید.

اگر چشمان تان بیش از ۵ دقیقه و ۳۰ ثانیه بسته بوده اند، ساعت درون تان آهسته تر از ساعت واقعی حرکت می کند. این باعث می شود که از روی احتیاط، زمان بیشتری را برای کارها در نظر بگیرید تا وقت بیشتری برای انجام آنها داشته باشید. خطری که در اینجا وجود دارد این است که ممکن است توانایی هایتان را دست کم بگیرید و زمان را یک سرنوشت تغییر ناپذیر ببینید.

خودتان را مسلط بر زمان بدانید، نه قربانی آن. به خودتان اطمینان داشته باشید و مسئولیت های بیشتری قبول کنید.

منبع: (زندگی به همین سادگی، تیکی کوستن ماخر)

ادامه ی مقالات زندگی به همین سادگی را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن