اثر مرکب: قدرت ثبات و پایداری برای تکانش بزرگ

اثر مرکب: قدرت ثبات و پایداری برای تکانش بزرگ
مجموع 5 از 7 رای

اثر مرکب

اثر مرکب: قدرت ثبات و پایداری برای تکانش بزرگ

قبل تر اشاره کرده بودم که اگر فقط یک خصیصه باشد که به من مزیت رقابتی می دهد، توانایی ام در پایداری است. هیچ چیز مثل ثبات نداشتن، سریع تر تکانش را از بین نمی برد. حتی آدم های خوب، پرشور و جاه طلب با نیت های خوب هم وقتی بحث ثبات پیش می آید، راحت مایوس و متوقف می شوند.

فرض کنید هر دوی ما همزمان از لس آنجلس به منهتن پرواز کنیم و شما در هر ایالت بین راهی فرود بیایید و دوباره پرواز کنید ولی من مستقیم و بدون توقف پرواز کنم، حتی اگر شما با سرعت ۵۰۰ مایل بر ساعت پرواز کنید و من فقط با ۲۰۰ مایل بر ساعت سرعت داشته باشم، با این حال باز هم با اختلاف فاحشی شکست تان می دهم. انرژی و وقتی که صرف توقف و شروع دوباره می کنید، زمان تان را ۱۰ برابر طولانی تر می کند. شاید حتی به مقصد هم نرسید چون بالاخره در جایی سوخت شما تمام می شود.

وقتی درباره ی کم کاری و تنبلی در رویه ها و ریتم های رفتاری تان فکر می کنید، بهای هنگفت بی ثباتی را در نظر بگیرید. این فقط اتلاف عمل خاص و نتایج کوچک ناشی از آن نیست؛ بلکه فروپاشی کامل و اتلاف تکانشی است که روی کل پیشرفت شما اثر می گذارد.

یک پمپ دستی آب را در نظر بگیرید که با استفاده از یک لوله، آب را از چند متر زیر زمین بالا می کشد. برای بالا کشیدن آب به سطح زمین، باید اهرم پمپ را چند بار بالا و پایین کنید تا مکش لازم بوجود آید و آب را به سطح زمین بیاورد و آب را از لوله فوران کند.

خیلی ها وقتی تلاش جدیدی را شروع می کنند، به اهرم چنگ می زنند و سرسختانه شروع می کنند به تلمبه زدن. ولی بعد از چند دقیقه (یا چند هفته)، وقتی هیچ آبی (نتیجه ای) نمی بینند، کامل از تلمبه زدن دست می کشند. درک نمی کنند که مدتی طول می کشد تا خلا لازم برای مکش آب به داخل لوله و در نهایت فوران آن به داخل سطل های شان بوجود آید.

درست مثل چرخ فلک، موشک فضاپیما یا خارج شدن لوکوموتیو قطار از اینرسی، پمپاژ آب به سطح زمین هم وقت، انرژی زیاد و ثبات می خواهد. آنهایی که ثابت قدم می مانند، بالاخره به چند قطره آب می رسند. این موقعی است که خیلی ها می گویند: “حتما شوخیت گرفته، این همه زور زدن برای چند قطره ی ناچیز؟ بیخیال!”

ولی اینجاست که جادو اتفاق می افتد:اگر به تلمبه زدن ادامه دهید، خیلی طول نمی کشد که به یک جریان آب مداوم و ثابت می رسید. حالا آب به جریان افتاده است، دیگر نمی خواهد که شدید و سریع زحمت بکشید. همه ی کاری که باید برای حفظ جریان آب انجام دهید این است که هر از چند گاهی اما با ثبات تلمبه بزنید. این همان اثر مرکب است.

حالا اگر اهرم تلمبه را برای مدتی به حال خودش رها کنید، چه اتفاقی می افتد؟ آب، به داخل زمین برمی گردد و شما برمی گردید به خانه ی اول تان. تکانش از دست رفته است و آب برگشته به اعماق زمین. تنها راه برگرداندن آب به بالا این است که بار دیگر به شدت و با سرعت تلمبه بزنید.

خیلی از ما یک کسب و کار جدید را شروع می کنیم، ولی بعد از یک مدت دست از تلاش برمی داریم و سرگرم تفریحات می شویم. ما رویه ی ده تماس مشتری یابی در روز را شروع می کنیم، به کمی موفقیت می رسیم و بعد، بیخیال می شویم.

اگر از انجام هر کاری فقط چند هفته غفلت کنید؛ فقط نتایجی را که در این چند هفته ایجاد می شدند، از دست نداده اید، شما تکانش را از بین می برید و نابود شدن تکانش، یک فاجعه است.

مثل لاک پشت باشید. اگر زمان کافی به او بدهند، در نتیجه ی عادت ها و رفتارهای مثبتی که با ثبات و پایداری انجام می دهد، هر کسی را در هر رقابتی شکست می دهد. این کار، قدرتی جادویی به تکانش شما می دهد و تکانش تان را حفظ می کند.

منبع: (اثر مرکب آغاز جهشی در زندگی، موفقیت و درآمد شما، دارن هاردی)

ادامه مقالات اثر مرکب را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن