۳ مانع ذهنی مدیریت زمان

۳ مانع ذهنی مدیریت زمان
مجموع 5 از 3 رای

مانع ذهنی مدیریت زمان

۳ مانع ذهنی مدیریت زمان

اگر مدیریت عالی زمان مهارتی مطلوب است پس چرا تعداد افراد منظم، مؤثر و کارآمد تا این اندازه محدودند؟ با گذشت زمان فهمیده ام که باور اکثر مردم در مورد مدیریت زمان درست نیست.

افکار شما باعث می شوند خودتان، دنیای اطراف و رابطه ها و همچنین مدیریت زمان را با نگاه خاصی ببینید. اگر در مورد موضوعی بدبین باشید، این باورها روی تفکر و اعمال شما تأثیر می گذارند و در نهایت واقعیت وجودی شما را خواهند ساخت. شما آن کسی که گمان می کنید نیستید بلکه همانی هستید که مدام به آن فکر می کنید. این افکارتان هستند که شخصیت شما را شکل می دهند.

  • مانع شماره ۱: نگرانیها

اولین باور منفی در مورد مدیریت زمان این است که اگر بیش از اندازه منظم باشید، سرد، حسابگر و بی احساس خواهید شد. بعضی از مردم احساس می کنند که اگر فوق العاده کارآمد و مؤثر باشند، قدرت ابتکار و آزادی عمل شان را از دست می دهند و برای اینکه بتوانند بی پرده و صادقانه ابراز وجود کنند و از یک زندگی عادی برخوردار باشند مشکل خواهند داشت.

بعضی از مردم فکر می کنند اگر روی وقت مان مدیریت داشته باشیم انعطاف پذیری مان را از دست می دهیم و خشک و بی روح می شویم. این باور کاملا غلط است. بسیاری از مردم در پشت این باور غلط پنهان می شوند و از آن به عنوان عذری در جهت بی قیدی نسبت به انضباط درست استفاده می کنند.

واقعیت این است که، این آدم های بی نظم هستند که قدرت ابتکارشان را از دست داده اند، سردرگم هستند، اغلب احساس آشفتگی می کنند و بیشتر اوقات از فشار روحی زیاد رنج می برند. هرچه نظم بیشتری داشته باشیم، برای رسیدن به آرامش و قدرت واقعی ابتکار و در نتیجه شاد زندگی کردن فرصت بیشتری خواهیم داشت. در این صورت «مرکز کنترل درونی» بسیار قدرتمندتری خواهیم داشت.

  • مانع شماره ۲: برنامه نویسی ذهنی منفی

دومین مانع ذهنی در راه پرورش مهارت های عالی مدیریت زمان برنامه نویسی ذهنی منفی است که اغلب از والدین تان یاد گرفته اید، البته نقش کسانی که در دوره رشد تحت نفوذ آنها بوده اید نیز بی تاثیر نیست.

اگر در دوران کودکی والدین یا افراد دیگر به شما گفته باشند که آدم شلخته ای هستید یا اینکه وقت شناس نیستید، هرگز کاری را که شروع می کنید تمام نمی کنید به احتمال قوی در بزرگسالی ناخودآگاه همین فرمان های اولیه را اطاعت خواهید کرد. متداول ترین عذری که در مورد این نوع رفتارها می آوریم این است که می گوییم: «من این طوری هستم» یا اینکه «از اول هم همینطور بوده ام».

واقعیت این است که هیچ کس شلخته و بی نظم یا مرتب و بالیاقت متولد نمی شود. مهارت های مدیریت زمان و کارایی فردی قوانینی هستند که یاد می گیریم و در اثر تمرین و تکرار آنها را یاد می گیریم و گسترش می دهیم.

  • مانع شماره۳: باورهای خودمحدودکننده

سومین مانع ذهنی در راه کسب مهارت های مناسب مدیریت زمان، شناخت منفی از خود یا چیزی است که اصطلاح باورهای خود محدود کننده نامیده می شوند. بسیاری از مردم بر این باورند که برای مدیریت زمان توانایی لازم را ندارند. اغلب مردم باورشان این است که مدیریت زمان فطری یا ارثی است ولی در ارتباط با مدیریت زمان خوب یا بد هیچ ژن یا کروموزمی ندارد.

هیچ کس با ژن سازماندهی فردی معیوب متولد نمی شود. عادت های فردی شما تحت کنترل خودتان قرار دارند. واقعیت این است که با برخورداری از انگیزه کافی شما یکی از مؤثرترین، کارآمدترین، منظم ترین و متمرکزترین آدم های روی زمین می شوید. جالب است بدانید که بعد از یک ماه تمرین روی بهترین مهارت های مدیریت زمان، عادت هایی پیدا می کنید که تا آخر عمر شما را به عالی ترین سطح بهره وری و عملکرد می رسانند.

منبع: (قدرت زمان، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات قدرت زمان را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن