۳ عامل مهم در ارتباط با مدیریت زمان و عزت نفس

۳ عامل مهم در ارتباط با مدیریت زمان و عزت نفس
مجموع 5 از 3 رای

مدیریت زمان و عزت نفس

۳ عامل مهم در ارتباط با مدیریت زمان و عزت نفس

سه عاملی که در ارتباط با مدیریت زمان باید مورد توجه قرار گیرند:

تعیین ارزش ها

تلاش برای کنترل زندگی

دانستن خواسته ها

انطباق شیوه زندگی با عمیق ترین ارزش هایتان نکته ای اساسی است. آدم هایی که باورها و ارزش های روشنی دارند و با آنها معامله نمی کنند خیلی بیشتر از کسانی که در این مورد تکلیف شان روشن نیست، خودشان را دوست دارند. این موضوع بلافاصله ما را با یک پرسش روبرو می کند: «تا چه اندازه برای زندگی تان ارزش قائل هستید؟» آدمهایی که واقعا برای زندگی شان ارزش قائلند کسانی هستند که برای خودشان ارزش زیادی قائلند.

کسانی که برای خودشان ارزش قائلند از وقت شان خوب استفاده می کنند. آنها می دانند که وقت آن ها مساوی است با زندگی شان. قانون عکس العمل می گوید احساس و عمل تأثیر متقابلی روی یکدیگر دارند. هر نوع احساسی داشته باشید عملکرد شما هم در مسیر همان احساس شکل می گیرد. البته عکس آن هم صادق است.

یعنی وقتی با عملکردتان برای وقتتان فوق العاده ارزش قائل می شوید، این احساس در شما ایجاد می شود که شخص ارزشمند و مهمی هستید. با مدیریت درست روی وقت در واقع عزت نفس تان را افزایش می دهید و در نتیجه کیفیت عملکردتان افزایش پیدا می کند.

تلاش برای کنترل زندگی

دومین عاملی که روی عزت نفس شما تاثیرگذار است احساس کنترل روی زندگی و کارتان است. احساس تسلط روی آنچه انجام می دهید. هر چیز که در مورد مدیریت زمان می آموزید و آنها را به کار می گیرید باعث می شود روی خود و زندگی تان احساس کنترل داشته باشید. در نتیجه خودتان را با کفایت و کارآمد احساس کنید و احساس بهره وری و قدرت بیشتری داشته باشید. افزایش احساس کفایت و بهره وری باعث افزایش عزت نفس شما می شود و احساس تندرستی را در شما افزایش می دهد.

دانستن خواسته ها

عامل سومی که مستقیما روی عزت نفس شما مؤثر است اهداف و فعالیت های جاری است که دنبال می کنید. هراندازه اهداف و فعالیت هایتان با ارزش هایی که دارید همخوانی داشته باشند احساس بهتری خواهید داشت. وقتی کاری را که می کنید باور داشته باشید و با استعدادها و توانایی های شما سازگار باشد، بیشتر خودتان را دوست خواهید داشت و بهتر کار خواهید کرد. 

منبع: (قدرت زمان، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات قدرت زمان را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن