یک “وقت آزاد” در تقویم خود قرار دهید

یک “وقت آزاد” در تقویم خود قرار دهید
مجموع 5 از 1 رای

احساس آرامش

یک “وقت آزاد” در تقویم خود قرار دهید

زیادیِ هر چیزی، حتی چیزهای خوب، بازهم زیاد است. صرف نظر از اینکه چقد اجتماعی هستید یا چقدر علاقه به وقت گذرانی با دیگران دارید، یک حالت جادویی و آرامش بخش با دیدن تقویم و صفحات آن که هیچ تصمیمی برای برنامه ی آن گرفته نشده است، در فرد به وجود می آید.

“وقت آزاد” زمان رسیدگی به کارهای عقب مانده یا جبران آنهاست. مشخص کردن وقتی در تقویم که هیچ تصمیمی برای آن ندارید، به احساس آرامش شما و این احساس که وقت کافی دارید، کمک می کند.

چنانچه منتظر فرصتی هستید تا پس از اتمام کلیه ی کارهای خود، چنین وقتی را برای خود در نظر بگیرید، به ندرت به آن دست خواهید یافت و به جای آن، تقویم و جدول برنامه های شما به طرز عجیب از تعهدات و خواست های دیگران پر می شود.

همسرتان برای شما کارهایی را در نظر دارد؛ فرزندان شما آتشِ بارِ خواست های خود را به سوی شما نشانه می روند و همسایگان، دوستان و خانواده نیز در این امر با آنها همراهند. بعد از آن تعهدات اجتماعی مطرح می شود. البته از جانب محیط کار و از سوی افراد غریبه نیز تقاضاهایی مطرح می شود؛ همه و همه به جز خود شما.

تنها راه حل این مشکل این است، برای خود نیز در جدول برنامه های تان جایی در نظر بگیرید. قرار ملاقاتی با خود بگذارید و حتما آن را حفظ کنید. می بینید که جریان کار بسیار ساده است. به نوشته های تقویم و جدول برنامه های خود بنگرید. باید برنامه هایی را که نمی خواهید، از تقویم خود خط بزنید.

با دیدن تقویم،متوجه برنامه ای برای روز جمعه بین ساعت ۱۳.۳۰ تا ۱۶.۳۰ می شوم که هیچ برنامه ای برای آن ندارم. یعنی اگر در این وقت آزاد، کسی از من بخواهد که کاری انجام دهم، نمی توانم آن را انجام دهم. من قبلا برای این مدت زمان، برنامه ای در نظر گرفته ام و آن، وقتی برای خودم است.

به مرور به زمان بندی برای خود نیز عادت خواهید کرد. سال ها قبل، هنگامی که برای اولین دفعه شروع به برنامه ریزی زمانی برای خودم کردم، نگران آن بودم که فرصت های دیگر را از دست بدهم و دیگران من را خودخواه بدانند. خیلی دشوار بود در حالیکه وقت آزاد در تقویم داشتم، بگویم: “وقت ندارم.” به هر حال دریافتم ارزش این زمان آزاد را دارم. شما هم ارزش آن را دارید.

وقت آزاد یکی از مهم ترین برنامه های جدول برنامه ها در تقویم من است و چیزی است که آموختم آن را حفظ کنم و به آن بها دهم. منظور این نیست که اهمیت کارم کمتر است یا صرف وقت با خانواده مهم نیست. بهتر است اینطور بگویم که این وقت آزاد، تعادل لازم را برای تغذیه ی روحی من فراهم می آورد و بدون آنکه زندگی به نظر دشوارتر و آشفته تر برسد، تعادلی در آن ایجاد می کند.

حال، از شما می خواهم از امروز به تقویم خود نظری بیندازید و یک وقت آزاد برای خود در نظر بگیرید.اصلا نگران نباشید، با این کار فردی خودخواه تلقی نمی شوید. در حقیقت می توان گفت خلاف آن صادق است. به مرور که زندگی خود را از آن خود بدانید، در می یابید که بیش از پیش برای تامین نیاز دیگران سودمند هستید. در نهایت هم متوجه خواهید شد وقتی آنچه نیاز دارید در دسترس باشد، به نیازهای دیگران نیز آسان تر می توانید پاسخ دهید.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن