گاو بنفش : صندلی اداری

گاو بنفش : صندلی اداری
مجموع 5 از 1 رای

گاو بنفش

گاو بنفش : صندلی اداری

قبل از «هرمن میلر»، طراح صندلیهای اداری، این مدل صندلی ها ناشناخته بود. صندلی اداری با مشخصات نوشته شده، ساخته و گویی توسط افراد نامرئی در بخش منابع انسانی خریداری می شد و اگر شما در بخش رئیس اجرایی بودید این امتیاز را داشتید که از این صندلی خاص استفاده کنید و شاید چندان به تفاوت این صندلی راحت اداری با انواع دیگر صندلی توجهی نمی کردید. خریداران به دنبال صندلی های راحت و خوب بودند. تولید کنندگان هم با دقت به خواسته های خریداران گوش دادند و این انتخاب خوب و راحت را ساختند.

این بازاری مبهم با نتایج مبهم بود. زمانی که هرمن میلر در سال ۱۹۹۴ صندلی اداری گردان و راحت، یا همان ارون چیر ۷۵۰دلاری، را معرفی کرد، ریسکی اساسی انجام داد. آنها صندلی کاملا متفاوتی را روانه ی بازار کردند، یک صندلی که متفاوت عمل می کرد و ارزش و قیمت متفاوتی داشت. این همان گاو بنفش بود.

هرکسی که این صندلی را می دید دوست داشت روی آن بنشیند و هر کسی که روی آن می نشست دوست داشت در مورد راحتی آن صحبت کند. طراحان هرمن میلر میدانستند که این یک صندلی گران قیمت است که برای هر خریدار معمولی، مقدور نیست آن را خریداری کند و این احتمال را هم می دادند که نتوانند تعداد زیادی از آن را به فروش برسانند.

“هرمن میلر نکته ی درستی را در نظر داشت. نشستن روی این صندلی راحت این پیام را می داد که شما چه کسی هستید و چه شغلی دارید و خرید این صندلی ها برای شرکت شما چه پیامی دارد.”

بلافاصله پس از عرضه ی این صندلی، «ست گلداشتاین»، مؤسسسایت اسپسفیک (اولین آژانس تبلیغاتی و بازاریابی آنلاین) ریسک کرد و با مبلغ هنگفتی دوجین از این صندلی ها را خرید. این کار باعث شد که او خبر صفحه ی اول مجله ی وال استریت شود. اختراع این وسیله ی جدید و هوشمند توانست به بازاریابی ویروسی برسد.

این نمونه ای از سرمایه گذاری بازاریابی روی محصول است به جای ورود به بازار تبلیغاتی. از زمان تولید این صندلی متحرک و راحت در سال ۱۹۹۴ تاکنون میلیونها عدد از آن به فروش رسیده و این صندلی اکنون در مجموعه ی موزه ی دانمی هنرهای مدرن قرار دارد.

“بهترین طراحی ها مشکلات را حل می کند”

«مارک شورمن» در مورد هرمن میلر بیان می کند: «بهترین طراحی ها مشکلات را حل می کنند به شرط اینکه شما آن را به یک فرد معتمد و کاربلد بسپارید، در آن صورت خواهید دید به چه موفقیت و سود هنگفتی خواهد رسید».

منبع: (گاو بنفش، اثر ست گادین)

ادامه ی مقالات گاو بنفش را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن