گاو بنفش : سوء تفاهم های بزرگ بازاریابی

گاو بنفش : سوء تفاهم های بزرگ بازاریابی
مجموع 5 از 2 رای

گاو بنفش

گاو بنفش : سوء تفاهم های بزرگ 

برداشت بعضی از بازاریاب های شرکت ها این است که یک سری از ایده های بازاریابی فریبکارانه هستند و هر از گاهی به کار می آیند. آنها عقیده دارند ایده ای ویروسی می شود که از شکاف عبور کند و به رأس برسد. در این حالت گویی همه ی مصرف کنندگان مشغول انجام وظیفه ی شما هستند و ایده ی شما را از شخصی به شخص دیگر انتقال می دهند و شما می توانید کناری بنشینید و منتظر به وقوع پیوستن موفقیت باشید. این درست درحالی است که شرکت هایی مانند «پروکتل اند گمبل»، «نایک» و «کولگیت – پالمولیو» سالانه مبلغ چهار میلیارد دلار بابت تبلیغات، هزینه می کنند. شما چه حدس می زنید؟

هر دو گروه اشتباه می کنند. درست است که ایده های ویروسی گاهی منجر به موفقیت می شوند ولی اکثریت قریب به اتفاق داستان های موفقیت محصولات، از همان روز اول برمبنای موفقیت، مهندسی شده اند. بازاریابی در دنیای تلویزیون، دیگر اشاره به محصولاتی ندارد که پس از طراحی و ساخت، جذاب، جالب، زیبا و یا سرگرم کننده هستند بلکه درباره ی طراحی چیزی است که باید ارزشی مثل ویروس داشته باشد تا بتواند به راحتی پخش شود.

محصولاتی که به گونه ای طراحی می شوند که از شکاف عبور کنند (با ساختاری طراحی شده در شبکه های مطمئن برای مشتریان باملاحظه) خیلی بیشتر احتمال موفقیت دارند تا محصولاتی که به این شیوه طراحی نشده اند. این نکته را بدانید، تا به امروز پس از این حجم از تحقیقات بر همه ثابت شده است که  خدماتی که ارزش گفت و گو داشته باشند مورد توجه قرار می گیرند.

کار سخت و پول هنگفتی که قبلا صرف خریدهای مکرر تبلیغات تلویزیونی می شد، هم اکنون صرف هزینه ی طراحی های مناسب، جهت جلوگیری از شکست محصولات می شود. به هر حال بازاریابی، حرفه ای  است که به مشتری ارتباط دارد و به آن می پردازد بنابر این پرهزینه است. شما فقط پول را در این فرآیند هزینه می کنید و این فرآیند اغلب تکرار می شود.

این موضوع را به خاطر بسپارید که گاو بنفش میانبُر ارزانی نیست، گرچه بهترین و شاید تنها استراتژی شما برای رشد است. گاو بنفش ارزان نیست، اما کارآمد است. ما باید بدانیم سرمایه گذاری روی چنین گاوی بسیار زیرکانه تر از خرید برترین آگهی های تبلیغاتی مثل آگهی های بین دو نیمه چند میلیون دلاری «super bowl»  است. با مطالعات فراوان و تحقیق و نگاهی به تجربیات به این نتیجه می رسیم که گاو بنفش بهترین انتخاب برای شماست.

منبع: (گاو بنفش، اثر ست گادین)

ادامه ی مقالات گاو بنفش را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن