کمال پرستی را کنار بگذارید (۲)

کمال پرستی را کنار بگذارید (۲)
مجموع 5 از 1 رای

کمال پرستی

کمال پرستی را کنار بگذارید (۲)

کسانی که اشتباه می کنند برنده می شوند

اصلی که نقش بسزایی در گسترش کمال پرستی داشته و افراد بسیاری به آن اعتقاد دارند این است که “اگر همه ی کارها را به بهترین شکل ممکن انجام ندهم، شکست خورده ام.” این در حالی است که بزرگ ترین اختراعات بشر حاصل آزمایشات متعددی هستند که با شکست روبرو شده اند اما در عین حال با اراده ی خستگی ناپذیر مخترع آن برای رسیدن به موفقیت همراه بوده اند. هر اشتباه یک تجربه است و فرصتی که باعث می شود دفعه ی بعد کارها را بهتر انجام دهیم.

قدر اشتباهاتتان را بدانید، به دیگران نگاه کنید. اشتباهات آنها اغلب جالب ترین چیزهایی هستند که درباره ی آنها به یاد دارید. به خودتان بگویید: “اشتباهاتم مرا منحصر به فرد و ارزشمند می سازند.”

در مقابل آینه بایستید، با نگاهی افتخار آمیز به خود نگاه کنید و با صدای بلند بگویید: “اشتباهاتم را قبول دارم و پای آنها می مانم.” برای مثال ممکن است بتوانید گزارشات خوبی بنویسید، اما هیچ وقت نتوانسته اید آنها را به موقع تحویل دهید. ممکن است در برنامه ریزی و سازمان دهی کارها حرفه ای باشید، اما در آن واحد کارهای زیادی را قبول می کنید و نمی توانید به همه ی آنها برسید.

ایستادگی و سرسختی شما در انجام کارها ستودنی است، اما گاهی اوقات مشغول کاری می شوید که ارزش وقتی که برایش می گذارید ندارد.

از مهربانی کسانی که با اشتباهات شما کنار می آیند سپاسگزار باشید و خود ناکامل تان را قبول کنید. تمرینات زیر به شما کمک می کنند تا کمال پرستی مفرط را در هم بشکنید:

  • لیست ۱۴ تایی

اگر احساس می کنید که یک فرد شکست خورده هستید، لیستی از ۱۴ کاری را که امروز به درستی انجام داده اید بنویسید. مثلا یک فنجان قهوه ی بسیار عالی درست کردید، بدون اینکه پایتان بلغزد از پله ها پایین رفتید، بدون اینکه تصادفی داشته باشید رانندگی کردید، طرز کار با نرم افزاری را به خوبی یاد گرفتید و غیره.

  • مرور ذهنی

هر روز از یک لحظه ی شاد، یک کار موفقیت آمیز و یا یک سخن تحسین آمیز از سوی دیگران در ذهن تان عکس بگیرید و هنگام غروب، مثلا زمانی که در حال دوش گرفتن هستید و یا قبل از خواب در حالیکه در تخت تان دراز کشیده اید، آن تصویر را در ذهن تان مرور کنید.

  • گزارش خسارت

از اشتباهات تان لذت ببرید و درباره ی آنها با دیگران صحبت کنید. از آنها یک داستان جالب درست کنید. مردم دوست دارند اشتباهات دیگران را بشنوند. حوادث ناگواری که امروز برای تان اتفاق می افتند، فردا تبدیل به داستان هایی می شوند که برای دیگران تعریف می کنید. این کار را انجام دهید و مطمئن باشید که نه تنها اعتماد به نفس خود را از دست نمی دهید، بلکه احساس خوبی به شما دست می دهد.

  • روز اشتباهات ناخوشایند

به خودتان اجازه دهید که چند لحظه یا حتی چند روز، احساس ناکاملی را تجربه کنید. یک دست لباس نامناسب بپوشید، با شلوار اتو نشده به محل کارتان بروید، از دیگران برای انجام کارها کمک بخواهید، وقتی از شما سوالی پرسیدند در پاسخ بگویید “نمی دانم”، یک شماره ی تلفن اشتباه بگیرید و بگویید “بخشید، اشتباه گرفتم!”

چنین روزهایی که عمدا سرشار از عدم موفقیت هستند باعث می شوند ناخودآگاه تان، که تصور می کند هر روز باید یک قدم به سمت جلو باشد، به آرامش برسد. از ریتم آرامش بخش ضربان قلبتان که در چرخه ی زندگی می تپد لذت ببرید.

منبع: (زندگی به همین سادگی، تیکی کوستن ماخر)

ادامه ی مقالات زندگی به همین سادگی را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن