چگونه نقش زنان را در مدیریت و رهبری پررنگ کنیم؟

چگونه نقش زنان را در مدیریت و رهبری پررنگ کنیم؟
مجموع 5 از 1 رای

مردان یا زنان، کدامیک در رهبری کارآمدترند؟

نقش زنان در کار تحت چه شرایطی پررنگ‌تر می‌شود و به سطح بهینه می‌رسد؟

در پاسخ به سؤال فوق باید گفت عوامل مؤثر در پررنگ‌تر کردن نقش زنان در کار، بسیار متعدد، گوناگون و گاه پیچیده هستند. برای اینکه زنان نیز بتوانند همپای مردان در جهت رشد اقتصادی کشور تلاش کنند و از توان بالقوۀ آنان به درستی و در سطح بهینه استفاده شود، لازم است:

۱. فرهنگ جامعه در جهت شناخت اهمیت و نقش زنان در کار تغییر کند.

۲. همۀ سازمان‌ها و نهادهای تولیدی، صنعتی، آموزشی، نظامی، اقتصادی و… در جهت شناخت نقش زنان در کار و بهره‌وری بهینه، تلاش پیگیر و همه جانبه داشته باشند.

۳. مدیریت سازمان‌ها و نهادهای گوناگون کشور به شیوه‌ای نظام‌مند و مرتبط با یکدیگر، در جهت به کارگیری جدی زنان در کار و مدیریت، فعالیت کنند.

۴. اوضاع سیاسی کشور از ثبات لازم برخوردار باشد و همۀ گروه‌ها و اندیشه‌ها بتوانند در جهت پررنگ‌تر کردن نقش زنان در کار، فعالیت اثربخش داشته باشند.

۵. در همۀ زمینه‌ها نسبت به پرورش افراد متخصص و صاحب‌نظر توجه خاص مبذول گردد و از نیروی کار آنان، در همۀ زمینه‌ها استفاده شود.

۶. امکاناتی فراهم آید که همۀ علاقه‌مندان و به ویژه اندیشمندان و محققان کشور، زن یا مرد بتوانند به سادگی به اطلاعات مورد نیاز، دسترسی داشته باشند.

۷. وضعیت روانی مردم جامعه(به ویژه زنان که بیشتر در معرض بیماری‌های روانی قرار می‌گیرند) به گونه‌ای باشد که انگیزش لازم را جهت مشارکت در تلاش‌های ملی، داشته باشند.

۸. اوضاع اقتصادی کشور به گونه‌ای باشد که زنان جامعه نیز بتوانند براساس تلاش خود، معیشت معقولی را داشته باشند و امکان سرمایه‌گذاری برای آنان فراهم باشد.

۹. دخالت احزاب، گروه‌ها و سازمان‌ها در ابعاد مختلف حیات سازمانی و اجتماعی به گونه‌ای باشد که تلاش‌های زنان را در جهت افزایش بهره‌وری ملی، سوق دهد.

۱۰. شرایطی فراهم گردد که کوچکترین نظام‌های اجتماعی، یعنی خانواده‌ها، با نقش عظیم زنان در بهره‌وری خانواده آشنا شوند و اعضای این گونه نظام‌های اجتماعی به درستی تربیت شوند، آموزش ببینند و محصول سالمی را به جامعه تحویل دهند.

(منبع: روان‌شناسی کار تألیف پروفسور محمود ساعتچی)


6
دیدگاه بگذارید

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ماهی شوریدهMobinaرژ لبmona mohseniنیلوفر محسنی Recent comment authors
  Subscribe  
با خبرم کن
بهناز ذبيح زاده
بهناز ذبيح زاده

??????

نیلوفر محسنی
نیلوفر محسنی

ممنون از شما.

mona mohseni
mona mohseni

سپاس از مطلب تون. به نظرم نقش بانوان در پُست های مدیریتی در بسیاری موارد حتی می تواند کارآمد تر از مردان باشد، و این مستلزم فراهم آوردن موقعیت های تحقق این امر در محیط های کار و شکوفایی این استعداد در بانوان است. با توجه به نادیده انگاشته شدن حقوق بانوان در طول نسل ها که بر فرهنگ عمومی جامعه نیز تاثیرگذار بوده لازم است تا به صورت ویژه در راستای احقاق این حقوق موقعیت های اختصاص داده شده به بانوان در پُست های مدیریتی بیشتر از آقایان باشد.

Mobina
Mobina

دیگاه خیلی ارزشمند را توضیح نمودید محسنی عزیز اگلا امکان داشت زر رابطه به پر رنگ شدن زنان در محیط کار برابر یا مردان اگر فرصت داشتید بنویسید ممنون لطف شما

مهمان
مهمان

خیلی جالب بود با دیدگاه شما موافقم

مهمان
مهمان

زنان باید وارد این حوزه شوند و فعالیت کنن و ما هم باید از آنها حمایت کنیم