چه کنیم که در گفتگوی تلفنی جالبتر به نظر برسیم

چه کنیم که در گفتگوی تلفنی جالبتر به نظر برسیم
مجموع 5 از 2 رای

تلفنی

چه کنیم که در گفت وگوی تلفنی جالب تر به نظر برسیم

دوستی به نام تینا دارم که برای یکی از برنامه های خارج از برادوِی لباس تهیه می کرد. این برنامه از موقعیت چشمگیری برخوردار شد. میزان موفقیت به حدی رسید که نمایشنامه را در برادوِی اجرا کردند. اما در برادوِی این برنامه با استقبالی روبه رو نشد. وقتی خبرهای بد درباره این برنامه را خواندم، به تینا زنگ زدم و علت ناکامی برنامه را جویا گشتم. تینا جواب داد کارگردان نتوانست بازیگران را متقاعد سازد که اجرایشان را به شکلی تغییر بدهند که برنامه در برادوِی طرفدار پیدا کند. توصیه ها صرفا به بازیگران ختم نمی شود. اگر صورت شما روی پرده نمایش به وضوح نشان داده شود، می توانید با یک پلک زدن پیامتان را مخابره کنید. اما در رادیو این کار بی معناست زیر شنوندگان پلک زدن یا چشمک زدن شما را نمی بینند.

زبان تن و حالت چهره بیش از نیمی از شخصیت شما را بروز می دهد. وقتی اشخاص شما را نمی بینند، ممکن است برداشت کاملا اشتباهی از شما به دست آورند. برای اینکه بتوانید شخصیت خود را از طریق تلفن ابراز کنید، باید بتوانید احساسات خود را به صدا تبدیل نمایید. در ضمن باید محکم تر و با حرارت تر حرف بزنید زیرا ۳۰ درصد انرژی در تلفن محو می شود.
فرض کنیم قرار است با مشتری جدیدی فردا ملاقات کنید. وقتی به هم معرفی می شوید با او دست می دهید، به چهره اش نگاه می کنید. تماس چشمی خوبی با او برقرار می کنید و تبسمی صمیمانه بر لبان شما نقش می بندد. دقیقا به صحبتهای او گوش میدهید. او شما را زیاد دوست دارد. اما اگر قرار بود تلفنی با هم صحبت کنید چه اتفاقی می افتاد. اگر یکدیگر را نمی دیدید، مجبور میشدید با کلمات خود نظرتان را بیان کنید. من این را «ژستهای صحبت» نام داده ام. اگر امکان برقراری تماس چشمی وجود ندارد، با استفاده از الفاظی مانند «آها»، «که اینطور»، «عالیست»، «شوخی می کنی» و «بیشتر توضیح بده» صحبت خود را صمیمانه تر کنید.
ژستهای صحبت
هربار تلفن را برمی دارید خود را یک ایفاگر نقش برنامه تلویزیون در نظر بگیرید. باید بتوانید تبسم هایتان را در قالب کلام بیان کنید. به جای سر فرود آوردن، از صدا استفاده کنید. باید کاری کنید که حالتهای شما را شنونده شما بشنود. باید حالتهای خود را به کمک کلمات شرح بدهید. و از این که بگذریم، ۳۰ درصد بلندتر و با انرژی تر حرف بزنید!

سری مقالات چطور با هر شخصی صحبت کنیم را دنبال کنید


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن