چه سودی برای من دارد؟

چه سودی برای من دارد؟
مجموع 5 از 1 رای

سود

 چگونه به آنها بگوییم که چه سودی برایشان دارد

تمام اشخاص وقتی خبری را می شنوند از خود می پرسند این چه سودی برای من دارد. برندگان بزرگ هم به هنگام طرح موضوع فکر می کنند:
«چه سودی برای من دارد؟» یا «چه سودی به تو می رساند؟ »
زمانی یکی از آشنایان را به صرف ناهار دعوت کردم. میخواستم با سام که رئیس انجمن بازاریابی بود صحبتی کرده باشم. به سام گفتم: «زمان و بهترین رستوران شهر را انتخاب کن.» روزی که با هم برای صرف ناهار قرار گذاشتیم، مجبور شدم ۴۵ دقیقه با اتومبیلم تا محل رستورانی که او انتخاب کرده بود بروم. وقتی وارد رستوران شدم، دیدم جمعی دور میز سام با او صحبت می کنند و این مسلما شرایط مناسبی برای مشورت با او نبود. تا هنگام پایان صرف ناهار طول کشید که دانستم چرا سام این اشخاص را با خود آورده است. او می خواست هر کدام از آنها درباره نقش خودشان در سازمانی که برایش کار می کردند حرف بزنند. متأسفانه در این جلسه که هم وقت من و هم وقت سام گرفته شد، هیچ کدام از ما به خواسته خود نرسیدیم.

بگذارید به شما کمک کنند
برندگان بزرگ وقتی از کسی تقاضای کمک می کنند، به حرفهای آنها گوش می دهند. بسیاری از اشخاص فراموش می کنند که به کسی که در مقام راهنمایی حرف زده بگویند صحبتهایش تا چه اندازه به آنها کمک کرده است.
یکی از دوستانم به نام استفان از من پرسید آیا گروه موزیکی را می شناسم که در مراسم جشن سالانه آنها نوازندگی کند. به او گفتم: «نه متأسفم، حقیقتا کسی را نمی شناسم.» اما استفان دست بردار نبود. از من پرسید: «لیل، مگر تو زمانی با یک گروه نوازنده در کشتی ما برنامه اجرا نمی کردی؟» گفتم: «چرا، اما مدتهاست که از آنها بی خبرم.» فکر کردم موضوع به همین جا ختم شده است. اما استفان نظر دیگری داشت.

مرتب از من سؤال می کرد. تا اینکه سرانجام به او گفتم: «استفان، چه کسی مسئول پیدا کردن گروه نوازندگان است؟» و او با لحنی خجالتی جواب دارد: «من هستم.» «استفان، چرا نگفتی که این مسئولیت توست؟ بگذار کمی بررسی بکنم تا بدانم آیا میتوانم سرنخی به دست آورم.» خوشحال بودم که برای دوستم کاری صورت دهم. اما استفان با نگفتن اینکه این کار چقدر برایش مهم است، موقعیت خود را به مخاطره انداخت. وقتی از کسی تقاضای لطفی دارید، به او بگویید که موضوع برای شما تا چه اندازه مهم است. بگذارید آنها از کاری که برایتان می کنند لذت ببرند.

سری مقالات چطور با هر شخصی صحبت کنیم را دنبال کنید.


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن