چطور کنترل گر ها را بشناسیم

چطور کنترل گر ها را بشناسیم
مجموع 5 از 1 رای

کنترل گر

چطور کنترل گر ها را بشناسیم؟

 ممکن است فکر کنیم که شناسایی کنترل کننده ها آسان و اقداماتشان برای شناسایی شان کافی است ولی متاسفانه به این سادگی نیست. اگرچه تشخیص کنترل شدن دیگران بسیار ساده است، در واقع زمانی که خودمان قربانی این کار شده ایم تشخیص آن مبهم تر از آن است که متوجه آن شویم. به علاوه کافی است که کمی به حافظه خود فشار بیاوریم تا متوجه شویم که دریافتن این که کنترل شده ایم اغلب مدتی طول می شود.

نیت کنترل کننده هرچه باشد اون در پنهان کردن ترفندهایش ماهر است. از نوع دوم یا نوع سوم، هرکدام که باشد او واقعیت و دروغ، صداقت و دورویی و اعمال فی البداهه و پیش بینی شده را به هم می آمیزد. مشاهده و درک رویکردها و رفتارهایش اغلب به چشم ناآزموده و ناآگاه دشوار است. او بلد است برای فریب دادن همه دیواری از رمز و راز به دور خودش بکشد.

 در ادامه ی این سری مقالات با توصیف رفتار و رویکردهای مشترک در برابر انواع مختلف کنترل می خواهد خواننده را در برابر کوچک ترین نشانه خطر هوشیار کند. هدف این است که بدون این که دچار بدبینی بیمارگونه بشویم و همه جا را پر از کنترل کننده ببینیم، اطلاعات کافی به دست بیاوریم تا با کور و کر بودن در برابر علائم بارز کنترل، دیگر فریب نخوریم.

احتمالا تشخیص یکی یا تعداد بیشتری از این علائم برای هشداد دادن و بیدار کردن سو ظنمان کافی است. اما باید مواظب باشیم که دچار افراط نشویم و هر کسی را متهم نکنیم. فردی سالم نیز گاهی ممکن است رفتاری کنترل گرانه اتخاذ کند. این به این معنی نیست که او فردی خطرناک است.

کنترل کننده واقعی از طریق نیتش و همچنین رفتارهایی باقاعده و ثابت تشخیص داده می شود که در ادامه به توضیح این رفتارها می پردازیم

منبع: بازیچه ی دست دیگران نباشید (ژاک ریکارد)

سری مقالات بازیچه دست دیگران نباشید را دنبال کنید


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن