چرا احتیاط خطرناک است

چرا احتیاط خطرناک است
به این مقاله امتیاز دهید

احتیاط

چرا احتیاط خطرناک است

مادرم همیشه دوست داشت به دانشگاه بروم، مدرک بگیرم و شخص مهمی بشوم. این امن ترین کار ممکن در آن زمان بود و میلیونها پدر و مادر دیگر در سراسر دنیا همین کار را به فرزندان شان توصیه می کردند. ولی در عصر حاضر این خطرناک ترین کاری است که می توانید انجام دهید. خوشبختانه از دبیرستان اخراج شدم و به همین دلیل هیچ وقت فرصت نشد تا به نصیحت مادرم جامه ی عمل بپوشانم و دنبال نکردن آن مسیر امن مرا به فرد بسیار پولداری تبدیل کرده است.

اگر در ساختار شرکتی حال حاضر کار می کنید، زیر ذره بین قرار دارید و هر چه بیشتر برای یک شرکت کار کنید، بیشتر زیر نظر قرار خواهید داشت. دیگر آن روزهایی که سابقه ی کاری طولانی کارمندان در یک شرکت ضامن امنیت شغلی و وفاداری به آن شرکت بود سپری شده است. شرکت های امروزی به کارمندانی که سابقه ی طولانی دارند به چشم سربار نگاه می کنند.

شرکت ها به دنبال راهی هستند تا آن کارمند را از حالت دائمی خارج و به قراردادی تبدیل کنند یا با جوان ترهایی جایگزین شان کنند که با دستمزد پایین تر کار می کنند، مرخصی معوق کمتری دارند و مزایای کمتری می گیرند (یا حتی بهتر، شاید بتوانند آن کار را در کشور دیگری برون سپاری کنند و پول کمتری بپردازند).

فرض کنید مدیر اجرایی امریکن ایرلاینز نمایش تربیت میمون ها در تایلند را مشاهده کند. آیا این مسأله به ذهنتان خطور نمی کند که شاید این مدیر پیش خودش بگوید: «هوم… چه خوب میشد اگه میتونستیم میمونها رو جایگزین خدمه ی پرواز کنیم؟» بدیهی است که دارم شوخی می کنم چون خدمه ی پرواز نقش مهمی در حفظ امنیت مسافران دارند (و الان که دارم این مطلب را مینویسم روی صندلی ۵G پرواز امریکن ۷۷۷ هستم).

ولی اشتباه نکنید: میلیونها شغل وجود دارند که امکان دارد روزی توسط میمونها، سگ ها، گربه ها یا دلفینها انجام شوند. فکر کنید: قرنها برای بارکشی از شتر، اسب و قاطر استفاده کردیم و بنابراین تربیت حیوانات برای انجام کارهای پیچیده تر گام منطقی بعدی است. از آنجا که پیشرفت های جدید تعداد گونه های جانوری را افزایش می دهد، امکان تحول عظیم در نیروی کار حتمی خواهد بود.

البته همیشه کارهایی برای انسانها وجود دارند. ولی تعداد این کارها بسیار کمتر خواهد بود و با کارهایی که در حال حاضر وجود دارند تفاوت فاحشی خواهند داشت. برخی رباتهایی را طراحی می کنند تا جایگزین انسانها در برخی کارها شوند. برخی افراد در مزارع تربیت حیوانات و برخی در مراکز شبیه سازی حیوانات و همچنین برخی هم در مراکز شبیه سازی انسان کار می کنند.
چرا یک شرکت خانوادگی باید کارمندی را خارج از خانواده استخدام کند در حالی که می تواند تمام نیروهای کارش را شبیه سازی کند؟ چرا باید به کارمندان متوسط حقوق بدهید در حالی که می توانید شش تا از بهترین کارمندان تان را شبیه سازی کنید؟ چرا باید استاد دانشگاهی را استخدام رسمی کنید در حالی که می توانید هر وقت نیاز بود استاد جدیدی را شبیه سازی کنید؟ این تحولات، تغییرات وسیعی را در کلیه ی بخشهای صنعتی دنیا و خارج از این دنیا ایجاد خواهند کرد. هر چیزی که امروز مترادف احتیاط می دانید به مقوله ای بسیار خطرناک تبدیل می شود.

منبع: احتیاط در ریسک کردن است (رندی کیج)

سری مقالات احتیاط در ریسک کردن است را دنبال کنید.


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن