پیش نویس غیربرنده

پیش نویس غیربرنده
به این مقاله امتیاز دهید

پیش نویس غیربرنده
پیش نویس غیربرنده

کسی که پیش نویس زندگی غیر برنده دارد، یک راه حاشیه ای را که با سختی امروز را به فردا می رساند، می پیماید. نه برندگی ونه بازندگی چشمگیری دارد، این شخص هرگز خود را به خطر نمی اندازد. این الگوهای پیش نویسی معمولا مبتذل و پیش پا افتاده نامیده می شوند. در موقعیتهای شغلی، یک غیر برنده هرگز رئیس نخواهد شد و اخراج هم نخواهد شد. در عوض سالهای کار خود را به پایان می رساند و با وضعیتی آرام و بی سروصدا به بازنشستگی می رسد و سپس بر صندلی گهواره ای خود می نشیند و دائم اینطور فکر می کند که من می توانستم رئیس باشم اگر فقط می توانستم در زمان مناسب در موقعیت مناسب قرار گیرم.

برنده ها، بازنده ها و غیر برنده ها

اریک برن بر این عقیده است که شما می توانید برنده را از یک بازنده با این سئوال که «اگر ببازید چکار میکنید.» تشخیص دهید. از نظر او برنده میداند ولی در مورد آن صحبت نمی کند، در حالیکه بازنده نمی داند ولی دائم در مورد موفقیت صحبت می کند: «وقتی که پول کلانی بدست بیاورم…» «وقتی که همای سعادت بالای سرم به پرواز در آید.» او فقط یک راه حل برای خود قرار میدهد و به همین دلیل است که میبازد.

یک فرد موفق همیشه راه حلهای دیگری را هم در نظر میگیرد، و به همین دلیل است که موفق می شود. اگر راه حلی مثمر ثمر واقع نگردد، راه دیگری را در پیش می گیرد تا سرانجام موفق شود. شخص غیربرنده گاهی اوقات می برد و گاهی می بازد ولی در هیچ یک به صورت بارزی موفقیت یا شکست ندارد، زیرا خود را به خطر نمی اندازد. او محافظه کار است و از این جهت است که همیشه غیر برنده باقی می ماند.

احتیاطهای لازم در مورد طبقه بندی

این طبقه بندی پیش نویس زندگی به عنوان برنده، غیر برنده و بازنده تقریبی و نسبی است. آنچه که برای شما پیامدی غیر موفق محسوب گردد ممکن است برای من پیامدی موفق باشد. آنچه که در زندگی اجتماعی من غیر قابل پذیرش است ممکن است برای شما پذیرفتنی باشد. و در واقع، بیشتر ما پیش نویس هایی را انتخاب می کنیم که مخلوطی از برندگی، غیر برندگی و بازندگی است.

در تصمیمهای خاص دوران کودکی خودم، ممکن است تصمیم گرفته باشم که در انجام کارهای فکری برنده باشم، در انجام فعالیتهای بدنی غیر برنده و در روابط انسانی یک بازنده تمام عیار باشم. مجموعه تصمیمات شخصی شما ممکن است کاملا متفاوت باشد و مهمترین نکته ای را که باید در نظر داشت این است که بدانیم هر پیش نویسی می تواند تغییر داده شود. با آگاهی از پیش نویس زندگی خودم، می توانم مواردی را که تصمیمات با زندگی گرفتم شناسایی کنم و آنها را به تصمیمات برندگی تبدیل کنم. طبقه بندی برنده، غیر برنده و بازنده اطلاعات مفیدی درباره گذشته به ما می دهد، نقشه راه پرارزشی برای تغییرات زمان حال برایمان فراهم می آورد، ولی به هیچ وجه پیش بینی غیر قابل تغییری درباره آینده نیست.

منبع: (تحلیل رفتار متقابل، یان استورات/ون جونز)

ادامه ی مقالات تحلیل رفتار متقابل را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن