پیش بینی حرکات

پیش بینی حرکات
مجموع 5 از 3 رای

پیش بینی حرکات

پیش بینی حرکات

حرکت را می توان با حرکت موزون یکی دانست. این تشبیه چیزی فراتر از صِرف خودِ حرکات است و زمان بندی را نیز در بر دارد. با پیش بینی و به خاطر سپردن حرکتی که در شرف وقوع است پیش از انجام آن، به اطلاعاتی دست می یابید که شاید دیگران از آن بی بهره باشند.

مردم شناس آمریکایی، بردویسل، بنیانگذار کینسیک(Kinesics) یا علم حرکت بدن و ارتباط غیر کلامی است. بردویسل با نمایش حرکت آهسته ی فیلم کسانی که در حال مکالمه بودن توانست اعمال و حرکات و رفتارهای آنها را تجزیه و تحلیل کند.

به این مثال ها توجه کنید:

  • تشخیص حرکات نامحسوس فرد، هنگامی که می خواهد از جایش بلند شود، در واقع پیش بینی آن چیزی است که در شرف وقوع است.
  • تشخیص اینکه چه زمانی یک فرد می خواهد از عصبانیت حمله ور شود به شما فرصت کافی را برای محافظت از خود و دیگران در مقابل او می دهد.
  • جا به جا شدن وزن بدن شریک ورزشی تان، یعنی اینکه او قرار است حرکت جدیدی انجام دهد.

پیش بینی یک حرکت می تواند زندگی تان را نجات دهد و شما را از صدمه دیدن حفظ کند. همچنین ممکن است برای تان شادی عظیمی به ارمغان بیاورد، درست مثل بوسه ی همسرتان که اگر آن را پیش بینی نکرده بودید ممکن بود از دستش بدهید. در واقع شما از طریق پیش بینی حرکات پیش از وقوع آنها با انجام واکنش مناسب دست پیش را می گیرید.

ایجاد تفاهم از طریق انعکاس حرکات

ایجاد تفاهم یعنی پذیرفتن اشخاص دیگر و برقراری ارتباط با آنها و داشتن رفتار محترمانه با یکدیگر. حُسن تفاهم این اطمینان را به شما می دهد که روابط تان موثرند و به نتایجی منجر می شود که نیازهای هر دو طرف را برآورده می کند.

می توانید از روش های بسیاری مثل لمس و انتخاب کلمات و تماس چشمی، برای ایجاد تفاهم استفاده کنید. روش دیگر، انعکاس حرکات طرف مقابل است. با انعکاس حرکات و رفتارهای شخص دیگر و هماهنگی با آنها نشان می دهید که می دانید بودن جای او چه حسی دارد، چطور به نظر می رسد و چگونه است. اگر برقراری ارتباط با دیگران و رفتار محترمانه برای شما جایز اهمیت است، انعکاس رفتار آنها و هماهنگی با آن به شما در رسیدن به این هدف کمک می کند.

مرز باریکی میان انعکاس حرکات اشخاص و تقلید از آنها وجود دارد. افرادی که از آنها تقلید می کنید سریع متوجه کار شما می شوند و رفتار ریاکارانه تان را تشخیص می دهند.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن