IPE logo
IPE logo
عبارت مورد نظر را وارد کنید...
شاید برای شما جالب باشد
bertonix content marketing dmark Google Ads pwconf startupgrind video marketing اخبار جعلی اخبار جعلی و کسب و کارها استارتاپ گرایند استخدام استراتژی های اثر بخش تبلیغات استودیو ایده پردازان استوری اینستاگرام اشتراک‌گذاری محتوا افزایش دنبال کننده در اینستاگرام افزایش ممبر اندروید ایده های جدید برای توسعه‌ ی کسب و کار در اینستاگرام ایده پردازان ایده پردازم ایمیل مارکتینگ اینستاگرام اینستاگرام مارکتنیگ اینستاگرام مارکتینگ بازار ارز بازار بورس بازار سکه بازاریابی بازاریابی ایمیلی بازاریابی اینترنتی بازاریابی در وکالت بازاریابی دیجیتال بازاریابی رویدادی بازاریابی سال ۲۰۲۰ بازاریابی محتوا بازاریابی ویدیویی بحران کسب و کارها برتونیکس برنامه ایده پردازان برند سازی برندسازی شخصی بهینه سازی محتوا بهینه سازی موتور جستجو بهینه سازی گوگل تبلیغات تبلیغات بازاریابی تبلیغات در گوگل تبلیغات کلیکی تجارت الکترونیک تواضع توسعه کسب و کار تولید محتوا تولید محتوای ویدیویی تکنیک فروش تکنیک های وبلاگ نویسی تیزر تبلیغاتی جذب مشتری جعل خبر جلسات کاری حفظ تمرکز کارمندان خرده فروشی خلاقیت دروغ رسانه ای دورکاری دورکاری شرکت ها دیجیتال مارکتینگ دی مارک راه های بهبود نتایج جستجوی گوگل راهکارهای رشد کسب و کار راهکارهای مدیریتی رخت ایرانی رسانه های اجتماعی رشد غیرمنتظره فروش رهبران ارزش آفرین روان‌شناسی مدیریت ریسک سرمایه گذاری سئو ساخت موشن گرافیک ساخت هویت تجاری سرمایه سوپر مارکت شبکه های اجتماعی شبکه‌های اجتماعی شکست کسب و کار شیرینی صفحه اول گوگل طراحی لوگو طراحی گرافیک فروش فروشگاه اینترنتی فریلنسر قدرت مذاکره مارکتینگ مارکتینگ پلن محتوا محصول مدیریت مدیریت بحران مدیریت منابع انسانی مدیریت پروژه مدیریت کسب و کار مشاغل بازاریابی مشاغل محلی مشتری مداری مصاحبه موتور جستجوی گوگل موتورهای جستجو موشن گرافیک موفقیت موفقیت در بازار کار موقعیت شغلی میوه فروشی نوآوری در مدیریت نکات مهم برگزاری جلسات نیروی کار نیلپر هاست و سرور هشتگ وب فارسی وبلاگ نویسی وب مارکتینگ وبینار ویدئو مارکتینگ ویدیو ویدیو مارکتینگ ویروس کرونا ویروس کرونا و دورکاری پاپکو پخش زنده پول سازی با بازاریابی اینترنتی کارآفرینی کارآفرینی زنان کارافرینی کافه تهرون کتابفروشی کرونا کرونا و اقتصاد کسب و کار کسب و کار آنلاین کسب و کار موفق کسب و کارها در کرونا کسب و کارهای اینترنتی کسب و کارهای زنانه کسب و کارهای کوچک کلانا کلمات کلیدی کمپین‌های تبلیغاتی کپی رایتینگ گل فروشی یوتیوب
ناهمخوانی و ناهماهنگی در حالات نفسانی

ناهمخوانی و ناهماهنگی در حالات نفسانی

ناهمخوانی و ناهماهنگی در حالات نفسانی

واضح است که این تقسیم بندی بین خود واقعی و خود عملی برای تشخیص حالات نفسانی مشکلات بیشتری می آفریند. از آنجائیکه آن حالت نفسانی که دارای قدرت اجرایی می باشد، تعیین کننده رفتار است؛ انتظار دارید که نشانه های رفتاری شخص نمایانگر آن حالت نفسانی باشد. تا آنجایی که آن حالت نفسانی به شکل واقعی به تجربه در می آید، تشخیص رفتاری شما دیدگاه دقیقی از تجربیات درونی شخصی را به شما ارائه میدهد.

ولی اگر شخص پس از آن از یک حالت نفسانی به حالت نفسانی دیگری به عنوان خود واقعی تغییر وضعیت دهد، در حالی که هنوز قدرت اجرایی در همان حالت نفسانی اولیه باقی بماند چگونه می توان تشخیص رفتاری را پیگیری کرد؟

واقعیت امر این است که گاهی اوقات نمی توان این کار را کرد؛ بخصوص در زمانهایی که مجموعه رفتار شخص نسبتا منفعل است. به عنوان مثال شاید مرا ببینید که نشسته ام و به یک سخنرانی گوش میدهم راست و مستقیم روی صندلی نشسته ام. نه حرفی میزنم و نه تکان میخورم. اولین حدس شما ممکن است این باشد که از نظر رفتاری در حالت نفسانی «بالغ» خود هستم. ولی در درون ممکن است در تخیلات «کودک» به سر برم. بدون پرسش کافی هیچ وسیله ای در اختیار ندارید که این را بفهمید.

ولی به هرحال شخص برای بیان این که در درونش چه میگذرد نشانه های رفتاری را آشکار می سازد. شما متوجه خواهید شد که وقتی شخصی دارای قدرت اجرایی در آن حالت نفسانی است که با آنچه که به عنوان خود واقعیش تجربه می کند متفاوت است، شکافی بین رفتار او و تجربیات درونی او بوجود می آید.

از نقطه نظر بیرونی او معمولا این وضعیت را بدین گونه نشان میدهد: واضح ترین علایم و نشانه های رفتاری او نمایانگر آن حالت نفسانی است که قدرت اجرایی در آن قرار دارد. ولیکن در همان وقت علایم و نشانه های دقیق تر دیگری را نشان میدهد که با حالت نفسانی که قدرت اجرائی در آن است هماهنگی ندارد یعنی این علائم و نشانه ها با آن حالت نفسانی که به عنوان خود واقعیش تجربه می شود، هماهنگی دارند.

بنابراین به زبان علمی می گوییم که رفتارهای این شخص ناهماهنگ و ناهمخوان است.

وقتی که با همکارم گفتگو می کردم مشخص ترین رفتار من با آن حالت نفسانی که قدرت اجرایی در سراسر آن داشتم، هماهنگی داشت. به عنوان مثال «بالغ». لیکن اگر شما مشاهده می کردید و به من با توجه کامل گوش میدادید، متوجه تغییراتی که در آن لحظات در من بوجود می آمد می شدید یعنی تغییراتی که باعث میشد من کسل شوم و در نتیجه به وضعیت خود واقعیم در حالت «کودک» تغییر وضعیت دهم. تا آن لحظه، زیر و بمی صدای من به طور قابل توجهی در خلال جملاتم تغییر می کرد. حال یکنواخت و کسل کننده شده است. نگاه من که تا آن زمان به طور مرتب بین مدارک مربوط به کار و چهره همکارم در نوسان بود، تمرکز خود را از دست داده و بر نقطه مشخصی از میز خیره گشته است. این ناهماهنگی و ناهمخوانی به شما کمک میکند تا توجه کنید چگونه تجربیات خود واقعیم را از حالت نفسانی «بالغ» بیرون کشیده و به حالت نفسانی «کودک» وارد کردم.

منبع: (تحلیل رفتار متقابل، یان استورات/ون جونز)

ادامه ی مقالات تحلیل رفتار متقابل را دنبال کنید…

۰ ۰ vote
Article Rating

مطالب مرتبط

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments