مسئولیت ۱۰۰ درصد

مسئولیت ۱۰۰ درصد
مجموع 5 از 6 رای

مسئولیت 100 درصد

مسئولیت ۱۰۰ درصد

در هجده سالگی، در یک سمینار با ایده ی “مسئولیت شخصی” آشنا شدم و این مفهوم، زندگی ام را کامل عوض کرد. در آن سمینار، سخنران از حاضران پرسید: “در یک رابطه ی عاشقانه، شما چند درصد مسئول هستید؟”

ناگهان بدون هیچ فکری گفتم: “پنجاه، پنجاه” برایم کاملا واضح و بدیهی بود؛ به نظرم هر دو طرف باید به شکل مساوی مسئولیت پذیر باشند در غیر این صورت یکی از طرف ها ضرر می کند. شخص دیگری داد زد: “پنجا و یک، چهل و نه” و دلیل آورد که شما باید نسبت به طرف مقابل، کار بیشتری انجام دهید.

شخص دیگری بلند گفت: “هشتاد، بیست.”

استاد روی تخته ی سیاه نوشت: “صد، صفر” و گفت: “شما باید ۱۰۰ درصد مسئولیت رابطه را قبول کنید و در قبال آن انتظار دریافت هیچ چیزی نداشته باشید. فقط وقتی یک رابطه ی عاشقانه موثر خواهد بود که شما ۱۰۰ درصد مسئولیت آن را بر عهده بگیرید. در غیر این صورت، رابطه ای که بر مبنای شانس و احتمال بنا شده باشد، همیشه در معرض خراب شدن است.”

وای! این چیزی نبود که انتظارش را داشته باشم! ولی سریع فهمیدم که این موضوع چگونه می تواند هر جنبه ای از زندگی ام را متحول کند. اگر برای هر کاری ۱۰۰ درصد مسئولیت را بپذیرم؛ قدرت در دستان خودم خواهد بود و همه چیز به خودم بستگی خواهد داشت.

می دانم که فکر می کنید مسئولیت زندگی تان را بر عهده گرفته اید ولی وقتی به اعمال و رفتار خیلی از مردم نگاه کنید، می بینید که انگشت اتهام سمت دیگران دراز می کنند، خودشان را قربانی می دانند، دیگران را سرزنش می کنند و از شخص دیگری انتظار دارند که مشکلات شان را حل کند

اگر تا به حال برای دیر رسیدن به جایی، ترافیک را سرزنش کرده اید یا به خاطر کاری که همسرتان یا همکارتان انجام داده است، حال و حوصله ندارید، در این صورت شما هم ۱۰۰ درصد مسئولیت شخصی را نپذیرفتیده اید.

دیر رسیدید چون جلوی چاپگر، صف کشیده بودند؟ شاید شما نباید تا آخرین دقیقه منتظر می ماندید. همکارتان ارائه را خراب کرد؟ آیا نباید خودتان پیش از تحویل دادن، نگاهی به آن می کردید؟

شما به تنهایی مقابل کارهایی که انجام می دهید و نمی دهید، یا نحوه ی واکنش به اتفاقاتی که برای تان رخ می دهند، مسئول هستید. این طرز فکر قدرت بخش، زندگی من را به شکل اساسی، متحول کرد. آزاد بودم هر کاری را که دوست داشتم، انجام دهم. اهمیتی نداشت چه کسی رئیس جمهور شود یا وضعیت اقتصاد چقدر بد باشد یا مثلا فلانی چه بگوید، چه کار کند یا نکند، چون من هنوز هم ۱۰۰ درصد در کنترل خودم بودم.

با انتخاب اینکه از قربانی بودن در گذشته، حال و آینده رها باشم، به موفقیتی فوق العاده می رسیدم. من برای کنترل سرنوشتم، قدرت نامحدودی داشتم.

منبع: (اثر مرکب آغاز جهشی در زندکی، موفقیت و درآمد شما، دارن هاردی)

ادامه مقالات اثر مرکب را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن