قدرت زمان: دقت، اولویت بندی و تصمیم گیری

قدرت زمان: دقت، اولویت بندی و تصمیم گیری
به این مقاله امتیاز دهید

دقت، اولویت بندی و تصمیم گیری

قدرت زمان: دقت، اولویت بندی و تصمیم گیری

دقت داشته باشید

زندگی یعنی دقت. شما همیشه در کار هایی که برایتان ارزشمند هستند دقت می کنید. به صحبت های کسی که برایش احترام قائل هستید به دقت گوش می دهید. اگر نتیجه کاری برایتان با ارزش باشد در جزئیاتی که در تکمیل موفقیت آمیز آن نقش تعیین کننده دارند دقت می کنید. مدیران کارآمد برای نتایجی که بخش تحت مدیریت و کارمندان شان به دست می آورند ارزش قائلند و به هر چه در اطراف شان جریان دارد دقت می کنند.

تضمین موفقیت در کار

بهترین اوقات کاری یا بهترین لحظات حضور در سازمان تان اوقاتی است که هماهنگی مطلوبی با کارفرمایتان دارید. از سوی دیگر بدترین اوقات هم مواقعی است که چنین هماهنگی وجود ندارد. اینکه چرا کارمندان با رؤسای خود مشکل دارند به این علت است که دقیقا روشن نیستند که چه کارهایی را با چه استاندارد و با چه ترتیبی باید انجام بدهند.

در اینجا تمرین مفیدی ارائه می شود. تمام جواب هایی را که به این سؤال می دهید یادداشت کنید: «چرا این مجموعه به من حقوق می دهد» هر عاملی را که به اعتقاد شما باعث شده برای انجام آن حقوق بگیرید روی کاغذ بیاورید. روی نتایج فعالیت هایتان تکیه کنید تا خود فعالیت ها. تصور کنید کار شما انجام پروژه هایی است که باید در زمان معینی آنها را به رئیس تان یا کسی که سفارش داده است تحویل بدهید. کارتان را بر اساس همین پروژه ها که شرکت به خاطر آن ها به شما دستمزد یا حقوق ماهیانه پرداخت می کند تعریف کنید. حالا این لیست را پیش رییس تان ببرید و از او بخواهید آن ها را بر اساس اهمیت اولویت بندی کند. این کار ممکن است چند دقیقه ای وقت بگیرد. صبور باشید. موقعی که در مورد این لیست با رییس تان صحبت می کنید برای اینکه کاملا متوجه خواسته ها یا نیازهایش بشوید از او سؤال کنید.

به مهمترین اولویت های رییس تان توجه کنید

از همین امروز قبل از انجام هر کاری توجه و تمرکزتان را روی انجام کارهایی معطوف کنید که از نظر کارفرمای تان مهم تر تشخیص داده شده اند. هر وقت از شما خواست کار جدیدی را انجام بدهید لیست تان را بیرون بیاورید و از او بخواهید اولویت کار جدید را نسبت به کارهایی که قبلا در لیست قرار گرفته اند روشن کند. اگر دارید با تمام ظرفیت تان کار می کنید برای انجام یک کار تازه باید یکی از کارهای قبلی را کنار بگذارید. خیلی از رییس ها متوجه این نیستند که ظرفیت تان تکمیل است.

وقتی کارفرمایتان از شما می خواهد کار جدیدی را شروع کنید باید از او بخواهید که مایل است کدام کار به نفع کار جدید کنار گذاشته شود. برای اینکه بتوانید سوء تعبیرها را به حداقل برسانید و برقراری ارتباطتان را مؤثرتر کنید پیروی از این روش بسیار مفید خواهد بود. فقط زمانی که مشغول انجام کارهایی هستید که بیشترین اهمیت را برای رئیس تان دارند فرصت خواهید داشت که او را راضی کنید، پول بیشتری دریافت کنید یا ترفیع بگیرید. اگر کارهایی را که در فهرست تان هستند به خوبی انجام بدهید اما آن کارها کارهایی باشند که برای رئیس تان اهمیت نداشته باشند در واقع موقعیت کاری تان را به خطر خواهید انداخت. هر چه وقت بیشتری را صرف خوب انجام دادن کارهایی کنید که بی اهمیت هستند بیشتر پسرفت می کنید.

انواع تصمیم گیری

در هر سازمان یا خانواده ای سه نوع تصمیم گیری وجود دارد. وقتی یک تصمیم دیگران را هم در بر می گیرد خیلی مهم است که همه دقیقا بدانند چه نوع تصمیمی در حال گرفته شدن است.

  • تصمیم های فرماندهی

این نوع تصمیم ها باید توسط رئیس یا کسی که مسئولیت انجام کار را به عهده دارد گرفته شوند و به اندازه ای مهم هستند که فقط یک نفر مسئول این نوع تصمیم گیری هاست. استخدام یک کارمند کلیدی، اخراج یک کارمند ضعیف، تصمیم گیری در مورد یک سرمایه گذاری مهم، تصمیم نهایی برای فروش یا معامله، یا حتی مذاکره با بانک برای گرفتن وام همه از نوع تصمیم های فرماندهی هستند و باید کارفرما یا شخص مسئول این تصمیم ها را بگیرد.

  • تصمیم های مشورتی

این نوع تصمیمها مواردی هستند که شما با کارفرمای تان برای تصمیم گیری نیاز به راهنمایی دارید و نظر دیگران را جویا می شوید. سپس نظریه ها، ایده ها و اظهار نظر های دیگران را با نظر خودتان تلفیق می کنید و تصمیم می گیرید. مثلا ممکن است بخواهید شخصی را استخدام کنید، فردی را به سمتی منصوب کنید، مبلغی را صرف اقدام خاصی کنید یا روی فروش ها و بازاریابی های جدیدی برنامه ریزی کنید. اگر کارفرما هستید می توانید قبل از این که در ها را ببندید و تصمیم نهایی را بگیرید با همه مشورت کنید. زمانی که ژنرال آیزنهاور فرماندهی عالی نیروهای متفقین در بریتانیا را به عهده داشت برای آماده شدن برای حمله سرنوشت ساز به جبهه آلمان ها که معروف به حمله «نورمندی» است از صد ها کارشناس، طراح و متخصص نظامی مشورت گرفت. این فرایند چندین ماه طول کشید ولی در نهایت در روزی که جو آرامی برای دریای مانش پیش بینی شده بود ژنرال آیزنهاور به تنهایی تصمیم سر نوشت ساز حمله ۶ ژوئن سال ۱۹۴۴ را گرفت و ده ماه بعد به جنگ جهانی دوم خاتمه داد.

  • تصمیم های جمعی

نوع سوم تصمیم گیری تصمیمی است که بر اساس نظر جمع گرفته می شود. این نوع تصمیم ها دموکراتیک هستند و همه در آن دخالت و در مورد چند و چون آن صحبت می کنند و سرانجام جمع تصمیم می گیرد. بعضی اوقات همه با آن تصمیم موافقند و بعضی مواقع هم تصمیم از طریق رأی گیری آزاد و بر اساس نظر اکثریت صورت می گیرد. بعد از این که تصمیم گرفته شد هرکس متعهد می شود آن را اجرا کند هر چند در خلال جریان مذاکرات رای او مخالف آن تصمیم بوده باشد.

منبع: (قدرت زمان، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات قدرت زمان را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن