قدرت زمان : در باشگاه های مطالعه عضو شوید

قدرت زمان : در باشگاه های مطالعه عضو شوید
مجموع 5 از 1 رای

قدرت زمان

قدرت زمان : در باشگاه های مطالعه عضو شوید

عضو گروه ها یا باشگاه های کتابخوانی در حوزه تخصصی تان شوید. وقتی عضو باشگاهی می شوید اغلب اوقات همراه فرم تقاضانامه سه یا چهار کتاب رایگان به شما هدیه می کنند. از این هدیه استفاده کنید. بعد از آن هر ماه در مورد کتاب های معروف و مهمی که در آن حوزه چاپ شده اند توصیه هایی به شما می شود. باشگاه های کتاب خوانی در مورد کتاب هایی که انتخاب و توصیه می کنند بسیار حساس هستند چرا که تمام درآمد آنها به انتخاب کتاب هایی که می خرند و نگهداری می کنند بستگی دارد. آنها قبل از اینکه کتاب را به شما معرفی کنند تعداد بیشماری از کتاب ها را بررسی می کنند.

از خلاصه کتاب ها به صورت نوشته یا صوت استفاده کنید

می توانید به شرکت هایی که این نوع خلاصه ها را تهیه می کنند و به صورت کتبی یا به صورت صوتی به بازار می دهند مراجعه کنید و از این طریق خلاصه کتاب های مربوط به حوزه مورد علاقه تان را انتخاب کنید و از آنها استفاده کنید. این نوع شرکت ها هر ماه سه یا چهار کتاب تخصصی را انتخاب می کنند و خلاصه ای شش صفحه ای از آنها را برای شما می فرستند که به این ترتیب می توانید خیلی سریع با مطالب اصلی کتاب ها ظرف چند دقیقه آشنا شوید. با استفاده از خلاصه کتاب ها می توانید بهترین ایده های عملی و مفید را که آن کتاب ارائه می کند به دست بیاورید و آنگاه در مورد خواندن تمام کتاب تصمیم بگیرید. علاوه بر این می توانید خلاصه کتاب ها را به صورت نوار یا سی دی صوتی هر ماه تهیه کنید و در اتومبیل تان موقع رفت و آمد به محل کار به آنها گوش کنید. هربار که این کار را انجام می دهید با بعضی از بهترین نظریات کاربردی درباره کسب و کارتان آشنا می شوید.

عضویت اینترنتی داشته باشید و از آن استفاده کنید

وارد سایت barnsandnoble.com یا amazon.com شوید. آدرس و شماره کارت اعتباری تان را آنجا ذخیره کنید. هر زمان که کتاب جالبی به شما معرفی می شود آن را از طریق اینترنت پیدا کنید و خلاصه آن را بخوانید و در صورتی که احساس کردید مایل هستید تمام آن را بخوانید، می توانید از طریق اینترنت آن را سفارش بدهید و ظرف سه چهار روز درب منزل تحویل بگیرید. با این کار در مقایسه با مراجعه به کتابخانه یا رفتن به کتاب فروشی در وقتتان صرفه جویی زیادی خواهید کرد و با صرف دو دقیقه از وقتتان می توانید به همان نتیجه ای برسید که می توانست ساعت ها وقت شما را بگیرد.

در یک دوره تندخوانی شرکت کنید

یکی از ارزشمندترین کارهایی که در بزرگسالی می توانید انجام بدهید این است که برای بالا بردن مهارت های خواندن در یک دوره تندخوانی شرکت کنید. اکثر دوره های تندخوانی اصول مشابهی دارند و در واقع با گذراندن اولین درس یا کلاس سرعت خواندن تان را سه برابر می کنید. این دوره ها در هر شهری برگزار می شوند و معمولا تبلیغات آنها را می توانید از طریق اینترنت یا کتاب های راهنما پیدا کنید. اگر یک دوره تندخوانی خوب را بگذرانید به سرعت یاد خواهید گرفت که چطور در هر دقیقه ۱۰۰۰ واژه را بخوانید و ۸۰ درصد مطالبی را که خوانده اید به خاطر بسپارید. علاوه بر این یاد خواهید گرفت که چطور مطالب تعداد زیادی روزنامه، مجله و کتاب را مرور کنید و ظرف دو ساعت در روز به اندازه یک هفته آدم های معمولی از مطالب خواندنی استفاده کنید.

خوب خواندن را یاد بگیرید

باید نحوه خواندن کتاب های غیرداستانی را یاد بگیرید. شاید بهترین روشی که من یاد گرفته ام روش چهار جزئی باشد که چهار مرحله آن عبارت است از مرور سطحی، پیش مرور، مطالعه عمقی و بازنگری. توضیح بیشتر در باره این روش را در زیر می خوانید.

با مرور سطحی شروع کنید

وقتی کتابی را برای خواندن انتخاب می کنید به جای اینکه آن را باز کنید و از اول تا آخر شروع کنید به خواندن، یعنی همان کاری که معمولا انجام می دهید، بهتر است با یک مرور سطحی شروع کنید، یعنی اول روی جلد و پشت جلد آن را بخوانید. به اطلاعات مهمی که در مورد کتاب و نویسنده آن روی جلد و پشت جلد هر کتاب می آید دقت کنید. فهرست مطالب آن را از اول تا آخر بخوانید و ببینید موضوع یا عنوان مورد علاقه تان را در آن پیدا می کنید. با این روش می توانید خیلی سریع صفحه های کتاب را ورق بزنید و به طور کلی با ساختار کتاب آشنا شوید.

به فصل های هر کتاب مراجعه کنید. تیترهای فرعی هر فصل را بخوانید و به جدول ها، نمودارها و تصویرها دقت کنید. به روانی مطالب در کل کتاب توجه کنید. این مرور کلی بیش از ده دقیقه وقت شما را نمی گیرد ولی با این کار می توانید مطالعه هدفمند کتاب را شروع کنید. وقتی بدانید که می خواهید از خواندن یک کتاب به چه اطلاعاتی دست پیدا کنید هدفتان مشخص می شود.

پیش مرور کتاب قبل از خواندن آن

در مرحله دوم، یعنی در پیش مرور کتاب، صفحه های آن را ورق بزنید تا در مورد کیفیت و محتوای کتاب شناخت بیشتری پیدا کنید. در مرحله پیش مرور، یک جمله یا پاراگراف را انتخاب کنید و بخوانید که بهتر است جمله اول یا پاراگراف اول یکی از بخش های کتاب باشد. اگر در پایان هر فصل خلاصه با پرسش های آن فصل گنجانده شده است برای شناخت بیشتر در مورد آنچه که در نتیجه خواندن کامل کتاب به دست می آورید آن قسمت را به دقت مطالعه کنید.

مرحله مطالعه عمقی

در این مرحله کتاب را صفحه به صفحه و سریع بخوانید. مرور سطحی و پیش مرور علاقه شما را به خواندن کتاب برمی انگیزد و کنجکاوی تان را تحریک می کند. در مرحله مطالعه عمقی به دنبال پر کردن خلأ علمی تان خواهید بود. در واقع به مرحله ای می رسید که به آن «یادگیری مطابق انتظار» نامیده می شود. در این مرحله به دنبال شکار اطلاعات و ایده هایی هستید که در متن وجود دارند. در این مرحله از دست تان برای دنبال کردن جمله ها استفاده کنید. یک خودکار در دست بگیرید و هر وقت با ایده جالب یا مهمی برخورد کردید آن را یادداشت کنید. اگر در صفحه ای مطلب مهمی پیدا کردید و خواستید دوباره به آن مراجعه کنید گوشه آن صفحه را تا بزنید.

ادامه این مطلب در مطلب بعدی قدرت زمان بیان گردیده است.

منبع: (قدرت زمان، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات قدرت زمان را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن