قدرت زمان : با بهره گرفتن حداکثری از وقت، از دیگران پیشی بگیرید

قدرت زمان : با بهره گرفتن حداکثری از وقت، از دیگران پیشی بگیرید
به این مقاله امتیاز دهید

از دیگران پیشی بگیرید

قدرت زمان : با بهره گرفتن حداکثری از وقت، از دیگران پیشی بگیرید

مهارت در کار مثل صاعقه نیست که یک دفعه به کسی اصابت کند بلکه توانمندی است که باید آن را به دست آورد و مثل جریان هوا، در طول زمان حرکتی یکنواخت دارد. جان سی گاردنر پسر

همه ما در جامعه ای که بر اساس اطلاعات شکل گرفته و اطلاعات آن را پیش می برد زندگی می کنیم. امروزه آدم های موفق فقط کسانی هستند که بیش تر از رقیب هایشان می دانند. یکی از مهم ترین مسئولیت های شما این است که همگام با پیشرفت هایی که در حوزه کاری تان اتفاق می افتند پیشرفت کنید و با کسب اطلاعات و ایده های جدید از همه پیشی بگیرید. امروزه هر پنج تا هفت سال میزان دانش در هر حوزه ای دو برابر می شود و مفهوم آن این است که برای حفظ توازن باید مدام دانش تان را افزایش دهید. امروزه قانون بنیادین کار این است: «برای درآمد بیش تر باید بیش تر یاد بگیرید».

درآمد شما احتمالا به میزانی است که توانایی آن را دارید و حاصل چیزی است که امروز می دانید. اگر می خواهید در آینده درآمدتان را افزایش دهید باید مهارت ها و علوم جدید را یاد بگیرید و به کار ببندید. اگر می خواهید در حوزه کاری تان به اوج کارایی برسید و آن را حفظ کنید باید مرتب اطلاعات جدید را جذب کنید. اگر می خواهید بهترین باشید باید با خواندن، گوش دادن، یاد گرفتن و رشد کردن هزینه آن را بپردازید. زندگی بیرونی شما همیشه انعکاس زندگی درونی شماست. اگر می خواهید زندگی بیرونی تان را اصلاح کنید باید از درون تان شروع کنید و درون تان را اصلاح کنید.

هر تحولی به یک اندیشه تازه بستگی دارد

یک ایده یا فکر تازه یا اطلاعات جدید می تواند مسیر زندگی تان را تغییر بدهد. برای مثال جایزه نوبل فیزیک را در نظر بگیرید که در سال ۱۹۷۸ برای تحقیق در موضوع ابر رسانا اهداء شد. دو نفر از دانشمندان شرکت آی بی ام که در آزمایشگاه های این شرکت در کشور سوئیس کار می کردند به یکباره در تحقیق شان روی ابر رسانا ها به بن بست رسیدند. آن ها نمی توانستند فرمول مورد نیازشان را پیدا کنند تا این که سرانجام تسلیم شدند و کارشان را تعطیل کردند تا به فعالیت های دیگری که مطابق با نیاز بازار بود مشغول شوند. یکی از آن ها تصمیم گرفت مرخصی بگیرد و به کتاب خانه شرکت مراجعه کند. هنگامی که مشغول بررسی منابع موجود در کتاب خانه بود با یک مجله فرانسوی در زمینه سرامیک کاربردی (استفاده علمی از دانش سرامیک که شامل ساخت اشیاء هنری نمی شود) برخورد کرد.

در آن مجله مقاله ای بود که چندین آزمایش را در مورد خاصیت رسانایی سفال مورد بحث قرار داده بود. این دانشمند ناگهان متوجه شد که این همان کلیدی است که آن ها در جستجویش بودند. این مقاله از زاویه ای کاملا متفاوت با کار آن ها با موضوع ابر رسانا برخورد کرده بود. او بلافاصله به آزمایشگاه برگشت و شروع کرد به تلفیق کردن اطلاعاتی که از آن مقاله به دست آورده بود با آزمایشاتی که خودش و همکارانش قبلا انجام داده بودند.

در عرض ۱۲ ماه این دو دانشمند شرکت آی بی ام به راز ابر رسانایی پی بردند. طولی نکشید که آن ها موفق به کسب جایزه نوبل فیزیک شدند و اکنون این دو نفر، یعنی جورج بدنورز و کارل آلکس مولر، به عنوان دو نفر از مشهور ترین دانشمندان قرن بیستم شناخته می شوند. این دو دانشمند با باز نگه داشتن ذهن شان و با مطالعه مداوم و گرد آوری اطلاعات از منابع مختلف توانستند به اطلاعاتی دسترسی پیدا کنند که در کنار سایر علوم و اطلاعات شان به آن احتیاج داشتند و در نتیجه توانستند به هدف بزرگ شان برسند.

برخورد ذهن با یک ایده جدید

درست مثل برخورد یک توپ بیلیارد به توپ دیگر که باعث می شود توپ ها به سرعت حرکت کنند، هر تغییری در زندگی شما وقتی صورت می گیرد که ذهن تان با یک ایده جدید برخورد کند. به همین ترتیب آدم هایی که مرتب ذهن شان را با ایده های تازه آشنا می کنند بیش تر و سریع تر از دیگران پیشرفت می کنند. قسمت اعظم زندگی را می شود با قانون احتمالات تعریف کرد. این قانون می گوید «هر چیزی احتمال دارد اتفاق بیافتد». در بسیاری از موارد، احتمال وقوع یک اتفاق را می شود با دقتی قابل ملاحظه محاسبه کرد. بسیاری از محاسبات و پیش بینی ها در دنیای پول، سرمایه گذاری و بیمه به نوعی بر اساس احتمالات صورت می گیرند.

احتمال موفقیت تان را افزایش دهید

هدف شما باید بالا بردن احتمال مواردی باشد که می خواهید برای شما رخ دهند تا به اهدافی که برای خودتان تعیین کرده اید برسید. یکی از راه هایی که می توانید احتمال موفقیت را در هر تلاشی افزایش بدهید استفاده مطلوب از وقت است. بعد از تعیین اهداف روشن، برنامه ریزی عملی دقیق، روشن کردن اولویت ها و تمرکز روی ارزشمند ترین کار ها، احتمال موفقیت تان را به نحو چشمگیری افزایش خواهید داد. در عصر اطلاعات هر چه ایده و اطلاعات بیش تری به دست بیاورید و در معرض اطلاعات مفید در ارتباط با هدف های تان قرار بگیرید، احتمال اینکه درست در لحظه ی مناسب دقیقا به ایده یا دانش مورد نیاز تان برسید بیش تر خواهد شد. در نتیجه در هر کاری که انجام می دهید احتمال موفقیت شما به میزان زیادی افزایش پیدا می کند.

پیش رفتن و پیشی گرفتن

یکی از سریع ترین راه ها برای پیشی گرفتن این است که یاد بگیرید چطور بیش ترین بهره را از وقت ببرید. اگر بتوانید از وقت تان درست استفاده کنید، خواهید دید که چقدر کار بیش تر را قادر هستید انجام دهید و به واسطه ی همین مقدار کار بیش تر، چقدر قادر خواهید بود تا پیش رفت کنید و به سمت هدف ها و آرزو هایی که دارید گام بردارید. استفاده ی درست از وقت را بیاموزید و در همه جوانب زندگی از آن استفاده کنید تا بتوانید پیشرفت تان را تضمین کنید.

منبع: (قدرت زمان، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات قدرت زمان را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن