قدرت زمان : اولویت بندی های روشن

قدرت زمان : اولویت بندی های روشن
مجموع 5 از 1 رای

اولویت بندی های روشن

قدرت زمان : اولویت بندی های روشن

وقتی در منزل یا محل کار ارزش های روشنی را دنبال کنید اولویت بندی ها برایتان بسیار ساده خواهند شد. مدتی پیش برای یکی از شرکت های بزرگ پروژه هایشان را اولویت بندی کردم. وقتی کارمان را شروع کردیم این شرکت ۲۵۰ پروژه در مراحل مختلف داشت که روی آنها کار می شد. بعد از تعیین ارزش ها و نیروهای واقعی شرکت روی ۸۰ درصد این پروژه ها خط کشیده شد و تعطیل شدند. با مشخص کردن ارزش هایش، این شرکت توانست فعالیتش را روی مفید ترین موضوع ها متمرکز کند و بیشترین استفاده را ببرد.

اصل پارتو را به کار بگیرید

نقطه شروع تعیین اولویت ها بعد از تعیین ارزش ها به کارگیری اصل پارتو، یعنی اصل ۸۰ / ۲۰ ، در تمام جوانب زندگی است. این اصل از روی نام اقتصاددان ایتالیایی ویلفردو پارتو گرفته شده که در سال ۱۸۹۶ آن را معرفی کرد. نتیجه گیری او بعد از سالها تحقیق این بود که جوامع انسانی را می شود به دو گروه تقسیم کرد. اولین گروه ۲۰ درصد جمعیت را شکل می دهند که او آنها را «اقلیت قدرتمند» نامید.

این گروه شامل افراد و خانواده هایی می شدند که ۸۰ درصد ثروت کشور ایتالیا را در کنترل خود داشتند. گروه دیگر ۸۰ درصدی بودند که او آنها را «اکثریت ضعیف» نامید و آنهایی بودند که فقط ۲۰ درصد ثروت کشور را در کنترل خود داشتند. مطالعات بیشتر ثابت کرد که قانون ۸۰ / ۲۰ دقیقا تمام فعالیت های اقتصادی را دربرمی گیرد. براساس این اصل ۲۰ درصد از کارهایی که انجام می دهید ۸۰ درصد از ارزش کل کارهایی را که انجام می دهید تعیین می کند.

اگر لیستی از ده فعالیتی که در یک روز می خواهید انجام دهید تهیه کنید خواهید دید که دو مورد از آن ده مورد معمولا مهم تر و حیاتی تر از سایر موارد هستند. بنابراین وظیفه شما این است که قبل از شروع هر کاری ۲۰ درصد وظایفی را که در راس قرار می گیرند تعیین کنید.

قانون ۸۰ / ۲۰ برتمام حوزه ها حاکم است

در کسب و کاری که دارید ۲۰ درصد از مشتری هایتان ۸۰ درصد درآمدتان را تامین می کنند. ۲۰ درصد از محصولات یا خدمات شما ۸۰ درصد سود شما را تامین می کند. ۲۰ درصد از فروشندگان شما ۸۰ درصد از فروش شما را انجام می دهند. حتی متوجه خواهید شد که ۲۰ درصد از مشتری هایتان مسئول ۸۰ درصد از مشکلات شما هستند. قانون ۲۰ / ۸۰ غالب اوقات حاکم است.

در زندگی شخصی نیز می توان این اصل را به کار گرفت. ۲۰ درصد از وظایفی که نسبت به خانواده تان انجام می دهید ۸۰ درصد از دستاوردها پاداش ها و رضایتمندی را ایجاد می کنند. ۸۰ درصد اوقاتی که با خانواده برای صرف شام بیرون می روید به ۲۰ درصد از رستوران هایی می روید که آشنا هستند. وقتی به رستوران های مورد علاقه تان می روید ۸۰ درصد از اوقات یک نوع غذا را سفارش می دهید.

در کارتان قبل از هر اقدامی همیشه از خودتان بپرسید: «کاری که می خواهم انجام دهم آیا یکی از ۲۰ درصد اقداماتی است که ۸۰ درصد ارزش تمام وظایفی را که من انجام می دهم در بر می گیرند؟» در تمام ساعات روز باید این اصل را به کار بگیرید. قبل از هر اقدامی برای فکر کردن وقت بگذارید و آنگاه روی ۲۰ درصد اقدامات و فعالیت هایی تمرکز کنید که بالاترین بازدهی را برای شرکت شما دارند.

منبع: (قدرت زمان، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات قدرت زمان را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن