فیل ها گاز نمی گیرند

فیل ها گاز نمی گیرند
مجموع 5 از 6 رای

اثر مرکب

فیل ها گاز نمی گیرند

آیا تا به حال یک فیل شما را گاز گرفته است؟ یا یک پشه نیش تان زده است؟ در زندگی، چیزهای کوچک هستند که شما را نیش می زنند. گاهی وقت ها، اشتباه های بزرگی را می بینیم که ممکن است زندگی حرفه ای و شهرت آدم را در یک لحظه نابود کنند.

مثل کمدینی مشهور در یک نمایش عمومی حرف های تبغیض نژادی بزند یا یک آدم معروف به صلح دوستی رفتار عجیب و غریب جنگ طلبانه ای از خودش نشان می دهد یا یک تنیسور محبوب به طرز نامشخصی یک شخص عالی رتبه را با سخنرانی آتشینی تهدید کند.

واضح است که اینجور انتخاب های بد، واکنش های بزرگی در پی دارند. ولی حتی اگر در گذشته چنین انتخاب های بزرگی را مرتکب شده اید، در اینجا نگران این گام های رو به عقب غیر معمول یا لحظات تراژیک اتفاقی نیستیم.

خیلی از ما باید نگران انتخاب های تکراری، کوچک و به ظاهر بی اهمیت مان باشیم. در مورد تصمیم هایی صحبت می کنم که شما فکر می کنید اصلا هیچ تفاوتی بوجود نمی آورند. این چیزهای کوچک هستند که به ناچار و به طور قابل پیش بینی، موفقیت شما را از بین برده اند.

خواه، حرکت های احمقانه یا رفتارهای بی اهمیت باشند، خواه در پوشش رفتارهای مثبت پنهان باشند، این تصمیم های به ظاهر ناچیز و بی اهمیت می توانند شما را از مسیر موفقیت کاملا منحرف کنند، چون شما متوجه شان نیستید. از اقدام های کوچکی که شما را از مسیرتان دور می کنند، غافل می مانید یا در آن غرق می شوید.

اثر مرکب در حال تاثیرگذاری است. اثر مرکب همیشه عمل می کند، یادتان می آید؟ ولی در این مورد، اثر مرکب علیه شما عمل می کند؛ چون اصلا حواس تان به آن نیست.

یک قوطی لیموناد و یک بسته چیپس می خورید و ناگهان متوجه می شوید که همه ی تلاش آن روزتان را برای خوردن غذای سالم از بین برده اید، در صورتیکه حتما گرسنه هم نبوده اید.

تلویزیون توجه تان را جلب کرده و دو ساعت تمام را صرف تماشای برنامه ی احمقانه ی تلویزیون کرده اید، آن هم در حالیکه مشغول آماده کردن یک ارائه ی مهم برای جلب نظر یکی مشتریان با ارزش تان بوده اید. بدون دلیل موجهی یک دروغ غیر ارادی به یکی از اعضای خانواده تان می گویید، در حالیکه گفتن حقیقت مشکلی را بوجود نمی آورد. موضوع چیست؟

شما به خودتان اجازه داده اید که بدون فکر، انتخاب کنید؛ و تا وقتی ناخودآگاه انتخاب می کنید، نمی توانید آگاهانه آن رفتار بیهوده را تغییر دهید و به عادت های سازنده تبدیلش کنید. حالا وقت بیدار شدن اشت و انتخاب های توانمند کننده.

منبع: (اثر مرکب آغاز جهشی در زندکی، موفقیت و درآمد شما، دارن هاردی)

ادامه مقالات اثر مرکب را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن