فقط یک همسر خوشحال، یاری بخش است!

فقط یک همسر خوشحال، یاری بخش است!
مجموع 5 از 4 رای

قدردانی
فقط یک همسر خوشحال، یاری بخش است!

توجه داشته باشید که منظور من این نیست که شما مسئولیت دارید همسر خود را شاد کنید. این به خود شما بستگی دارد که آیا بخواهید این امر را تحقق بخشید یا نه. حال چه همسر ما احساس کند که برای او ارزشی قائل هستیم و چه این احساس را نداشته باشد، در هر صورت نقش مهمی بر عهده ی ماست.

برای لحظه ای به وضعیت خود بیندیشید. از زمان ازدواج تا به حال چند دفعه از همسر خود به سبب کارهایی که برای شما انجام داده است صادقانه تشکر کرده اید؟ خود من صدها تن را دیده ام که تصدیق می کنند، هیچ وقت از همسر خود تشکر نکرده اند و نمی کنند. تقریبا هیچ کس این کار را به طور دائمی و بر اساس عادت انجام نمی دهد.

همسر شما، شریک زندگی شماست. مطلوب تر است که با شریک خود آنطور رفتار کنید که با بهترین دوست خود رفتار می کنید. وقتی بهترین دوست شما می گوید: “خیلی دلم می خواهد چند روزی تنها به نقطه ای بروم.” شما چه پاسخی می دهید؟ به احتمال زیاد خواهید گفت: “فکر خوبی است. لازم است این کار را بکنی.” اما اگر همسرتان دقیقا همین حرف را بزند، آیا واکنش شما نیز دقیقا همین خواهد بود؟

رفتار شما با همسر و دوستان خود متفاوت است. به خاطر داشته باشید که امر ازدواج یا ارتباط با اهل خانه، به هر حال مسئولیت هایی به همراه دارد. مثلا اگر دوست خوبی منزل شما را تمیز کند و شام برایتان تهیه کند، به او چه خواهید گفت؟ چه واکنشی نشان خواهید داد؟ اگر همسرتان دقیقا همین کار را انجام دهد. آیا او را سزاوار این تقدیر و حق شناسی خواهید دانست؟

مسلما، همه ی ما چه در خانه مشغول به کار باشیم و چه در خارج از خانه یا هم زمان در هر دو محل، هم علاقه ی زیادی داریم و هم استحقاق آن را داریم که مورد قدرشناسی قرار گیریم و در صورتیکه همکاری ما انجام وظیفه تلقی نشود، به طور طبیعی میل داریم یاری دهنده باشیم.

اگر تا به حال این کار را امتحان نکرده اید، برای شروع هیچ وقت دیر نیست. از خود سوال کنید که برای ابراز حق شناسی به همسر خود، چه کاری بیش از آنچه در گذشته انجام می دادید، می توانید انجام دهید؟ پاسخ این سوال ساده است. ابتدا با بیان عبارت “از تو متشکرم” آغاز کنید و صادقانه آن را ابراز کنید. در واقع شما با گفتن این جمله در برابر کارهای همسر خود، کار مهمی نمی کنید، بلکه فقط از او قدردانی می کنید. پس به این کار ادامه دهید.

شرط می بندم که بعد از مدتی مانند همه ی زوج های موفق متوجه می شوید که هرچقدر همسرتان خوشحال تر باشد و بیشتر حس کند از او قدردانی می شود، تمایل بیشتری به یاری کردن دارد.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن