فشار کمبودهای مالی را، با تفریحات کم هزینه بکاهید

فشار کمبودهای مالی را، با تفریحات کم هزینه بکاهید
مجموع 5 از 1 رای

کم هزینه

فشار کمبودهای مالی را، با تفریحات کم هزینه بکاهید

حقیقت این است که اکثر ما فکر می کنیم برای انجام کارهایی نظیر مسافرت، سالم نگه داشتن خانه، خرید وسایل مورد نیاز یا مورد علاقه، پول کافی نداریم. سوال این است که آیا پول مورد نیاز را داریم یا نه، بلکه باید پرسید با این واقعیت زندگی چه باید کرد؟ طریق نگرش به این مطلب تا حد زیادی کیفیت زندگی ما را در منزل تحت تاثیر قرار می دهد.

گاهی فرد، به جای آنکه بیرون برود و با مبلغی ناچیز زمانی خوش را سپری کند، وقت خود را صرف گله و شکایت از کمبودهای مالی می کند.

ما در رویاهای خود به تعطیلاتی خاص می اندیشیم که احتمال دارد پیش رو داشته باشیم یا نداشته باشیم یا به آپارتمانی بزرگ می اندیشیم که آرزوی نقل مکان به آن را داریم؛ اما کارهای کوچک تری انجام نمی دهیم که به همان اندازه لذت بخش و در توان مان هستند یا از آپارتمانی که داریم به بهترین نحو استفاده نمی کنیم.

دوستی دارم که بسیار تنگ دست است. برایم تعجب آور است که او توانسته است از امکانات محدود حداکثر استفاده را ببرد. او شیفته ی سفرهای یک روزه است و از سفرهایش به طبیعت الهام می گیرد. او از امکانی که قبلا تصور وجود آن را نیز نمی کردم، تصاویری زیبا به من نشان داده است.

او به پیک نیک ها و گردش های بی نظیر و زیبا رفته است و از صخره نوردی، گل ها، پرندگان و زندگی دریایی لذت می برد. او یکی از الهام بخش ترین و دنیا دیده ترین افراد است؛ اما با وجود این به ندرت محدوده ی شهر را ترک می کند. او می گفت که می توان آخر هفته ها با طی مسافتی کوتاه با خودرو در محدوده ی شهر، محل های زیبا و متفاوتی را دید.

او در دل به افرادی می خندد که کل ذخیره ی بانکی خود را صرف سفر به کشورهای خارجی می کنند ولی حتی به شهرهای همسایه سفری نکرده اند. بیش از ده سال است که او را می شناسم و هیچ گاه نشنیده ام که حتی یکبار از تنگ دستی گله کند. از نظر من او یکی از “ارزشمندترین” افراد این کره ی خاکی است.

شما نیز می توانید همین طرز فکر را در هر جایی مد نظر قرار دهید که کمبود مالی بعنوان مانعی مطرح شود. شما می توانید از فقدان توان مالی در نقل به آپارتمانی بزرگ تر یا از اینکه هیچ وقت نمی توانید خانه ای بخرید، گله مند باشید یا برعکس، می توانید محل سکونت خود را بسیار ارزان و مبتکرانه تزیین کنید.

شما می توانید از فقدان امکانات مالی برای خرید و تهیه ی هدیه های گران قیمت عید احساسی بد داشته باشید یا برعکس، از غذاها و شیرینی جاتی که برای افراد خانواده طبخ کرده اید یا کارت زیبایی که فرصت انتخاب آن را داشته اید، احساس غرور کنید.

تصمیم گیری در این مورد به خود ما بستگی دارد. آیا زیاده طلب هستیم و به دلیل کمبود مالی، شادی خود را به تاخیر می اندازیم یا اینکه بهترین بهره را از زندگی خود می بریم و دید مثبت خود را بی عیب و نقص حفظ می کنیم؟

اگر به جای آنکه راجع به آنچه داریم و می توانیم انجام دهیم، به آنچه نداریم یا نمی توانیم انجام دهیم فکر کنیم، بین آنچه داریم و آنچه می خواهیم، شکاف ایجاد می کنیم. اغلب این شکاف علت اساسی استرس است که می توانید آن را به طریقی محو کنید.

چنانچه تصمیم بگیرید بعد از این کمبودهای مالی را بعنوان توجیهی برای ناخشنودی یا کسالت خود مطرح نکنید، موفق به محو استرس می شود. این بدان معنا نیست که لایق تامین مالی نیستید یا نباید پول بیشتری بخواهید یا برای دستیابی به پول بیشتر تلاش نکنید.

نه، فقط از آنچه اکنون نیاز دارید تا آنجا که می توانید لذت ببرید. اگر به جای آنکه به آنچه نمی توانید انجام دهید، به آنچه می توانید انجام دهید توجه کنید، حتما خبر خوشی خواهید داشت و شما را متعجب می کند.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن