فرضیه میزان ثابت انرژی روانی

فرضیه میزان ثابت انرژی روانی
مجموع 5 از 10 رای

فرضیه میزان ثابت انرژی روانی

فرضیه میزان ثابت انرژی روانی

جک دوسی فرضیه میزان ثابت انرژی روانی را ارائه داده است. زمانی که میزان یکی از حالات نفسانی افزایش می یابد. میزان یک بخش دیگر یا بقیه بخشها به منظور جبران کاهش می یابد. جابجایی در انرژی روانی به شکلی انجام می شود که میزان انرژی روانی ثابت می ماند.

به گفته دوسی بهترین روش برای تغییر اگوگرام این است که برنامه ای تنظیم کنیم تا آن بخشی را که می خواهیم بیشتر داشته باشیم، پرورش و رشد دهیم. وقتی که چنین میکنیم میزان انرژی به طور خودکار قسمتهایی که می خواهیم به طور نسبی کمتر داشته باشیم به بخش مورد نظر جابجا می شود.

تصور کنید که من با بررسی اگوگرام خود تصمیم میگیرم میخواهم بیشتر در بخش «والد مهربان و تغذیه کننده» باشم و کمتر در بخش «والد کنترل کننده و مستبد»، خود باشم. من تمریناتی را شروع می کنم که بیشتر رفتارهای «والد مهربان و تغذیه کننده» داشته باشم، شاید به شخصی پیشنهاد کنم که هر روز پشتش را بمالم و یا در محل کار این تجربه را آغاز کنم که به جای دستور دادن به دیگران، آنها را راهنمایی کنم. من برای کاهش رفتارهای «والد کنترل کننده و مستبد»، خود هیچ تلاشی نمی کنم، ولیکن با استفاده از فرضیه میزان ثابت انرژی روانی، انتظار دارم همچنانکه انرژی بیشتری را برای به کارگیری «والد مهربان و تغذیه کننده» مصرف می کنم، از میزان «والد کنترل کننده و مستبد» به خودی خود کاسته شود.

حداقل پنج رفتار جدید را یادداشت کنید شما می توانید با تمرین کردن آنها میزان این بخش از حالت نفسانی خود را افزایش دهید. نقطه شروع این رفتارها را روزی در هفته آینده تعیین کنید.

سپس اگوگرام خود را مجددا ترسیم کنید. در صورت امکان از شخصی که خوب شما را می شناسد. اگوگرام جدیدی بخواهید.

(به آنان نگویید که در نظر دارید چه تغییراتی در آگوگرام خود به وجود آورید.)

آیا اگوگرام جدید شما با فرضیه میزان ثابت انرژی روانی همگانی دارد؟

منبع: (تحلیل رفتار متقابل، یان استورات/ون جونز)

ادامه ی مقالات تحلیل رفتار متقابل را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن