شوخ طبع باشید

شوخ طبع باشید
مجموع 5 از 3 رای

شوخ طبع

شوخ طبع باشید

وقتی به صفات خانوادگی می اندیشم که ما را به یکدیگر نزدیک تر می کند و به گرم ترین و ارزشمندترین خاطرات خود برمی گردم، مهم ترین عامل را شوخ طبعی و بازیگوشی افراد خانواده می یابم. در طی این سال های متمادی متوجه چنین صفتی در بسیاری از خانواده هایی شدم که به نظر می رسید از با هم بودن و کنار هم زندگی کردن، شکرگزار و خوشحال هستند.

شوخ طبعی صفتی است که سرشار از شادمانی است و باعث خنده رویی شما می گردد؛ لبخند بر لبان تان می آورد و یادآور این موضوع است که خود و سایر اعضای خانواده را خیلی جدی فرض نکنید. شوخ طبعی باعث آرامش و سرزندگی می شود و موجب می شود که در مقابل شکست ها انعطاف داشته باشید.

همیشه دیدن مردمی که حس شوخ طبعی خود را از دست داده اند برای من ناراحت کننده است. این گونه افراد همه چیز را سخت می گیرند، خیلی جدی به نظر می رسند و همیشه آماده ی ناراحت شدن هستند و هر چیزی عاملی، برای ایجاد اضطراب در این افراد است. این افرادِ بسیار جدی اغلب نگاهی اخم آلود و حاکی از نارضایتی بر چهره دارند و به ندرت از مسائل کوچک لذت می برند. نیاز به گفتن هم ندارد که افرادی که شوخ طبع نیستند دائم “از کاه کوه می سازند.”

اگر احساس می کنید بذله گویی و شوخ طبعی را فراموش کرده اید، نگران نباشید، راه برگشت به آن آسان است. با لبخند شروع کنید و آن را ادامه دهید. به کسانی توجه کنید که بازیگوش هستند و به جای آنکه رفتار آنها را سبک سَری بدانید، آن را مد نظر و الگوی خود قرار دهید.

شوخ طبعی و بازیگوشی همراه با معصومیت است و به هیچ کس صدمه نمی زند. در واقع، این دیدگاهی شفابخش و شادی بخش است. با مشاهده ی دیگران که چقدر صمیمانه شوخی می کنند، شادی آنها را دریابید و بنگرید چه زیبا بهترین جنبه های هر شخص را درک می کنند.

برای اینکه بخواهید فردی بازیگوش و شوخ طبع باشید، نیازی نیست شخصیت اصلی خود را تغییر دهید. اولین قدم این است که، هر کاری را که می توانید انجام دهید تا جدیت شما را کاهش دهد و اطرافیان تان برداشت بهتری از شما داشته باشند. با این کار افراد از هم نشینی با شما لذت خواهند برد و در تجربه ی آنها از برخورد با شما تفاوت ایجاد خواهد شد.

دیگر احساس نمی کنند که لازم است فاصله ی خود را با شما حفظ کنند. به علاوه، مهم آن است که خود را بسیار آسان گیرتر و آرام تر خواهید یافت و ناراحتی های روزانه که همه باید با آن مواجه شوند، بزرگ به نظر نمی رسند و دیگر از کاه، کوه نخواهید ساخت.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن