شناخت افراد کنترل گر : رفتار با دیگران

شناخت افراد کنترل گر : رفتار با دیگران
به این مقاله امتیاز دهید

کنترل-گر

شناخت افراد کنترل گر : رفتار با دیگران

ما هر کاری که انجام دهیم او آن را بلد است و بهتر از دیگران انجامش می دهد. او هیچوقت از کسی تعریف نمی کند و همیشه موردی جزئی پیدا می کند تا بگوید آن کار به نحو احسن انجام نشده است.
کنترل کننده اغلب به روشی موذیانه برخورد می کند
نمی تواند از انتقاد کردن خودداری کند . او دوست دارد همه را کنترل کند اما چون موفق به این کار نمی شود قدرتش را با اشاره کردن به ضعف ها و اشتباهات دیگران نشان می دهد. او بهانه ای پیدا می کند تا ما را تحقیر و بی ارزش کند. وقتی پدر یا مادری با فرزندش ، یا رییسی با کارمندش چنین رفتاری را در پیش می گیرد برای مدت طولانی اعتماد به نفس قربانی اش را نابود می کند.
برای ژان که منشی ای تایید شده است فقط، چند ماه کافی بود تا به دلیل انتقاد ها و تحقیرهای رئیسی بی نظم اعتماد به نفسش را از دست بدهد. رئیسی که برای سرزنش کردن او به علت اشتباهاتی که خود مرتکب می شد بی شرمانه تناقض گویی می کرد .
هلن هرگز خودش اول صحبت نمی کرد و منتظر می ماند تا همکارانش پیشنهادی بکنند تا از پیشنهاد آنها انتقاد بکند. او به کوچکترین اشتباه یا کمترین اشکال اشاره می کرد اما این کار را با چنان دقتی انجام می داد که همه فکر می کردند او برای گروه مفید است‌. با گذشت زمان همکارانش بدون آنکه متوجه شوند قربانیانی کنترل شده اند به خودشان و مهارتشان شک کردند.
ببینید چگونه مادری پسرش را پس از بازگشت از اولین درس نی نوازی تشویق می کند:
تو زحمت زیادی می کشی ، ساده نیست ولی دیروز بهتر بودی.
سپس خطاب به شوهرش می گوید: من مطمئنم که او موفق می شود . او تلاش زیادی می کند ، اما دیروز بهتر بود.
پسرش بیزار از اینکه مرتبا از او به دلیل نمرات بدش انتقاد می شود و هرگز به دلیل پیشرفت هایش تشویق نمی شود خیلی زود تصمیم میگیرد موسیقی را رها کند.

منبع: بازیچه ی دست دیگران نباشید (ژاک ریکارد)

سری مقالات بازیچه دست دیگران نباشید را دنبال کنید


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن