شما نتیجه ی نهایی اثر مرکب را تجربه نکرده اید

شما نتیجه ی نهایی اثر مرکب را تجربه نکرده اید
مجموع 5 از 4 رای

اثر مرکب

شما نتیجه ی نهایی اثر مرکب را تجربه نکرده اید

اثر مرکب، اصل بدست آوردن پاداش های بزرگ از طریق مجموعه ای از انتخاب های کوچک و هوشمندانه است. آنچه درباره ی این فرآیند از همه چیز برایم جالب تر است، این است که با وجود اینکه نتایج بدست آمده خیلی بزرگ هستند، ولی قدم هایی که در هر لحظه برمی دارید، خیلی به چشم نمی آیند.

می توانید از این استراتژی برای بهبود وضعیت سلامتی تان استفاده کنید یا برای بهبود روابط یا وضعیت مالی یا هر چیز دیگری که می خواهید.

خیلی ها فریب سادگی اثر مرکب را می خورند و خیلی زود از آن خسته می شوند. بعد از هشت روز دویدن، دست می کشند، چون هنوز هم اضافه وزن دارند. یا بعد از شش ماه تمرین، یادگیری نواختن پیانو را رها می کنند، چون به جز در یک نت ساده، هنوز در چیز دیگری مهارت پیدا نکرده اند.

چیزی که آنها نمی دانند این است که این گام های کوچک و به ظاهر ناچیز که پیوسته و در طول زمان انجام می شوند، یک تفاوت بنیادین ایجاد می کنند. اجازه دهید با مثالی جزئیات این موضوع را برای شما توضیح دهم.

سکه ی جادویی

اگر بین سه میلیون دلار به صورت نقدی و یک سکه ی یک سنتی که در ۳۱ روز آینده هر روز ارزشش دو برابر می شود، حق انتخاب داشته باشید، کدام را انتخاب می کنید؟ اگر از قبل این مثال را شنیده باشید، می دانید که باید سکه ی یک سنتی را انتخاب کنید، چون این مسیری است که به یک ثروت بزرگ منتهی می شود.

با این حال، چرا خیلی سخت است باور کنیم انتخاب سکه ی یک سنتی، در نهایت به پول بیشتری منجر می شود؟ چون خیلی زمان می برد نتیجه ی نهایی را ببینیم.

فرض کنید شما سه میلیون دلار پول نقد را انتخاب می کنید و دوست تان از مسیر سکه ی یک سنتی می رود. در روز دهم، دوست تان ۵.۱۲ دلار دارد که جلوی پول شما چیزی به حساب نمی آید. بعد از گذشت بیست روز و در حالیکه یازده روز باقی ماند، مسیر سکه ی یک سنتی تنها به ۵۲۴۳ دلار ختم شده است.

در این لحظه، دوست شما درباره ی خودش چه احساسی دارد؟ برای همه ی فداکاری ها و رفتارهای مثبت اش فقط کمی بیش از ۵هزار دلار نصیبش شده است. ولی شما سه میلیون دلار دارید. بعد جادوی غیبی اثر مرکب شروع می کند به پدیدار شدن.

در روز بیست و نهم، شما همان سه میلیون دلارتان را دارید و مسیر سکه ی یک سنتی به چیزی حدود ۲.۷ میلیون دلار ختم شده است. دقیقا در روز سی ام از این دوره ی سی و یک روزه است که او با ۵.۳ میلیون دلار از شما جلو می افتد و در آخرین روز این فوق ماراتن یک ماهه است که دوست تان شما را کنار می زند و شکست می دهد. او در نهایت، کارش را با ۱۰۷۳۷۴۱۸/۲۴ دلار به پایان می رساند، آن هم در مقابل سه میلیون دلار شما.

چیزهای خیلی کمی هستند که به اندازه ی “جادوی” اثر مرکب، موثر و برانگیزننده باشند. به شکل حیرت انگیزی، این “نیرو” در همه ی جنبه های زندگی به همین اندازه موثر و قدرتمند است.

منبع: (اثر مرکب آغاز جهشی در زندکی، موفقیت و درآمد شما، دارن هاردی)

ادامه مقالات اثر مرکب را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن