ساعتی و خُردبین نباشید!

ساعتی و خُردبین نباشید!
مجموع 5 از 1 رای

ساعتی و خُردبین نباشید!

در مطلب قبل تحت عنوان زخم‌هایی که مدیر بر تن خود می‌زند! اشاره به این موضوع کردیم که گاه مدیران خود مانع پیشرفت سازمان یا مجموعه‌شان می‌شوند. دقت بیش از اندازه، وسواسی بودن، تکروی و … از جمله بیماری‌های مدیریت است. اکنون خُردبین و ساعتی نبودن را به مدیران موفق پیشنهاد می‌کنیم.

رئیس خردبین:

اگر شما هر روز و وقت و بی‌وقت، به اتاق و محل کار مرئوسان خود سر می‌زنید بدون اینکه کاری داشته باشید، گاه و بیگاه به آن‌ها تلفن می‌زنید یا آن‌ها را به اتاق خود احضار می‌کنید و بدتر از آن، چند نفر از آنان را به عنوان خبرچین انتخاب و از آنان می‌خواهید تا از وضع و حال یکدیگر به شما خبر بدهند، در آن صورت شما رئیس خُرد و جزئی‌نگر هستید و اگر تاکنون افراد تحت نظارتتان از شما خسته و بیزار نشده‌اند، خیلی شانس آورده‌اید. چارۀ کار چیست؟ با معنا و مفهوم کل‌نگری آشنا شوید، نظارت خود را با استفاده از شیوه‌های مناسب(مثل اندازه‌گیری میزان بهره‌وری هر فرد در یک دورۀ معین زمانی)، اِعمال کنید. از جاسوس‌پروری در محیط کار خود جداً اجتناب نمایید؛ چون بدترین ضربه را از همین نقطه ضعف خود خواهید خورد.

رئیس ساعتی:

اگر عادت دارید هر بخش از فعالیت شبانه‌روزی خود را بدون استثنا فقط در ساعات معینی انجام دهید و مثلاً ۸ ساعت کار، ۸ ساعت خواب و ۸ ساعت نیز استراحت کنید، احتمالاً رئیس ساعتی هستید. چون تفکیک بدون چون و چرای فعالیت‌های گوناگون زندگی در عمل، امکان‌پذیر نیست، شما با مشکلات گوناگون مواجه خواهید شد و سازمان محل کارتان نیز، زیان خواهد دید. چارۀ کار چیست؟ به خودتان اجازه بدهید که گاه در هنگام استراحت، در رابطه با حل مشکلی که در محیط کار با آن مواجه شده‌اید، فکر کنید و اگر راه‌حل مناسبی به ذهنتان رسید، آن را یادداشت نمایید. در محیط کار نیز می‌توانید حتی چند لحظه هم که شده، به ذهن خود استراحت بدهید و با چند دقیقه وانهادگی ذهنی و عضلانی، نیروی بیشتری برای کار کردن، پیدا کنید.

(منبع: روان‌شناسی مدیریت تألیف دکتر محمود ساعتچی)


10
دیدگاه بگذارید

avatar
7 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
محمودیmona mohseniمرتضی سفیدیوحيد خسروينیلوفر محسنی Recent comment authors
  Subscribe  
با خبرم کن
Sasha
Sasha

بسیاز مطلب جذابی بود

نیلوفر محسنی
نیلوفر محسنی

سپاس از توجهتون

مهدیه رفیعی
مهدیه رفیعی

عالی بود
ممنون

نیلوفر محسنی
نیلوفر محسنی

سپاس

معین علیزاده

ممنون بابت مطالب مفید و با ارزشی که منتشر می کنید.

نیلوفر محسنی
نیلوفر محسنی

ممنون از شما که زمان میگذارید و مطالعه می‌کنید.

وحید خسروی

به شخصه بسیاری از ایده ها و راه حل ها در هنگام سفر یا استراحت به ذهنم خطور کرده است ، زیرا فکر هم مثل چتر نجات میمونه ، اگر باز نباشه کار نمیکنه !

مرتضی سفیدی
مرتضی سفیدی

Big Like

mona mohseni
mona mohseni

با سنجش بهره وری فرد در طول مدت معین بسیار موافقم. تجربه ثابت کرده مدیران کل نگر بسیار تاثرگذار تر از مدیران جزء نگر و خردبین هستند.

محمودی
محمودی

درود بر شما
این مطلب بسیار قابل تامل و مفید و موافق با تجارب قبلی خیلی ها از جمله بنده بود.
واقعا مدیران ساعتی افرادی خشک و سطحی هستند و می توانند سازمان را متوقف کنند.
بررسی ها و نظارت های ادواری چنانچه مبتنی بر گزارشگیری علمی و دقیق باشد خیلی مفیدتر است.

فضای خوبی در این وب برای انتقال تجارب و رشد برپا کرده اید

برای شما آرزوی موفقیت دارم.