سازمان‌های سالم چه ویژگی‌هایی دارند؟

سازمان‌های سالم چه ویژگی‌هایی دارند؟
مجموع 5 از 3 رای

سازمان‌های سالم چه ویژگی‌هایی دارند؟

بررسی وضعیت سازمان‌های موفق و سالم نشان می‌دهد در این نوع سازمان‌ها اِعمال مدیریت اثربخش موجباتی را فراهم آورده است که؛

۱. هدف‌های سازمان برای اکثریت کارکنان آن روشن است و کلیۀ فعالیت‌ها در جهت حصول آن اهداف، انجام می‌پذیرد.

۲. کارکنان نسبت به سازمان احساس تعلق می‌کنند و علاقه‌مند به اعلام نظر خود در مورد مشکلات هستند؛ زیرا نسبت به حل مشکلات سازمان، خوشبین‌اند.

۳. مسایل در چارچوب امکانات موجود و به صورت فعال و در عین حال واقع‌بینانه، برطرف می‌گردد. کارکنان در جهت حل مشکلات به صورت غیررسمی و فارغ از عنوان و مقام رسمی با یکدیگر همکاری می‌کنند و درگیر این نیستند که ببینند مدیران سطح بالاتر، چگونه فکر می‌کنند. ضمناً در صورت لزوم، کارکنان حتی خواست‌ها و نظرهای رئیس سازمان را نیز مورد سوأل قرار می‌دهند.

۴. تصمیم‌گیری برای افزایش کارایی سازمان بر اساس عواملی از قبیل توانایی، احساس مسئولیت، وجود اطلاعات، حجم کار، زمان مناسب و تجزیه و تحلیل منطقی، صورت می‌گیرد.

۵. برنامه‌ریزی در سازمان براساس واقعیت‌ها و آینده‌نگری، عملکرد و برقراری نظم صورت می‌گیرد و در این مورد، روحیۀ همکاری کامل وجود دارد. به عبارت دیگر، قبول مسئولیت توسط مشارکت فعال کلیۀ اعضا، بخوبی مشاهده می‌شود.

۶. قضاوت و خواست‌های منطقی کارکنان سطوح پایین سازمان، مورد توجه و احترام است.

۷. نیازهای شخصی و روابط انسانی نیز از جمله مقوله‌ها و مسایلی هستند که مورد توجه مدیریت سازمان، قرار می‌گیرند.

۸. تشریک مساعی به صورت آزاد و داوطلبانه انجام می‌گیرد. کارکنان آماده برای قبول کمک هستند و برای ارایه کمک و همکاری مؤثر به طور سازنده و در جهت نیل به اهداف تعیین شده، تلاش می‌کنند.

۹. هرگاه بحرانی پیش آید و سازمان با خطر مواجه شود، کارکنان برای رفع بحران با یکدیگر متحد و متفق می‌شوند و خود را موظف به برطرف کردن آن می‌دانند.

۱۰. تضادها یا اختلاف‌ها در امر تصمیم‌گیری، مهم تلقی می‌شود و این تضادها به طور مؤثر با همکاران، مطرح می‌گردد. کارکنان آنچه را احساس می‌کنند، ابراز می‌دارند و از دیگران نیز توقع دارند همین کار را انجام دهند.

۱۱. یادگیری حین انجام دادن کار به مقدار زیادی براساس ارایۀ طریق، کوشش فرد یادگیرنده و راهنمایی و توصیۀ یاددهنده صورت می‌گیرد. کارکنان یکدیگر را به عنوان افرادی مستعد و توانا برای یادگیری و توسعه، می‌بینند.

۱۲. انتقاد گروهی در رابطه با پیشرفت کارها به طور عادی انجام می‌گیرد.

۱۳. صداقت در روابط کاملاً مشهود است، کارکنان نسبت به یکدیگر احساس احترام و تعلق دارند و خود را تنها حس نمی‌کنند.

۱۴. کارکنان کاملاً فعال هستند و براساس انتخاب و علاقۀ خود، در فعالیت‌ها مشارکت می‌کنند. حضور در سازمان برایشان مهم و لذت‌بخش است.

۱۵. مدیریت و رهبری به صورت انعطاف‌پذیر در سازمان اِعمال می‌شود و در مواقع لزوم نیز، مدیریت سازمان خود را با موقعیت‌ها و تغییرات محیط، تطبیق می‌دهد.

۱۶. حس اعتماد، آزادی و مسئولیت متقابل در بین همکاران زیاد است. افراد عموماً نسبت به آنچه که برای سازمان مهم یا بی‌اهمیت است، واقف هستند.

۱۷. خطرپذیری به عنوان یکی از شرایط توسعه و تغییر، مورد قبول مدیریت و کارکنان سازمان است.

۱۸. مدیریت سازمان معتقد است که افراد باید از اشتباهات گذشته یاد بگیرند و بدانند که چنین اشتباهاتی چه اثراتی در کارشان گذاشته است.

۱۹. عملکرد ضعیف در سازمان به فوریت تشخیص داده می‌شود و به طور دسته جمعی برای رفع آن، اقدامات لازم انجام می‌گیرد.

۲۰. ساختار سازمانی، خط‌مشی‌ها و دستورالعمل‌ها طوری تنظیم شده است که بتواند کارکنان را در به انجام رسانیدن وظایف محوله کمک کند و بقا و سلامت سازمان را در بلندمدت، تضمین کند. ضمناً در موارد لزوم، ساختار سازمانی، خط مشی‌ها و دستورالعمل‌ها به سرعت تغییر می‌کند تا سازمان بتواند خود را با شرایط محیطی، تطبیق دهد.

۲۱. در سازمان، علاوه بر نظم، تحرک سازنده وجود دارد و ابداعات و ابتکارات به مقدار زیادی مشهود است. روش‌های قدیمی اکثراً مورد سوأل قرار می‌گیرند و در صورت عدم کارایی، کنار گذاشته می‌شوند.

۲۲. مدیران به سرعت خود را با امکانات و تغییرات بازار و مشتریان محصولات و یا خدمات سازمان، تطبیق می‌دهند؛ زیرا کارکنان سازمان همواره مواظب این تغییرات هستند و با ابتکارات خود، آینده را پیش‌بینی می‌کنند.

۲۳. بین مسئولیت و اختیار افراد تعادل و توازن منطقی وجود دارد و امور سازمان به دلیل درگیر نبودن با بوروکراسی ناکارآمد، به سرعت انجام می‌شود.

(منبع: روان‌شناسی مدیریت تألیف دکتر محمود ساعتچی)


4
دیدگاه بگذارید

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
شیشه سکوریتخرید کتاب کمک درسیمهدیه رفیعیوحید خسروی Recent comment authors
  Subscribe  
با خبرم کن
وحید خسروی

ممنون از اینکه مطالب بسیار خوبی را از کتاب روانشناسی مدیریت تالیف دکتر ساعتچی انتخاب می کنید و انتشار می دهید .

مهدیه رفیعی
مهدیه رفیعی

همدلی ، همکاری ، انرژی مثبت ، نظم ، آزادی ، تعهد و مسوئیلت پذیری ویژگی هایی که یک سازمان موفق
ممنون از مطلب مفیدتون
موفق باشید

مهمان
مهمان

دنبال یه چیز دیگه تو گوگل بودم اومدم اینجا شانسی
سایت خیلی خوبی دارید لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ممنون

مهمان
مهمان

سلام ممنون از اشتراک گذاریتون.. موفق باشید