زیاد اشتباه کنید، اما آنها را تکرار نکنید!

زیاد اشتباه کنید، اما آنها را تکرار نکنید!
مجموع 5 از 3 رای

زیاد اشتباه کنید

زیاد اشتباه کنید ، اما آنها را تکرار نکنید!

چند سال قبل طی یک مصاحبه از یک قهرمان تنیس راز موفقیت او را سوال کردند. او پاسخ داد: “من اشتباهات زیادی کرده ام؛ اما معمولا آنها را تکرار نمی کنم.” این سخن همیشه آویزه ی گوش من است. من دریافتم پیام او برای کاهش استرس در محیط خانه ام بی اندازه مفید است.

با قدری تفکر متوجه می شویم اشتباهات ما واقعا آن چنان بزرگ نیستند. در حقیقت، اشتباهات برای یادگیری و رشد ما لازم هستند. به اعتقاد من مشکلات وقتی بروز می کنند که ما نخواهیم اشتباهات خود را بپذیریم و در نتیجه پیامد آن، تکرار مجدد اشتباه است.

یکی از اشتباهات مکرر من، اصرار در پاسخگویی به تلفن بود، بدون آنکه توجه کنم حجم کارم تا چه حد زیاد است. گاهی در یک زمان دو یا سه کار انجام می دادم و در کنار آن باید فرزندم را نیز به مدرسه می رساندم، در همین هنگام زنگ تلفن به صدا درمی آمد و من به جای آنکه بگذارم منشی تلفنی پاسخ بدهد، خودم با پاسخ دادن به تلفن، مشکل خود را پیچیده تر می کردم.

حالا کسی آن سوی خط تلفن توجه من را می طلبید و این در حالی بود که من کارهای دیگری هم داشتم. مخاطب من تقریبا همیشه شتابم را احساس می کرد و گاهی می پرسید: “پس چرا تلفن را جواب دادی؟” من شاید صدها دفعه این اشتباه را تکرار کردم تا اینکه به اشتباه خود پی بردم. با متوقف کردن این اشتباه چقدر آزاد شدم (خدا می داند)! زیرا حالا می توانستم پی به اشتباهم ببرم و تعادل رفتارهای عادی خود را برقرار کنم.

حالا دیگر وقتی درگیر کار هستم و تلفن زنگ می زند، فقط برای من یک مفهوم دارد، تلفن زنگ می زند!! حتی دیگر توجهی به آن ندارم. این تغییر ساده، آرامش فراوانی به شلوغ ترین ساعات روز من بخشید.

من بر بسیاری از اشتباهات مکرر خود مانند درگیر شدن در بحث های فرزندانم، تلاش برای انجام بسیاری از کارها طی یک روز، غیره و غیره، غلبه کردم.

نظری به اشتباهات خود بیندازید. حقیقت این امر که اشتباه کرده اید زیاد بزرگ نیست! مهم این است که آیا شما درگیر رفتارها و اشتباهات مکرر تغییر پذیر هستید؟ بیشتر مواقع پاسخ مثبت است.

می توانم به شما این اطمینان را بدهم که در نتیجه ی اقرار به اشتباهات و تصمیم برای تغییر آنها، احساس رهایی زیادی خواهید کرد. به این ترتیب هیچ وقت مجدد آن را تکرار نخواهید کرد.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن