زبان بدن : ۱۰ روش برای تشخیص فریب (۳)

زبان بدن : ۱۰ روش برای تشخیص فریب (۳)
مجموع 5 از 1 رای

زبان بدن

زبان بدن : ۱۰ روش برای تشخیص فریب (۳)

پوشاندن منشا فریب

گذاشتن دست روی صورت حرکتی پایه ای در جهت آشکار کردن فریب است. افرادی که عواطف و احساسات شان را پنهان می کنند و سعی دارند شما را متقاعد کنند تا چیزی را که حقیقت ندارد باور کنید، معمولا صورت و به ویژه دهان خود را لمس می کنند. این حرکت ریشه در خردسالی آنها دارد که موقع دروغ گفتن دهانشان را می گرفتند (البته منظور این نیست که شما تا به حال این کار را انجام داده اید). با بالا رفتن سن، حرکات متعادل تر و پوشیده تر می شوند.

افراد بالغ این حرکت را به شکل ظریف تری انجام می دهند. اگر به گفتگویی بغرنج با کسی مشغولید و متوجه می شوید که او دستش را زیر چانه اش گذاشته است و به شکلی پنهان کارانه موقع حرف زدن گوشه ی لبش را لمس می کند، احتمالا این یعنی او در حال پنهان کردن مطلبی است. حرکت بازی کردن انگشتان با دهان نیز نشانه ی دیگری از پنهان کردن اطلاعات است.

افرادی که سعی می کنند شما را فریب دهند، دستورالعمل های ناخودآگاهی از مغزشان دریافت می کنند که به آنها می گوید بهترین راه برای پنهان کردن حرف های خدعه آمیز، پوشاندن دهان است. به این ترتیب انگشت ها یا مشت به سمت دهان می روند.

قرار دادن یک انگشت جلوی دهان مثل حرکت “هیس گفتن” است. در واقع آنها به خود می گویند “ساکت باش”. حتی ممکن است در تلاشی ناخودآگاه برای بازگشت به دوران کودکی و شرایطی که تحت فشار بودند و در کنار سینه ی مادر احساس آرامش می کردند، انگشت خود را داخل دهان بگذارند. قرار دادن انگشت در دهان نشان دهنده ی نیاز درونی به اطمینان خاطر است.

و در آخر، فرد پنهانکار معمولا با سرفه ای دروغین یا صاف کردن گلو حرف خود را پنهان می کند.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن